Gyakori látvány a megrongálódott védőkorlát. Egyelőre nincs pénz a kicserélésükre
Fotó: Pál Árpád
A közúti baleseteknek az ütközés helyszínén az úttesten és sok esetben annak környékén is nyoma marad. Noha a megrongálódott védőkorlátokat az útügyi igazgatóság kicseréli, a kifolyt üzemanyagot pedig a tűzoltóság takarítja le az aszfaltról, a törmelékek eltakarításának felelőssége ügyében egymásra mutogat a két intézmény.
2017. március 30., 15:062017. március 30., 15:06
2017. március 30., 15:092017. március 30., 15:09
Az utak mentén sok helyen a meggörbült vagy hiányos védőkorlátok, az üveg-, illetve műanyagdarabok szinte térképszerűen jelölik ki az akár több hete történt közúti balesetek helyszíneit is. Az viszont még az érintett intézmények illetékesei körében sem egyértelmű, hogy ezeket kinek kell eltakarítania.
A balesetek során kisodródott járművek megrongálják vagy kitörik a védőkorlátokat, így azok már egyáltalán nem vagy nem megfelelően töltik be biztonsági funkciójukat. A közlekedésrendészet általában jelzi az útügynek ezeket a helyszíneket, ők meg anyagi lehetőségeikhez mérten kicserélik, illetve pótolják azokat – tájékoztatott Cătălin Romanescu, az országos útügyi igazgatóság Hargita megyei kirendeltségének igazgatója. Tavaly összesen kilenc kilométernyi, balesetekben megrongálódott védőkorlátot cseréltek ki a országutak (12A, 11B, 13B) Hargita megyei szakaszai mentén. Ebben az évben három kilométernyi korlát cseréje van betervezve, az ehhez szükséges pénzösszeget azonban még nem kapták meg. Cătălin Romanescu elmondása szerint
hiszen erre sem személyzetük, sem technikai felszerelésük nincs – ez a katasztrófavédelem hatásköre.
Fotó: Pál Árpád
A Hargita megyei sürgősségi esetek felügyelősége (ISU) diszpécserszolgálatán két személy tart ügyeletet: egyik a mentőszolgálat, másik pedig a tűzoltóság részéről. A balesetek súlyossága határozza meg, hogy a megyei mentőszolgálatnak, a rohammentőknek (SMURD) és a tűzoltóságnak együttesen vagy külön kell-e fellépniük, illetve hogy szükség van-e feszítővágóval ellátott esetkocsira – magyarázta Ciubotariu Alina Maria, a megyei katasztrófavédelem szóvivője. A helyszínen a legfontosabb a járműbe szorultak kiszabadítása, a sérültek ellátása, a kórházba szállítás, és csak ezután kezdődik az úttest felszabadítása.
Sokak számára nem világos, hogy a Hargita Megyei Olt Sürgősségi Esetek Felügyelőségének mi is a feladata, illetve a bonyolult név mögött milyen alegységek is működnek. A tűzoltóság szóvivőjének közbenjárásával válaszokat kerestünk a kérdésekre.
– közölte a szóvivő. Mivel ez a művelet többnyire vízzel történik, télen nem végezhető – olyankor az útügy munkatársai homokot szórnak rá. A tűzoltóság gyakran az úttestre került üzemanyagot is csak értesítés alapján távolítja el, mivel sok olyan baleset történik, ahol csupán a közlekedésrendészet van jelen, a kisebb koccanásoknál pedig az sem. A bejelentést egyébként a jelen lévő rendőr, illetve bárki más megteheti az 112-es sürgősségi telefonszámon, amennyiben tűzveszélyesnek ítéli a helyzetet.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
Telefonon egyeztetett Orbán Viktor miniszterelnök szombat délután Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével. A magyar kormányfő erről a Facebook-oldalán számolt be.
Csak egy európai értékeket képviselő elnök tudja biztosítani a stabilitást és megóvni az országot egy olyan bizonytalan időszaktól, ami veszélybe sodorja a fejlődést – írta péntek este a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
Több tízezren vettek részt péntek este a kormánypalota előtti téren a #Rezistența és az Inițiativa Romania (Románia Kezdeményezés) által szervezett Európa-párti tüntetésen.
Ismét négytagú medvecsalád ólálkodik a Somostetőn, de egyelőre nem tudni, hogy a korábban befogott egyedekről van-e szó. Kovács Mihály Levente alpolgármester szerint ha indokolt lesz, az anyamedvét elaltatják, a bocsokat pedig máshová helyezik el.
szóljon hozzá!