Gyakori látvány a megrongálódott védőkorlát. Egyelőre nincs pénz a kicserélésükre
Fotó: Pál Árpád
A közúti baleseteknek az ütközés helyszínén az úttesten és sok esetben annak környékén is nyoma marad. Noha a megrongálódott védőkorlátokat az útügyi igazgatóság kicseréli, a kifolyt üzemanyagot pedig a tűzoltóság takarítja le az aszfaltról, a törmelékek eltakarításának felelőssége ügyében egymásra mutogat a két intézmény.
2017. március 30., 15:062017. március 30., 15:06
2017. március 30., 15:092017. március 30., 15:09
Az utak mentén sok helyen a meggörbült vagy hiányos védőkorlátok, az üveg-, illetve műanyagdarabok szinte térképszerűen jelölik ki az akár több hete történt közúti balesetek helyszíneit is. Az viszont még az érintett intézmények illetékesei körében sem egyértelmű, hogy ezeket kinek kell eltakarítania.
A balesetek során kisodródott járművek megrongálják vagy kitörik a védőkorlátokat, így azok már egyáltalán nem vagy nem megfelelően töltik be biztonsági funkciójukat. A közlekedésrendészet általában jelzi az útügynek ezeket a helyszíneket, ők meg anyagi lehetőségeikhez mérten kicserélik, illetve pótolják azokat – tájékoztatott Cătălin Romanescu, az országos útügyi igazgatóság Hargita megyei kirendeltségének igazgatója. Tavaly összesen kilenc kilométernyi, balesetekben megrongálódott védőkorlátot cseréltek ki a országutak (12A, 11B, 13B) Hargita megyei szakaszai mentén. Ebben az évben három kilométernyi korlát cseréje van betervezve, az ehhez szükséges pénzösszeget azonban még nem kapták meg. Cătălin Romanescu elmondása szerint
hiszen erre sem személyzetük, sem technikai felszerelésük nincs – ez a katasztrófavédelem hatásköre.
Fotó: Pál Árpád
A Hargita megyei sürgősségi esetek felügyelősége (ISU) diszpécserszolgálatán két személy tart ügyeletet: egyik a mentőszolgálat, másik pedig a tűzoltóság részéről. A balesetek súlyossága határozza meg, hogy a megyei mentőszolgálatnak, a rohammentőknek (SMURD) és a tűzoltóságnak együttesen vagy külön kell-e fellépniük, illetve hogy szükség van-e feszítővágóval ellátott esetkocsira – magyarázta Ciubotariu Alina Maria, a megyei katasztrófavédelem szóvivője. A helyszínen a legfontosabb a járműbe szorultak kiszabadítása, a sérültek ellátása, a kórházba szállítás, és csak ezután kezdődik az úttest felszabadítása.
Sokak számára nem világos, hogy a Hargita Megyei Olt Sürgősségi Esetek Felügyelőségének mi is a feladata, illetve a bonyolult név mögött milyen alegységek is működnek. A tűzoltóság szóvivőjének közbenjárásával válaszokat kerestünk a kérdésekre.
– közölte a szóvivő. Mivel ez a művelet többnyire vízzel történik, télen nem végezhető – olyankor az útügy munkatársai homokot szórnak rá. A tűzoltóság gyakran az úttestre került üzemanyagot is csak értesítés alapján távolítja el, mivel sok olyan baleset történik, ahol csupán a közlekedésrendészet van jelen, a kisebb koccanásoknál pedig az sem. A bejelentést egyébként a jelen lévő rendőr, illetve bárki más megteheti az 112-es sürgősségi telefonszámon, amennyiben tűzveszélyesnek ítéli a helyzetet.
Bonyolult diagramm szerint működik Marosvásárhely okosjelzőlámpás rendszere: a gyalogosok a gomb megnyomása után 10 és 138 másodperc közötti időközönként kapnak szabad utat a „zöld hullámra” tervezett közlekedés miatt.
Erdély Bálint Előd: Földanya, Magyari Hunor: L(égi) fotók és Balázs Attila: Időtlen lelkek című fotókiállítását nyitják meg szerdán délután Székelyudvarhelyen – három különböző helyszínen és időpontban.
Öngyilkosságot követett el a csíkszeredai börtön egyik cellájában egy 20 éves férfi, aki előzetes letartóztatásban volt emberölési kísérlet miatt.
A szenny- és ivóvízhálózatok kiépítése miatt vannak forgalomkorlátozások több helyszínen a 13A jelzésű országút felsősófalvi szakaszán. Idén már nem tudja teljesen befejezni a munkálatokat a kivitelező, hamarosan leállás várható.
Egy férfit kórházba kellett szállítani, valamint két órán át volt lezárva a forgalom a 13A jelzésű országúton, Farkaslaka határában, ahol két jármű ütközött össze – közli a Hargita Megyei rendőr-főkapitányság.
Szerencsére sérülések nélkül megúszta a balesetet az a sofőr, aki autójával egy sáncba sodródott hétvégén Csíkszeredában. Az autóvezető jelentette az esetet a 112-es segélyhívó számon.
Hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
Mit neked, utókor emlékül átadok. Értékőrző barangolás szülőföldemen címmel jelent meg Salamon Ferenc helytörténész, tanár legújabb kötete. November 5-én, kedden 18 órától a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban tárják az olvasók elé.
Lőgyakorlatot tart a csíkszeredai katonai központ november tizenkét napján reggel nyolc és éjfél között.
Három koncertje is lesz a Székelyföldi Filharmóniának november folyamán Székelyudvarhelyen. Mutatjuk a pontos dátumokat és időpontokat.
szóljon hozzá!