Egy kis eligazító a tűzoltók világából. Hogy lássunk tisztán
Fotó: Pál Árpád
Sokak számára nem világos, hogy a Hargita Megyei Olt Sürgősségi Esetek Felügyelőségének mi is a feladata, illetve a bonyolult név mögött milyen alegységek is működnek. A tűzoltóság szóvivőjének közbenjárásával válaszokat kerestünk a kérdésekre.
2017. március 30., 10:402017. március 30., 10:40
Éjjel-nappal készenlétben állnak a Hargita Megyei Olt Sürgősségi Esetek Felügyelőségének munkatársai annak érdekében, hogy sürgősségi esetekkor közbelépjenek, és ezáltal életeket, értékeket mentsenek. Szerkesztőségünknek egy tűzvédelmi felelős jelezte, hogy a Hargita megyeiek többsége gyakran összetéveszti a sürgősségi felügyelőség alegységeit, nem látják át munkájukat, és ez megnehezíti a kommunikációt. A fogalmak tisztázásának érdekében Alina Maria Ciobotariuval, a Hargita Megyei Olt Sürgősségi Esetek Felügyelőségének szóvivőjével beszélgettünk.
Az intézmény hosszú múltra tekint vissza:
Egy évre rá, 1938 április elsején Csíkszeredában, 1949 október elsején pedig Gyergyószentmiklóson is tűzoltósági alegységeket létesítettek. Az 1968-as közigazgatási átszervezés eredményeként létrejött Hargita megye, és az az évi, 3061-es számú belügyminisztériumi rendelet értelmében létrehozták a csíkszeredai székhelyű Hargita Megyei Katonai Tűzoltóságot. Ehhez a parancsnokság, illetve a csíkszeredai, székelyudvarhelyi és gyergyószentmiklósi tűzoltó-alakulatok tartoztak. Ezt követően hosszú ideig változatlan maradt az intézmény felépítése, majd 1996-ban egy belügyminiszteri döntés következtében felvette a Hargita Megyei Olt Tűzoltóság nevet.
Fotó: Pál Árpád
Mai felépítését és nevét 2004-ben kapta, amikor egyesítették a tűzoltóságot a Polgári Védelmi Felügyelőséggel, és ezáltal megalakult a Hargita Megyei Olt Sürgősségi Esetek Felügyelősége. Romániában egyébként 1933-ban, II. Károly román király rendeletére létrehozták a polgári védelmet, amelynek legfontosabb célja azóta is a lakosság, az anyagi javak és a környezet védelmezése különféle természeti csapások, fegyveres összetűzések, katasztrófa és más veszélyhelyzet esetén, továbbá feladata többek között a lakosság életének megóvása, az életben maradás feltételeinek biztosítása, valamint az állampolgárok tájékoztatása és felkészítése a védekezés során irányadó magatartási szabályokra.
A Hargita Megyei Olt Sürgősségi Esetek Felügyelőségének hat alegysége van a megyében: a csíkszeredai, székelyudvarhelyi és gyergyószentmiklósi tűzoltóságok, a maroshévízi és gyergyóhollói készenléti őrségek, illetve a balánbányai munkapont.
Fotó: Pinti Attila
Ezen kívül 2010 óta a sürgősségi rohammmentő-szolgálat (SMURD) is elérhetővé vált a Hargita megyeiek számára, amelynek személyzete a megyei sürgősségi felügyelőség munkatársaiból tevődik össze.
Az intézmény főbb feladatai közé tartozik a tűzeseteket kiváltó okok felkutatása; a lakosság tájékoztatása és megelőzésre való nevelése; az eltűnt személyek és állatok keresése, kiszabadítása és mentése; beavatkozás sürgősségi esetekkor (tűzeset, árvíz, földrengés, földcsuszamlás stb.); személyek, esetenként a lakosság vagy veszélyeztetett értékek kimenekítése; jégtorlaszok felrobbantása vagy a víz útjának felszabadítása; elsősegélynyújtás a SMURD egységei által; tűzesetek oltása; közbelépés közúti balesetekkor; közbeavatkozás veszélyes és környezetszennyező anyagok szivárgása esetén; a fel nem robbant lőszerek semlegesítése.
A Hargita megyei SMURD-egységek beavatkozásáról a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház Sürgősségi Betegellátó Osztályának ügyeletes orvosa dönt. Amennyiben szükséges, a sürgősségi rohammentő vezetője felveheti a kapcsolatot a marosvásárhelyi kirendeltséggel, és kérheti a SMURD-helikopter kiküldését is.
Fontos kiemelni, hogy a Hargita Megyei Olt Sürgősségi Esetek Felügyelőségének és a Hargita Megyei Mentőszolgálatnak összevont diszpécserszolgálata van. Ez azt jelenti, hogy
Fotó: Pál Árpád
Ezt követően a sürgősségi eset típusának függvényében közösen döntik el, hogy milyen egységeket küldenek a helyszínre: lehet, hogy csak a mentőszolgálat autója megy ki, lehet, hogy csak egy SMURD egységet küldenek, továbbá a súlyos, több áldozatot követelő eseteknél együttműködnek a mentősök és a sürgősségi szolgálat szakemberei. Ezen kívül amikor egy településről érkezik hívás, a diszpécserszolgálat azonnal értesti a helyi önkéntes készenléti szolgálatot (magyarán az önkéntes tűzoltókat) annak érdekében, hogy a hivatásos egységek érkezése előtt a lehető leggyorsabban tudjanak közbelépni.
Önkéntes szolgálatok
A hivatásos sürgősségi felügyelőség munkáját kiegészítik az önkéntes készenléti szolgálatok és a magán készenléti szolgálatok. A hatályban lévő jogszabályok önkéntes készenléti szolgálatok létesítésére, felszerelésére és felkészítésére köteleznek minden közigazgatási egységet. Emellett az intézményeket és a kereskedelmi egységeket – a kockázati szint függvényében – magán készenléti szolgálatok létesítésére és fenntartására kötelezik. Ezek kötelessége az elsődleges közbelépés, ám a felkészültségüket meghaladó problémák esetében a hivatásos szolgálatok is a helyszínre sietnek. Hargita megyében 67 önkéntes és 9 magán készenléti szolgálat található, előbbiek helyi szinten működnek, és tevékenységüket az önkormányzatokon keresztül a polgármesterek vezetik. Az önkéntes szolgálatok két csoportra oszthatók: az első kategóriás önkéntes tűzoltók nem rendelkeznek tűzoltóautóval, a második kategóriához tartozók azonban igen.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
szóljon hozzá!