Egy kis eligazító a tűzoltók világából. Hogy lássunk tisztán
Fotó: Pál Árpád
Sokak számára nem világos, hogy a Hargita Megyei Olt Sürgősségi Esetek Felügyelőségének mi is a feladata, illetve a bonyolult név mögött milyen alegységek is működnek. A tűzoltóság szóvivőjének közbenjárásával válaszokat kerestünk a kérdésekre.
2017. március 30., 10:402017. március 30., 10:40
Éjjel-nappal készenlétben állnak a Hargita Megyei Olt Sürgősségi Esetek Felügyelőségének munkatársai annak érdekében, hogy sürgősségi esetekkor közbelépjenek, és ezáltal életeket, értékeket mentsenek. Szerkesztőségünknek egy tűzvédelmi felelős jelezte, hogy a Hargita megyeiek többsége gyakran összetéveszti a sürgősségi felügyelőség alegységeit, nem látják át munkájukat, és ez megnehezíti a kommunikációt. A fogalmak tisztázásának érdekében Alina Maria Ciobotariuval, a Hargita Megyei Olt Sürgősségi Esetek Felügyelőségének szóvivőjével beszélgettünk.
Az intézmény hosszú múltra tekint vissza:
Egy évre rá, 1938 április elsején Csíkszeredában, 1949 október elsején pedig Gyergyószentmiklóson is tűzoltósági alegységeket létesítettek. Az 1968-as közigazgatási átszervezés eredményeként létrejött Hargita megye, és az az évi, 3061-es számú belügyminisztériumi rendelet értelmében létrehozták a csíkszeredai székhelyű Hargita Megyei Katonai Tűzoltóságot. Ehhez a parancsnokság, illetve a csíkszeredai, székelyudvarhelyi és gyergyószentmiklósi tűzoltó-alakulatok tartoztak. Ezt követően hosszú ideig változatlan maradt az intézmény felépítése, majd 1996-ban egy belügyminiszteri döntés következtében felvette a Hargita Megyei Olt Tűzoltóság nevet.
Fotó: Pál Árpád
Mai felépítését és nevét 2004-ben kapta, amikor egyesítették a tűzoltóságot a Polgári Védelmi Felügyelőséggel, és ezáltal megalakult a Hargita Megyei Olt Sürgősségi Esetek Felügyelősége. Romániában egyébként 1933-ban, II. Károly román király rendeletére létrehozták a polgári védelmet, amelynek legfontosabb célja azóta is a lakosság, az anyagi javak és a környezet védelmezése különféle természeti csapások, fegyveres összetűzések, katasztrófa és más veszélyhelyzet esetén, továbbá feladata többek között a lakosság életének megóvása, az életben maradás feltételeinek biztosítása, valamint az állampolgárok tájékoztatása és felkészítése a védekezés során irányadó magatartási szabályokra.
A Hargita Megyei Olt Sürgősségi Esetek Felügyelőségének hat alegysége van a megyében: a csíkszeredai, székelyudvarhelyi és gyergyószentmiklósi tűzoltóságok, a maroshévízi és gyergyóhollói készenléti őrségek, illetve a balánbányai munkapont.
Fotó: Pinti Attila
Ezen kívül 2010 óta a sürgősségi rohammmentő-szolgálat (SMURD) is elérhetővé vált a Hargita megyeiek számára, amelynek személyzete a megyei sürgősségi felügyelőség munkatársaiból tevődik össze.
Az intézmény főbb feladatai közé tartozik a tűzeseteket kiváltó okok felkutatása; a lakosság tájékoztatása és megelőzésre való nevelése; az eltűnt személyek és állatok keresése, kiszabadítása és mentése; beavatkozás sürgősségi esetekkor (tűzeset, árvíz, földrengés, földcsuszamlás stb.); személyek, esetenként a lakosság vagy veszélyeztetett értékek kimenekítése; jégtorlaszok felrobbantása vagy a víz útjának felszabadítása; elsősegélynyújtás a SMURD egységei által; tűzesetek oltása; közbelépés közúti balesetekkor; közbeavatkozás veszélyes és környezetszennyező anyagok szivárgása esetén; a fel nem robbant lőszerek semlegesítése.
A Hargita megyei SMURD-egységek beavatkozásáról a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház Sürgősségi Betegellátó Osztályának ügyeletes orvosa dönt. Amennyiben szükséges, a sürgősségi rohammentő vezetője felveheti a kapcsolatot a marosvásárhelyi kirendeltséggel, és kérheti a SMURD-helikopter kiküldését is.
Fontos kiemelni, hogy a Hargita Megyei Olt Sürgősségi Esetek Felügyelőségének és a Hargita Megyei Mentőszolgálatnak összevont diszpécserszolgálata van. Ez azt jelenti, hogy
Fotó: Pál Árpád
Ezt követően a sürgősségi eset típusának függvényében közösen döntik el, hogy milyen egységeket küldenek a helyszínre: lehet, hogy csak a mentőszolgálat autója megy ki, lehet, hogy csak egy SMURD egységet küldenek, továbbá a súlyos, több áldozatot követelő eseteknél együttműködnek a mentősök és a sürgősségi szolgálat szakemberei. Ezen kívül amikor egy településről érkezik hívás, a diszpécserszolgálat azonnal értesti a helyi önkéntes készenléti szolgálatot (magyarán az önkéntes tűzoltókat) annak érdekében, hogy a hivatásos egységek érkezése előtt a lehető leggyorsabban tudjanak közbelépni.
Önkéntes szolgálatok
A hivatásos sürgősségi felügyelőség munkáját kiegészítik az önkéntes készenléti szolgálatok és a magán készenléti szolgálatok. A hatályban lévő jogszabályok önkéntes készenléti szolgálatok létesítésére, felszerelésére és felkészítésére köteleznek minden közigazgatási egységet. Emellett az intézményeket és a kereskedelmi egységeket – a kockázati szint függvényében – magán készenléti szolgálatok létesítésére és fenntartására kötelezik. Ezek kötelessége az elsődleges közbelépés, ám a felkészültségüket meghaladó problémák esetében a hivatásos szolgálatok is a helyszínre sietnek. Hargita megyében 67 önkéntes és 9 magán készenléti szolgálat található, előbbiek helyi szinten működnek, és tevékenységüket az önkormányzatokon keresztül a polgármesterek vezetik. Az önkéntes szolgálatok két csoportra oszthatók: az első kategóriás önkéntes tűzoltók nem rendelkeznek tűzoltóautóval, a második kategóriához tartozók azonban igen.
A Székely Nemzeti Múzeumban az alapító, Csereyné Zathurecky Emilia tiszteletére nyílt kiállítás Újjászületünk! – Csereyné 200 címmel hétfőn. Mint elhangzott: Zathureczky Emília most boldog lehet odafönt, hiszen ez az egyetlen „gyermeke”, aki túlélte őt.
Csak könnyebb sérüléseket szenvedett az a két személy, akik egy haszongépjárműben utaztak, amikor az felborult hétfőn este Mezőbánd közelében – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Román Nemzeti Bank (NBR) a korábbi 4 százalékról 4,9 százalékra módosította a 2024 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, és 2025 végére 3,5 százalékos inflációra számít – közölte hétfői sajtótájékoztatóján Mugur Isărescu.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
A járművében rekedt, ám mostanra sikerült kiszabadítani azt a nőt, akik Marosszentkirályon balesetezett hétfőn délután – közli a Maros megyei tűzoltóság. Jelenleg félsávos útlezárás van a helyszínen.
Befejeződött a gyergyószéki településeken az új önkormányzatok megalakítása, Ditróban és Szárhegyen új személyek kerültek az alpolgármesteri tisztségbe.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.
A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).
A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.
szóljon hozzá!