
Fotó: Veres Nándor
Újabb árhullám söpört végig a csíki falvakon csütörtök este. A hirtelen lehullott nagy mennyiségű eső miatt több patak is kilépett a medréből, elöntve a települések utcáit, a víz pedig udvarokba és pincékbe folyt be. Csíkszentmihályon okozta a legnagyobb kárt az áradás, a víz helyi napközi és kultúrotthon alagsorába is befolyt.
2016. június 24., 18:192016. június 24., 18:19
Csíkpálfalván a Nyír-patak áradt ki, elöntve a település központi, illetve felszegi részének útszakaszait. Több helyen az udvarokra és a pincékbe is befolyt a víz. A helyiek a tűzoltókkal karöltve dolgoztak a károk helyreállításán – számolt be Ferencz Csaba polgármester. „Hat óra körül kezdett el esni, aztán már nyolc után nem is látszott az út. Az eső mellé jég is társult, amely a veteményesekben is nagy kárt tett” – emlékezett vissza egy helyi lakos. Egy másik helybéli már csütörtök előtt felkészült az árvízre, ugyanis az esőzés előtt homokzsákokat helyezett a kapuja elé. Mint mondta, a május végi áradások után nem akarta, hogy újból váratlanul érje az ár.
A víz a csíkdelnei utakon is hömpölygött csütörtökön koraeste, bár ott kisebb mértékben okozott kárt, mint Csíkpálfalván. Szőcs Jenő, helybéli lakos szerint, ha a faluban mindenhol kiöntenék betonnal a sáncokat, ahogy azt nemrég ígérte a helyi önkormányzat, nem okozna ekkora gondot az áradás. „Ahol nincs rá szükség ott lebetonozták a település sáncait, ahol valóban szükség lenne rá, minden maradt a régiben” – panaszolta Szőcs.
Csíkszentmihályon a Rákos-patak áradása nyomán öntötte el a víz a közeli lakóházak udvarait, kertjeit, pincéit – tudtuk meg Izsák Székely Lóránt polgármestertől. Hozzátette, a helyi napközi és kultúrotthon alagsora is megtelt vízzel, szerencsére az önkéntes tűzoltók időben kimentették onnan a javakat.
„Mindemellett sok veteményest is tönkretett a jégeső, de néhol fákat is kidöntött a vihar” – közölte a polgármester. Szépvízen is tombolt a vihar, sőt jégeső is volt, viszont ott nem okozott nagyobb kárt, áradást – számolt be érdeklődésünkre Ferencz Tibor polgármester.
Közös ének, tánc, ima és gyerekzsivaj töltötte meg szombaton a csíksomlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napján ezrek ünnepelték együtt a székely hagyományokat, miközben a jövő évi házigazdát is kijelölték.
Két közlekedési kihágás ügyében indított büntetőeljárást a rendőrség pénteken Hargita megyében.
Népviseletbe öltözött csíkszékiek és helyiek töltötték meg szombat reggel a csíkszeredai Szabadság teret: elkezdődött az Ezer Székely Leány Napja.
Noha jó ütemben dolgozik az építő és egy hónapon belül várhatóan befejezi a munkát, az ősszel kezdődő tanévben még nem tud gyermekeket fogadni a Csíkszentsimonban épülő bölcsőde. Számos tennivaló van még addig.
Kevesebb vérveszteség, kisebb megterhelés és pontosabb beavatkozások – alig néhány héttel a Da Vinci-robot üzembe helyezése után már rendszeresen alkalmazzák a rendszert a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban.
Az Ezer Székely Leány Napja biztonságos lebonyolítása érdekében ideiglenes útlezárásokra kell számítani július 4-én, szombaton Csíkszeredában.
Elpusztult az a nagyméretű medve, amely egy hónapja jószágokat pusztított Balánbányán, és csütörtök hajnalban ismét visszatért egy portára. A vadászok rálőttek az agresszív állatra, amely elmenekült, de reggel a vérnyomok alapján megtalálták a tetemét.
Szombaton tartják Csíkszeredában az Ezer Székely Leány Napját. A hagyományőrző rendezvényt a Székely Népviselet Napja előzi meg, a szervezők pedig több forgalomkorlátozásra és biztonsági előírásokra hívják fel a figyelmet.
A pozsonyi csata 1119. évfordulójára megemlékező ünnepséget tartanak pénteken 17 órától Csíkcsomortánban, a Kárpátok Őre emlékműnél.
Lezárult a közbeszerzési eljárás a Büdösfürdőre tervezett víz- és csatornahálózat kivitelezése érdekében a Csíkszentkirályhoz tartozó területet illetően. A munkálatok elkezdéséhez viszont a finanszírozás is szükséges.
szóljon hozzá!