Akadt megbeszélnivalójuk az önkormányzat képviselőinek, a polgármester hárított
Fotó: Benedek Huszár János Facebook-oldala
Osztottak, szoroztak, költséget módosítottak a baróti önkormányzat képviselői a novemberi soros ülésükön, amelynek végére már elszabadultak az indulatok. A kétórás értekezleten egyik kiadás követte a másikat: a város tartalékait kiürítették, de a régóta készülő parkot azért befejezik, a szemétszállítást ugyan még nem drágítják, de az adót biztosan növelik.
2023. november 30., 09:262023. november 30., 09:26
Igazán tartalmas ülésen vettek részt a helyi tanács tagjai kedden. Tizenhét napirendi pontban kellett dönteniük, ebből tizenhatot elfogadtak, a folyamat azonban cseppet sem ment zökkenőmentesen. A kétórás tanácsülés végére már tetőfokára hágott a feszültség, a képviselők kérdeztek, a polgármester válaszolt, egyetértésnek azonban híján voltak. Egy kivesézett téma kapcsán már cikkeztünk, most pedig más napirendekről számolunk be.
Négy napirendi pontban is érintették a hulladékgazdálkodás témáját, ezek közül
Jelen pillanatban egy baróti lakós 15 lejt fizet havonta a szemét elszállításáért, ezt a Tega Rt. jövő évtől 33 százalékkal növelné meg, 20 lejre. A Baróthoz tartozó falvak lakói 10 lejt fizetnek havonta, 20 százalékos növelés után 12 lejt kellene szánjanak havonta a hulladékszállításért. A cégek esetében a Tega Rt. eddig köbméterenként 204 lej számított fel, ezt 244,8 lejre emelnék. Erre azonban nem mondtak egyöntetű igent a képviselők, bár négyen jóváhagyták volna, hét személy tartózkodott a szavazáskor, így
Ezek után a tagok megválasztották Szakács László alpolgármestert mint a város képviselőjét a hulladékgazdálkodással kapcsolatos ügyek intézésében.
Barót önkormányzatának ebben az évben 1 millió 700 ezer lejjel kevesebből kellett gazdálkodnia, a költségvetés-kiegészítést pedig még nem kapták meg, éppen ezért a házbérek kifizetésével is elmaradtak.
Benedek Huszár János polgármester szerint az elmúlt 30 évben ez az első alkalom, hogy szeptemberig nem érkezett meg hozzájuk a központi kiegészítés, de reméli, hogy decemberi hónap folyamán sikerül törleszteni az adósságokat.
A város költségvetése idén összesen több mint 243 ezer lejjel csökkent, a kiadások azonban 72 ezer lejjel nőttek. Elsőként a városi idei költségvetését módosították, főként az önkormányzat alárendelt intézményeinek esetében.
A Cimbora napköziotthonba idén több gyerek iratkozott be, így annak bevételeit 20 ezer lejjel növelte az önkormányzat, hogy ezt a kiadási oldalon élelmiszerre fordíthassák. A kórház költségvetése 533 ezer lejjel egészült ki, a Gál Mózes Általános Iskola büdzséjét pedig közel 44 ezer lejjel egészítették ki. A Baróti Szabó Dávid Líceum speciális nevelési igényű intézmény is 30 ezer lejjel gazdagodott.
Az adóemelés, pontosabban az adókiigazítás, amelyet minden önkormányzatnak kötelező végrehajtania, Barót esetében is 13,8 százalékos növekedést jelent a következő esztendőre. Ennek kapcsán Bán István tanácsos a város jogi személyekre kiszabott magas ingatlanadót hozta példaként arra, hogy
Addig, ameddig Romániában szinte nálunk a legmagasabb ez a fajta adónem, addig nem várhatjuk el, hogy jöjjön egy befektető, és nálunk teremtsen munkahelyeket”.
A képviselő szerint bár alapvetően nagyobb Sepsiszentgyörgyön a jogi személyek ingatlanadója, mégis hatékonyabban kezelik azt. „Velünk ellentétben a tanács ott elfogadott egy olyan alpontot is, amely szerint a jogi személyek egy kéréssel év végén vissza tudják igényelni a befizetett ingatlanadójuk 33 százalékát” – részletezte Bán, hozzátéve, hogy ha ezt levonjuk az eredetileg kifizetett összegből, akkor
Benedek Huszár János erre a felvetésre csupán annyival reagált, hogy ha van jobb javaslata a tanácsosnak, akkor hivatalosan nyújtsa azt be, addig pedig fogadja el a többség döntését.
Mint ismert, míg tavaly országszinten 3,8 százalékkal, idén januártól 5,1 százalékkal nőttek a helyi adók és illetékek; jövőre azonban 13,8 százalékos lesz a növekedés, az infláció mértékének növekedése miatt.
Mennyit költött az önkormányzat a szolgálati autók üzemanyag-ellátására idén? Egészen pontosan 500 ezer lejt, de ezzel még mindig kevesebbet fogyasztottak, mint ezelőtt 3–6 évvel. A tanácsülés napirendi pontjai között ugyan nem szerepelt az üzemanyagköltségek elemzése, Bán István néhány hónappal ezelőtt kérdőre vonta a polgármestert az elköltött összeg és annak nyomon követése kapcsán.
Benedek Huszár János a tanácsülés végén reagált erre egy nyomtatott elemzéssel. Ebből kiolvasható, hogy 2020 és 2023 között 25 százalékkal kevesebb üzemanyagot fogyasztottak, mint 2017 és 2020 között. „Ez nem egy pénzügyi kimutatás, mert az elmúlt hat év során volt az üzemanyag literje négy és kilenc lej is, tehát az nem lenne releváns.
– sorolta a polgármester. A dokumentumban még a szolgálati autók egyéni fogyasztását is felsorolta, ezzel is alátámasztva álláspontját.
„Semmiféle vádat nem fogadok el, amelyet Bán úr megfogalmazott. Igenis felelősen bánunk az üzemanyaggal, nyomon követjük a mozgásukat és a 25 százalékos spórlásra, ami a mai árak szerint 200 ezer lejt tesz ki, mi büszkék vagyunk” – fogalmazott az elöljáró.
„Ez úgy hamis, ahogy le van írva. Én annak idején kikértem a menetleveleket, és a két év alatt a Dacia Duster szolgálati autó egyszer sem járt Kisbaconba, pedig olyan is van, hogy egy nap kétszer megy el oda.
én a helyében ezt nem tettem volna nyilvánosság elé” – fogalmazott Bán, aki szerint hiába ironizál a polgármester minden tanácsülés végén, csak kellemetlenséget okoz vele, de az igazságot nem tudja eltörölni.
Mint a beszámolónk elején jeleztük, nem ez volt az egyetlen konfliktust képező téma a novemberi ülésen, a Baróton átvezető utak leaszfaltozásának minőségéről is vitázott az önkormányzati képviselő és a polgármester, erről itt olvashatnak bővebben.
Még be sem fejezték annak a két, Barót városán áthaladó útszakasznak az aszfaltozását, de a már leöntött, végleges réteg minőségében bőven talált kifogásolnivalót a helyi önkormányzati képviselők egyike.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön a Bethlen Gábor utcában a kórház és a múzeum közötti szakaszon – adja hírül Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.
Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.
szóljon hozzá!