Debreczeni László és Édler András az adótörvénykönyv visszásságaira hívták fel a figyelmet
Fotó: Gecse Noémi
El kell tartani a túlméretezett államapparátust és finanszírozni a kormány választási ígéreteit, ezért kizsigereli az állam a kisvállalkozókat. Kovászna megyében a vállalkozások 90 százalékát hátrányosan érintik az új adóügyi rendelkezések, és ezekből annyi van, hogy az adószakértők is fogják a fejüket – jelentette ki a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Édler András, valamint alelnöke, Debreceni László adótanácsadó figyelmeztető céllal, az idei harmadik adócsomag apropóján.
2023. december 26., 12:302023. december 26., 12:30
Csak az elmúlt hónapban kétszer változott az adótörvénykönyv, és a változások között az egyetlen pozitív dolog az, hogy a kormány figyelembe vette a kereskedelmi kamara módosító javaslatát arra nézve, hogy
Ha eddig egy cég elküldött egy beszerzőt áruért, akkor csak 1000 lejt adhatott neki – magyarázta Édler András.
– véleményezte a kamaraelnök az új csomagot, és arra biztatta a vállalkozókat, jövőre szavazataikat „ne a vállalkozók, vállalkozások sírásóira adják”.
Az, hogy december 15-én éjszaka már a harmadik adócsomag jelent meg, és január elsejétől 453 módosítás lép érvénybe (miközben összesen 500 cikkelye van az adótörvénykönyvnek), csak egy azok közül az anomáliák közül, amelyek jellemzik a hazai gazdasági életet – tűnt ki a megszólaló szakemberek által elmondottakból.
– mondta Édler. Hasonlóképpen abszurdum az is, hogy
– említett egy újabb visszásságot Debreczeni László. Szerinte ez a kiszámíthatatlanság nagyon riasztó hatással van a külföldi beruházókra, tehát az állam magának is nagyon rosszat tesz.
A mikrovállalkozásokra nézve nagyon hátrányos intézkedések léptek érvénybe, de a civil szervezetekre nézve is lesújtó, hogy a mikrocégek és egyéni vállalkozások jövőtől nem fordíthatják támogatásra adójuk egy részét.
Az idei adóátirányításáról e hónap végéig, azaz december 31-ig kell nyilatkozzanak (a 177-es űrlap kitöltésével).
Mikrocégnek számítanak azok a vállalkozások, amelyek éves forgalma maximum 500 ezer euró, ezekre vonatkozik a második adócsomag egyik fontos korábbi (októberi) módosítása: ha 60 ezer és 500 ezer euró közötti forgalmat valósítanak meg, kötelező módon a 3 százalékos adókulcs vonatkozik rájuk, három szektorban (vendéglátóipar, IT, egészségügyi) ez az általános. A második csomagban két fontosabb módosítás van:
Az utóbbi kifejezés ismét sok csapdát rejthet. Az állam szándéka szerint meg akarta gátolni az olyan praktikákat, hogy egy cégtulajdonos kisebb vállalkozások létrehozásával ossza meg a forgalmát és ezáltal kedvezőbb adózási kategóriába kerüljön, ezért úgy rendelkezik, hogy
Ha nincs közös megegyezés, akkor mindkettő teljes profitadó-fizető lesz. Ez a módosítás aberráció, hiszen még az Európai Unióban sincs egységes álláspont arról, hogy például az élettársak vállalkozásai kapcsoltaknak számítanak-e, de Romániában ennél sokkal messzebbre mennek.
– nyilatkozták a gazdasági szakemberek.
Annak ellenére, hogy ez az intézkedés „ellentmond a józan észnek” és „kritikán aluli”, Debreczeni László egyelőre arra az álláspontra helyezkedett, hogy minden érintett cégvezető a legdrasztikusabb megoldást alkalmazza, ha több csatolt vállalkozás van a családjában. De még így is marad egy nagy kérdőjel, ugyanis
Ráadásul az 500 ezres maximális forgalom a meghatározás szerint a csatolt cégek forgalmát összesítve értendő.
– mondta Édler.
Nagyon sok mindenre nem gondoltak a törvényhozók – ez a közös álláspontja a kamaraelnöknek és alelnöknek. Hogy pontosan mire gondoltak a parlamentben, azt viszont csak találgatni lehet:
lehet, hogy a harmadfokú rokonság csak egy elírás, vagy túlzás, amit hamarosan korrigálnak;
lehet, hogy csak cégen keresztül nem lehet mikrocéget birtokolni;
az is lehet, hogy a döntéshozók szándékosan okoznak zűrzavart;
de még az sem kizárt, hogy az alkotmánybíróság majd megtámadja ezt a törvénycsomagot
– latolgatják a szakemberek, miközben az érintett kisvállalkozók „még fel sem fogják, nem is értik” az új rendelkezéseket – vélekedett Debreczeni László. Mire kapcsolnának, december 31-e van és már nem lehet változtatni – az ellenőrző szervek viszont büntethetnek.
De még mindig nincs vége a kisvállalkozókat nyúzó intézkedéseknek: ha eddig a minimálbér bruttó összegéből (a 3300 lejből) 200 lejre nem kellett adót fizetni, az újabb rendelkezés szerint ez csak a két évnél nem régebbi alkalmazottak esetében történhet így. Viszont egy 2021-ben megjelent törvény azt is kimondja, hogy két évnél hosszabb ideig nem tartható senki minimálbéren.
Tehát az a helyzet állt elő, hogy „a 200 lejes adómentességnek csak azok a személyek a haszonélvezői, akiknek két évnél frissebb a munkaszerződése” – világított rá az állami visszásságokra Debreczeni László.
Pénteken reggel elindult a sepsiszentgyörgyi elhelyezési központból az iskolába a 16 éves Koncz Anita Alexa, de oda már nem érkezett meg. A rendőrséggel kerestetik.
Néhány nap alatt szürkéről fekete színre változott a bálványosi Csiszárfüdő egyik medencéjének vize. A jelenség mögött álló okokról szakértők számoltak be a Székelyhonnak.
Állatállománya védelmében Románia aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmusokat a ragadós száj- és körömfájás vírusának aggasztó európai terjedése miatt – jelentette be pénteken az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint márciusban a higiéniai és kozmetikai szolgáltatások, a margarin, valamint a csatornázási és a köztisztasági szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben a tavalyi harmadik hónaphoz képest.
Felerősödő szélre, havazásra és hóviharokra figyelmeztető újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki területekre. Vasárnap reggelig szinte az egész országban számítani lehet havas esőre, jegesedésre.
Zuhanórepülésben van az amerikai dollár a nemzetközi piacokon péntek reggel. A román lejjel szemben a dollár tíz százalékot veszített azóta, hogy Donald Trump amerikai elnököt beiktatták az amerikai elnöki tisztségbe.
Januárhoz képest februárban 23 lejjel, azaz 0,4 százalékkal 5351 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Noha előre szólt a rendőrség, hogy fokozott közúti ellenőrzéseket végeznek a héten, ez mégsem hatott meg mindenkit.
Tánczos Barna csütörtök este azt nyilatkozta, jómaga tíz évvel ezelőtt jelentette ki először, hogy több mint tízezer medve él Romániában.
Összesen 40 személy ellen emeltek vádat az ügyészek a két halálos áldozatot és több sérültet követelő urziceni-i tömegverekedés ügyében.
szóljon hozzá!