A belügyminisztériumi felszólítás. Nem titkos – írják a fejlécben
Fotó: Székelyhon
A Székely Figyelő Alapítvány többször is levélben fordult Klaus Iohannis államelnökhöz, jelezve, hogy a kisebbségi jogokat gyakran megsértik Romániában. Azt kérték, szólítsa fel az állami intézményeket a nyelvi jogok érvényesítésére. Az államfő átpasszolta a kérést a belügyminisztériumhoz, ahonnan végül kiküldték a felszólításokat. Most már rajtunk a sor, hogy éljünk a jogainkkal – jelentette ki Árus Zsolt civil jogvédő.
2021. április 21., 19:042021. április 21., 19:04
2021. április 21., 19:282021. április 21., 19:28
A nyelvi jogok biztosításáért küzdő Székely Figyelő Alapítvány vezetője olyan lépéseket ismertetett, amelyeket az állami intézmények tettek az elmúlt időszakban a kisebbségi jogok tiszteletben tartása érdekében. Amint elmondta, múlt ősszel és azt követően több alkalommal is levelet írtak az államelnöknek azzal a céllal, hogy tájékoztassák az országban tapasztalható jogsértésekről. Kérték tőle,
Továbbá azt kérték még az elnöktől, forduljon írásban minden olyan megye prefektusához, ahol legalább egy ilyen település van, és szólítsa fel, hogy
Iohannis ugyan az ide vonatkozó törvények felsorolása mellett azt válaszolta, hogy erre nem terjed ki a hatásköre, de a kérést továbbította a kormánynak. A Székely Figyelő Alapítványt a belügyminisztérium arról tájékoztatta,
Az alapítvány rákérdezett erre az erdélyi megyék, illetve Bákó megye prefektusainál, és a válaszok megerősítették:
A prefektusok válaszait közzé is tették a Székely Figyelő Alapítvány weboldalán.
„Innen kezdve immár a mi felelősségünk is, hogy mi történik tovább. Mert lehet továbbra is románul fordulni különböző intézményekhez (még Székelyföldön is), abból a megfontolásból, hogy úgy gyorsabban lehet haladni, vagy attól félve, hogy ha azt magyarul tesszük, akkor ellenszenvet váltunk ki magunk és/vagy az ügyünk iránt.
De azt is megteheti mindenki, hogy kinyomtatja és magánál hordja a minisztériumi felszólítást és a megyéje prefektusának a válaszát a levelünkre, és bátran használja anyanyelvét, ha pedig valahol ellenállásba ütközik, akkor felmutatja ezeket. Sőt
– fogalmazott Árus. „Minden jog annyit ér, amennyit használunk belőle. S mindannyiunk lehetősége (de felelőssége is) az, hogy rászoktassuk (lényegében visszaszoktassuk) az erdélyi közhivatalnokokat arra, hogy használják a magyar nyelvet” – szögezte le a Székely Figyelő Alapítvány vezetője.
Ünnepélyes külsőségek közepette avatták fel Kézdivásárhelyen Vetró Andrásnak a kantai Nagy Mózes Főgimnázium külső falain elhelyezett domborműveit október 6-án, vasárnap délután, az aradi vértanúk emléknapján.
Milyen lehetett a huszártoborzás Kossuth idejében? Hogyan mutathatott több száz délceg huszár a nyeregben, akik a haza védelmében indultak harcba lóháton? Ezt hivatott felidézni az a csaknem két évtizedes hagyományra visszatekintő huszárhadjárat.
Megemlékezéshez méltó, szomorkás idő volt vasárnap délután Marosvásárhelyen, ahol a Székely vértanúk emlékművénél idézték fel az aradi vértanúk tetteit. Többnyire idős marosvásárhelyiek vettek részt az emlékező alkalmon.
Az aradi vértanúk véráldozata nem volt hiábavaló, mert a fegyverletételt követő, „nem engedünk” a 48-ból” érzése tovább hatott – hangzott el vasárnap Sepsiszentgyörgyön, ahol ezúttal is megemlékeztek az aradi tizenháromról.
Az emlékezés révén is visszük tovább a fényt, vele a reményt s mindazt, amit a hőseinktől kaptunk – hangzott el október 6-án Székelyudvarhelyen, az 1848–49-es szabadságharc aradi vértanúinak emléknapján.
Kiss Antal honvédőrnagy emlékművénél tartották meg Gyergyószentmiklóson az október 6-i megemlékező ünnepséget, ahol a 1848–49-es szabadságharc mártírjaira emlékeztek. A szabadság lángját nem lehet kioltani – hangzott el.
Orvvadászt azonosítottak a Maros megyei rendőrök, akik lefoglaltak 13 trófeát, egy vaddisznóbőrt, 16 éles lőszert és 90 kilogramm, feltehetően orvvadászatból származó húst.
Két autó ütközött vasárnap délben a 11-es országúton, Réty közelében. Négyen megsérültek.
Tűz ütött ki egy gyergyószárhegyi lakóháznál szombat este. A szomszédság, a környező lakók és a helyi önkéntes tűzoltók gyors közbelépésének köszönhetően sikerült a tűz terjedését hamar megállítani, megmentve az épületet.
Noha úgy tűnt, hogy szakadó esőben zajlik majd a szentegyházi Őszi Hadjárat idei kiadása, a résztvevőkhöz kegyes volt az időjárás a délelőtti és déli órákban, és végül az ég csatornái csak a tábori ebédet követően nyíltak meg.
3 hozzászólás