A koraszülöttek kis, mégis nagy lépésekkel érik be kortársaikat
Fotó: Gyulafehérvári Caritas
Milyen nehézségekkel küzd az a család, ahová idő előtt érkezik a kisbaba? Ledolgozhatók-e, és ha igen, miképpen a koraszülöttségből adódó hátrányok? Milyen fejlesztési lehetőségek vannak számukra Udvarhelyen? – kérdések, válaszok születtek a Gyulafehérvári Caritas Korai Nevelő- és Fejlesztőközpontjának munkatársai által november 13–17. között a koraszülötteknek és családjaiknak szentelt héten Székelyudvarhelyen.
2017. november 20., 13:182017. november 20., 13:18
2017. november 20., 13:192017. november 20., 13:19
Átlagosan minden tizedik csecsemő idő előtt jön a világra. Ezért a koraszülöttség száma a tízes, jelképszíne pedig a lila, ezt öltötték magukra a részvevők.
Az udvarhelyi programsorozaton a Pici baba, nagy lépés című kiállítással, családi programokkal és lampioneregetéssel hívták fel a figyelmet ezen családok nehézségeire. Csütörtökön a koraszülöttet nevelő szülők Miből lesz a cserebogár? címmel szakemberekkel beszélgettek. Stier Zsuzsa gyógypedagógus programfelelős kérdésünkre elmondta:
Szülész-nőgyógyász, illetve gyermekgyógyász szakorvost, laktációs szaktanácsadót, családorvost, gyógytornászt, Vojta–Bobath-terapeutát és pszichológust kérdezhettek. A szakemberek nagyon nyitottak voltak, és a továbbiakban is együttműködésre készek.
Másnap közel ötvenen vettek részt a családi napon: a gyermekek birtokba vették a központ eszközeit, és kézműveskedhettek is. A helyben készült fotókat hazavihették. A visszajelzésből kitűnt: azok a gyermekek is örömmel térnek vissza erre a napra, akik már kinőttek a programból. A legkisebb koraszülött résztvevő 9 hónapos, a legnagyobbak 5–6 évesek voltak.
A koraszülöttek világnapját 2011 óta november 17-én tartják. Péntek este a lilára világított Művelődési Ház előtt nemcsak az érintett családok, hanem a szolidaritás jegyében mások is kimentek a lampioneregetésre – a szervezőknek, érintett családoknak egyaránt jólesett ez.
Előbb 24 órára vették őrizetbe, majd miután újabb bűncselekményt követett el, előzetes letartóztatásba került egy 15 éves marosvásárhelyi fiú veszélyes tárgyak jogellenes birtoklása és használata miatt.
Megkezdi a fűtés- és energiaellátási támogatásról szóló kérések begyűjtését csütörtöktől Tusnádfürdő polgármesteri hivatala.
Vizsgálatot rendeltek el a Maros Megyei Mentőszolgálatnál, ahol egy orvost azzal gyanúsítanak, hogy nem volt hajlandó elmenni egy sürgősségi esethez, mert lejárt a munkaideje. Az idős páciens végül megfulladt és meghalt.
Megváltoztak a fogyasztói szokások, nem úgy fogy a krumpli, ahogy azt a termelők szeretnék, de alkalmazkodnak az új körülményekhez. Gyengébb a tavalyinál az idei burgonyatermés Hargita megyében, de a minősége legalább jó.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
szóljon hozzá!