Fotó: Ambrus Attila magánarchívuma
Nekünk magyaroknak el kell mondanunk, hogy itt vagyunk, másként nem tehetünk, és élni akarunk, élni azokkal a jogokkal, amely a többséget megilleti, s azokkal is, amelyek szükségesek ahhoz, hogy önazonosságunkat, anyanyelvünket megőrizzük.
2024. november 14., 09:302024. november 14., 09:30
2024. november 21., 12:512024. november 21., 12:51
A demokratikus választások – láttuk – egy világot tudnak megváltoztatni. Ahol nincs zsarnokság, ott a nép hangja a választásokon, választásokkal éri el a politikusokat. Nekünk, romániai magyaroknak valahányszor lehetőségünk van, el kell mondanunk, hogy itt vagyunk, másként nem tehetünk, és élni akarunk, élni azokkal a jogokkal, amely a többséget megilleti, s ha lehet, azokkal is, amelyek szükségesek ahhoz, hogy önazonosságunkat, anyanyelvünket megőrizzük.
Nem dőlt hátra a júniusi EP-választáson, sem a helyhatósági választáson. Amikor sokan attól tartottak, sokan azzal riogattak, néhányan azt remélték, hogy a romániai magyar választók otthon maradnak, kiváló eredményt ért el az RMDSZ. A magyarok bíztak az összefogás erejében, és hallatták a hangjukat. Az elmúlt évtized legjobb eredményét érte el, ki is? Nemcsak az RMDSZ, hanem a magyar közösség is! Ezt az eredményt kell megismételni az államelnöki és parlamenti választásokon is!
A kiábrándultak, a lemondók azt firtatják, mi haszna van a választásoknak? A magyar képviselet célja nem lehet más, mint a közösség védelme és építése. Erre pedig felhatalmazást és lehetőséget a közösség választáson kinyilvánított megbízatása, szolidaritása adhat. Nehéz idők jönnek, veszélyekkel tele. De mikor nem voltak nehéz, zord idők Erdélyben?
Ahogyan soha nem tette meg. Sőt, gyakran úgy határozott, hogy jobb lenne, ha anyanyelvünk eltűnne, ha mi, magyarok is elvándorolnánk Nyugatra vagy vissza Ázsiába. Ma is vannak, akik ezt szeretnék!
Hogy ne ők jussanak a hatalmi eszközökhöz, a legjobb eszköz ehhez a kormányzás. És minden magyar szavazat közelebb visz a kormányzáshoz.
Amikor ezeket a sorokat írom, a magyar nyelv napja van. Olvasom, hogy milyen módszerekkel fenekednek az anyanyelv használat ellen – úgymond az állam nyelvének védelmében – ott, Szlovákiában és Kárpátalján, ahol a magyar közösségnek nincs parlamenti képviselete. Megjósolható, hogy nálunk, Romániában is mozgolódni kezdenének a „nyelvvédők”, ha érdekképviseletünk meggyengülne. Ne hagyjuk!
Amelyet azzal indokolnak, hogy csökkenteni kell az adminisztrációs kiadásokat, Traian Băsescu másfél évtizeddel ezelőtti tervét leporolták és benyújtották a parlamentbe. De Băsescu tervéhez képest, az új törvényjavaslat már nem utal egy esetleges székely régióra Brassó központtal, hanem a jelenlegi fejlesztési régiók szerint szerveznék meg a nyolc megyés felosztást. Mondják, hogy ezzel rengeteget lehetne megspórolni a kiadásokból. Igaz, de egy demokratikus országban az államnak kellene figyelnie polgárai jólétére, még ha az több pénzbe kerülne is!
A magyar közösség Bukarestnek, esetleg „csak” Gyulafehérvárnak lesz kiszolgáltatva. Tiltakozni kell ez ellen úgy, hogy erőt mutatunk a választásokon!
Az is világossá vált, hogy csak nekünk fontos a multikulturális Erdély építése, magyar településeink fejlesztése. A többségiek még bevallatlanul is szeretnék a szegénységbe taszítani a magyarok lakta településeket.
A választási matematikát pedig mi is alakítjuk.
Úgy, hogy nem dőlünk be annak, hogy alacsony lesz a részvétel, ezért nem számít az én szavazatom. Számít minden egyes szavazat! A szavazatokkal bizonyítjuk, hogy ez a mi országunk is, ahol nem dönthetnek nálunk nélkül a jövőnkről. Ha bizonyítjuk, hogy november 24-én és december 1-jén a magyarokkal számolni kell.
Kortesbeszédnek hangzik az RMDSZ felhívása, ám végiggondolva helyzetünket, sorakoztatva aspirációinkat józan, megfontolandó üzenetként hat: „A választásokon döntsünk józan ésszel, hogy a józan ész győzedelmeskedjen Bukarestben is.
Így legyen!
(X – fizetett hirdetés)
Az RMDSZ megbízásából készítette a Rubik Communications Kft., MFC-azonosító: 33240005.
Comandat de UDMR, realizat de Rubik Communications SRL, cod MFC: 33240005.
Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint áprilisban 2,4 százalékra csökkent a márciusi 2,5 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 4,9 százalékos az infláció.
Stabilizálódni látszik a lej árfolyama az államelnök-választás második fordulóját követően, amelyet Nicușor Dan független jelölt nyert meg. A román fizetőeszköz jelentősen erősödött a szavazás másnapján a főbb valutákkal szemben.
A pénteken jegyzett évi 7,39 százalékról 7,26 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
Egy esetet leszámítva nem történt semmilyen, a választáshoz köthető incidens vasárnap, az államelnök-választás második fordulójában Hargita megyében.
A jármű több darabja leszakadt és több méterre elrepült, miután egy útszéli áteresz betonlapjának ütközött vasárnap Teleorman megyében. A sofőr túlélte a balesetet, de megsérült és kórházba vitték.
Az elnökválasztás második fordulója különösebb incidensek nélkül zajlott le, a legtöbb bejelentés a szavazólap lefényképezése vagy filmezése miatt érkezett – közölte hétfőn a belügyminisztérium szóvivője.
Sehol sem szavaztak úgy Romániában, ahogy Hargita megyében: Nicușor Dan a szavazatok több mint 90 százalékát szerezte meg. Példátlan fölény.
Megköszönte a támogatást szimpatizánsainak vasárnap éjjel Nicușor Dan megválasztott államfő.
Nicușor Dan hétfőn hajnalban arról biztosította Emmanuel Macront, hogy Románia továbbra is megbízható uniós partner lesz.