Fotó: Ambrus Attila magánarchívuma
Nekünk magyaroknak el kell mondanunk, hogy itt vagyunk, másként nem tehetünk, és élni akarunk, élni azokkal a jogokkal, amely a többséget megilleti, s azokkal is, amelyek szükségesek ahhoz, hogy önazonosságunkat, anyanyelvünket megőrizzük.
2024. november 14., 09:302024. november 14., 09:30
2024. november 21., 12:512024. november 21., 12:51
A demokratikus választások – láttuk – egy világot tudnak megváltoztatni. Ahol nincs zsarnokság, ott a nép hangja a választásokon, választásokkal éri el a politikusokat. Nekünk, romániai magyaroknak valahányszor lehetőségünk van, el kell mondanunk, hogy itt vagyunk, másként nem tehetünk, és élni akarunk, élni azokkal a jogokkal, amely a többséget megilleti, s ha lehet, azokkal is, amelyek szükségesek ahhoz, hogy önazonosságunkat, anyanyelvünket megőrizzük.
Nem dőlt hátra a júniusi EP-választáson, sem a helyhatósági választáson. Amikor sokan attól tartottak, sokan azzal riogattak, néhányan azt remélték, hogy a romániai magyar választók otthon maradnak, kiváló eredményt ért el az RMDSZ. A magyarok bíztak az összefogás erejében, és hallatták a hangjukat. Az elmúlt évtized legjobb eredményét érte el, ki is? Nemcsak az RMDSZ, hanem a magyar közösség is! Ezt az eredményt kell megismételni az államelnöki és parlamenti választásokon is!
A kiábrándultak, a lemondók azt firtatják, mi haszna van a választásoknak? A magyar képviselet célja nem lehet más, mint a közösség védelme és építése. Erre pedig felhatalmazást és lehetőséget a közösség választáson kinyilvánított megbízatása, szolidaritása adhat. Nehéz idők jönnek, veszélyekkel tele. De mikor nem voltak nehéz, zord idők Erdélyben?
Ahogyan soha nem tette meg. Sőt, gyakran úgy határozott, hogy jobb lenne, ha anyanyelvünk eltűnne, ha mi, magyarok is elvándorolnánk Nyugatra vagy vissza Ázsiába. Ma is vannak, akik ezt szeretnék!
Hogy ne ők jussanak a hatalmi eszközökhöz, a legjobb eszköz ehhez a kormányzás. És minden magyar szavazat közelebb visz a kormányzáshoz.
Amikor ezeket a sorokat írom, a magyar nyelv napja van. Olvasom, hogy milyen módszerekkel fenekednek az anyanyelv használat ellen – úgymond az állam nyelvének védelmében – ott, Szlovákiában és Kárpátalján, ahol a magyar közösségnek nincs parlamenti képviselete. Megjósolható, hogy nálunk, Romániában is mozgolódni kezdenének a „nyelvvédők”, ha érdekképviseletünk meggyengülne. Ne hagyjuk!
Amelyet azzal indokolnak, hogy csökkenteni kell az adminisztrációs kiadásokat, Traian Băsescu másfél évtizeddel ezelőtti tervét leporolták és benyújtották a parlamentbe. De Băsescu tervéhez képest, az új törvényjavaslat már nem utal egy esetleges székely régióra Brassó központtal, hanem a jelenlegi fejlesztési régiók szerint szerveznék meg a nyolc megyés felosztást. Mondják, hogy ezzel rengeteget lehetne megspórolni a kiadásokból. Igaz, de egy demokratikus országban az államnak kellene figyelnie polgárai jólétére, még ha az több pénzbe kerülne is!
A magyar közösség Bukarestnek, esetleg „csak” Gyulafehérvárnak lesz kiszolgáltatva. Tiltakozni kell ez ellen úgy, hogy erőt mutatunk a választásokon!
Az is világossá vált, hogy csak nekünk fontos a multikulturális Erdély építése, magyar településeink fejlesztése. A többségiek még bevallatlanul is szeretnék a szegénységbe taszítani a magyarok lakta településeket.
A választási matematikát pedig mi is alakítjuk.
Úgy, hogy nem dőlünk be annak, hogy alacsony lesz a részvétel, ezért nem számít az én szavazatom. Számít minden egyes szavazat! A szavazatokkal bizonyítjuk, hogy ez a mi országunk is, ahol nem dönthetnek nálunk nélkül a jövőnkről. Ha bizonyítjuk, hogy november 24-én és december 1-jén a magyarokkal számolni kell.
Kortesbeszédnek hangzik az RMDSZ felhívása, ám végiggondolva helyzetünket, sorakoztatva aspirációinkat józan, megfontolandó üzenetként hat: „A választásokon döntsünk józan ésszel, hogy a józan ész győzedelmeskedjen Bukarestben is.
Így legyen!
(X – fizetett hirdetés)
Az RMDSZ megbízásából készítette a Rubik Communications Kft., MFC-azonosító: 33240005.
Comandat de UDMR, realizat de Rubik Communications SRL, cod MFC: 33240005.
Ha egy magyar diák idén azt mondja, hogy jól sikerült a román érettségije, az azt jelenti, hogy elég jól beszéli a többség nyelvét. Az idei tételek pont erről szóltak: mennyire értik és tudják használni a román nyelvet a magyar diákok.
Súlyos sérülésekkel kórházba került egy 15 éves, nyolcadik osztályt befejező diáklány, miután péntek délután kiugrott egy lupényi iskola második emeleti ablakából.
Hatósági felügyelet alatt marad Călin Georgescu, miután Bukarest első kerületének bírósága elutasította az intézkedés meghosszabbítása elleni fellebbezését. A döntés végleges.
Június 14-én rendhagyó zenei esemény lesz Csíksomlyón: a Bagossy Brothers Company ad koncertet „Csillag az égen” címmel. Ez az egyetlen koncert ezzel a műsorral egész Erdélyben, exkluzív helyszínen, a csíksomlyói nyeregben.
Egészségügyi állapota miatt Ion Iliescu volt államfőt továbbra is intenzív osztályon kell kezelni, ahol magas szintű orvosi ellátásban részesül – közölte pénteken a Facebook-oldalán a bukaresti Agrippa Ionescu sürgősségi kórház.
Áprilisban márciushoz képest 44 lejjel, azaz -0,8 százalékkal 5647 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 9415 lej volt, 80 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Nem tágít a medve a Csíkszeredához tartozó Szécsenyből, ezúttal fényes nappal, péntek délelőtt bukkant fel lakott területen a vadállat.
Spontán tüntetést tartottak péntek délelőtt a parajdi sóbánya előtt a Salrom alvállalkozójának számító Sal Sind Kft. alkalmazottai, kártérítést követelve az elbocsátásuk miatt.
Elfogyóban vannak a vízhálózati tartalékok Dicsőszentmártonban, miután péntek reggel lezárták a Kis-Küküllő vizének bevezetését a helyi vízműhöz. A vízellátást ideiglenesen vízosztó pontokon keresztül biztosítják.
Az összes természetvédelmi területet belefoglalták a román állam közvagyonának a leltárába. Így ma Hargita megyéből is több ezer hektár a román állam köztulajdona, köztük a 60 hektáros parajdi Sóhát természetvédelmi terület.