Jól megértették egymást a krajovai és a székelyudvarhelyi diákok. Fotó forrása: Adriana Boca
Krajovai diákok látogattak el Székelyudvarhelyre, akik a Tamási Áron Gimnázium diákjainál megszállva, velük közösen szerveztek programokat egymás megismerése érdekében. A Hargita Megyei Tanfelügyelőség által támogatott program célja, hogy megszűnjenek a rossz előítéletek a két nemzetiség között. Korábban már szerveztek hasonló programot, és bebizonyosodott, hogy igazi barátságok születtek, a tanulók egy része évekkel később is kapcsolatban maradt egymással.
2023. február 12., 21:202023. február 12., 21:20
Az etnikai alapon kirobbanó nézeteltérések legfőbb oka egyszerűen az, hogy nem ismerjük egymást – jelentette ki lapunknak Manuela Nicoleta Stîngă, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség román nyelv és irodalom szakos munkatársa, a 2018-ban útjára indított program ötletgazdája.
„Azt mondtam a program idei szakaszában részvevő diákoknak is, hogy legyenek székelyek vagy éppen havasalföldiek, beszéljenek más nyelvet vagy származzanak más kulturális közegből,
– magyarázta a tanfelügyelő, aki már évek óta az etnikai alapon történő feszültségek megszüntetésén fáradozik rendezvényeivel. Szerinte fontos, hogy maguk a tanulók dönthessék el, vajon van-e alapja az ország más részein folytatott etnikai alapú nézeteltéréseknek.
Ezúttal tizenhét tanuló jött Székelyudvarhelyre a krajovai Carol I. Kollégiumból, akiket a programba önkéntesen jelentkező székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium diákjai fogadtak és
Adriana Boca, a helyi gimnázium román szakos tanárnője elmondta, az elmúlt hétvégén találkoztak először a 9–11. osztályos fiatalok, és rövid ismerkedés után ők maguk dönthették el, hogy ki kivel fog társulni. Napközben számos közös játékban – talán a város felfedezését célzó kincskeresést élvezték a legjobban –, illetve kirándulásokon vettek részt a diákok, ami elősegítette az összebarátkozást.
„A játékok esetében is igyekeztünk rávenni a kommunikálásra a diákokat. Ez a mieinknek valamivel nagyobb nehézséget okozott, de jól megoldották a feladatokat” – közölte a tanárnő, hozzátéve,
Utóbbinak a titka a diákok szerint is az lehet, hogy kötetlen beszélgetéseket folytathattak.
Petruța Ungureanu, a vendégdiákok tanárnője, aki már nem először jár a székely városban, kifejtette, a legfontosabb, hogy a részvevők levetkőzzék az esetleges etnikai alapú előítéleteiket és összebarátkozzanak. Beszélgetésünk idején éppen a szejkefürdői Mini-Erdély Parkot látogatták meg, ahol a jeles épületek makettjei mellett több, székely legendákat feldolgozó rajzfilmet is megnézhettek a fiatalok.
A tanárnő azt tapasztalta, hogy a magyar diákok is elkezdtek románul beszélni, néha azonban nem voltak biztosak benne, hogy teljesen helyesen használják-e a nyelvet. Ennek ellenére a lelkesedésük töretlen volt. Összességében mindenki nagyon jól érezte magát, megértették egymást, így megvalósult az a cél is, hogy lelkileg gazdagabbak legyenek – véli.
Fotó forrása: Adriana Boca
Azt is megtudtuk, hogy a mostani találkozás folytatódni fog, hiszen
Manuela Nicoleta Stîngă büszke arra, hogy sok esetben a program lezárta után is megmaradt a kapcsolat a részvevő diákok között, hiszen valódi barátságok születtek. Példaként hozta fel, hogy
Mások családjukkal is meglátogatták egymást, szorosabbra véve a kapcsolatot. Ezt egyébként a többi megszólaló is megerősítette.
Adriana Boca úgy látta, hogy a projekt elkezdésekor nemcsak a gyerekek, hanem a szülők esetében is tapasztalható volt némi félsz, amit mostanra sikerült feloldani.
Manuela Nicoleta Stîngă azt is sikerként könyveli el, hogy míg a kezdetekben csak néhány iskola csatlakozott a programhoz, mostanra huszonhatra nőtt ezek száma.
Közigazgatási reform, nyelv- és szimbólumhasználat, helyi autonómia: e témák kerültek terítékre Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, Tamás Sándor tanácselnök és Kelemen Hunor, az RMDSZ államelnökjelöltje csütörtök esti pódiumbeszélgetésén.
A pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
Harmincadik alkalommal nyitotta meg kapuit a Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár csütörtökön délelőtt. Itt nem csak a legújabb köteteket lehet fellapozni, hiszen gazdag programkínálattal várnak minden korosztályt a Nemzeti Színházba.
Küllők közötti botnak minősítette Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester Ovidiu Butuc prefektus munkáját. A főispán megtámadta a városháza szerkezeti felépítését, így a kincstár újra elzárja a pénzcsapokat, visszatartja a Marosvásárhelynek járó pénzt.
A megyei kórház három épületének energetikai felújításáról, valamint a Felső-Háromszéken áthaladó, 114-es megyei út teljes körű korszerűsítéséről szóló határozattervezeteket is elfogadott csütörtöki ülésén Kovászna Megye Tanácsa.
Egy újabb székelyföldi oktatási intézmény megújulását ünnepelték Szovátán csütörtök délután: a Magyarország Kormánya támogatásával megvalósuló Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretében újult meg az erdei iskola.
Minden tanácsülésen a „különfélék” tartogatják a legérdekesebb meglátásokat, hozzászólásokat. Így volt ez a csütörtöki kézdivásárhelyi önkormányzati ülésen is, ahol volt aki jelzőlámpát kért, más pedig a garázdálkodók ellen emelt szót.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti „az utolsó lépést” a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön a miniszterelnök.
Lila színbe öltözik Hargita Megye Tanácsának épülete vasárnap, a koraszülöttek világnapján, ezt megelőzően találkozót és kerekasztal-beszélgetést szerveznek a koraszülött gyermekeket nevelő családok számára.
Megkötötte a hóeltakarításra és téli útkarbantartásra szóló szerződéseket Hargita Megye Tanácsa több szakcéggel is Hargita megye mindhárom térségében – tájékoztat közleményben a megyei önkormányzat.
1 hozzászólás