
Jól megértették egymást a krajovai és a székelyudvarhelyi diákok. Fotó forrása: Adriana Boca
Krajovai diákok látogattak el Székelyudvarhelyre, akik a Tamási Áron Gimnázium diákjainál megszállva, velük közösen szerveztek programokat egymás megismerése érdekében. A Hargita Megyei Tanfelügyelőség által támogatott program célja, hogy megszűnjenek a rossz előítéletek a két nemzetiség között. Korábban már szerveztek hasonló programot, és bebizonyosodott, hogy igazi barátságok születtek, a tanulók egy része évekkel később is kapcsolatban maradt egymással.
2023. február 12., 21:202023. február 12., 21:20
Az etnikai alapon kirobbanó nézeteltérések legfőbb oka egyszerűen az, hogy nem ismerjük egymást – jelentette ki lapunknak Manuela Nicoleta Stîngă, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség román nyelv és irodalom szakos munkatársa, a 2018-ban útjára indított program ötletgazdája.
„Azt mondtam a program idei szakaszában részvevő diákoknak is, hogy legyenek székelyek vagy éppen havasalföldiek, beszéljenek más nyelvet vagy származzanak más kulturális közegből,
– magyarázta a tanfelügyelő, aki már évek óta az etnikai alapon történő feszültségek megszüntetésén fáradozik rendezvényeivel. Szerinte fontos, hogy maguk a tanulók dönthessék el, vajon van-e alapja az ország más részein folytatott etnikai alapú nézeteltéréseknek.
Ezúttal tizenhét tanuló jött Székelyudvarhelyre a krajovai Carol I. Kollégiumból, akiket a programba önkéntesen jelentkező székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium diákjai fogadtak és
Adriana Boca, a helyi gimnázium román szakos tanárnője elmondta, az elmúlt hétvégén találkoztak először a 9–11. osztályos fiatalok, és rövid ismerkedés után ők maguk dönthették el, hogy ki kivel fog társulni. Napközben számos közös játékban – talán a város felfedezését célzó kincskeresést élvezték a legjobban –, illetve kirándulásokon vettek részt a diákok, ami elősegítette az összebarátkozást.
„A játékok esetében is igyekeztünk rávenni a kommunikálásra a diákokat. Ez a mieinknek valamivel nagyobb nehézséget okozott, de jól megoldották a feladatokat” – közölte a tanárnő, hozzátéve,
Utóbbinak a titka a diákok szerint is az lehet, hogy kötetlen beszélgetéseket folytathattak.
Petruța Ungureanu, a vendégdiákok tanárnője, aki már nem először jár a székely városban, kifejtette, a legfontosabb, hogy a részvevők levetkőzzék az esetleges etnikai alapú előítéleteiket és összebarátkozzanak. Beszélgetésünk idején éppen a szejkefürdői Mini-Erdély Parkot látogatták meg, ahol a jeles épületek makettjei mellett több, székely legendákat feldolgozó rajzfilmet is megnézhettek a fiatalok.
A tanárnő azt tapasztalta, hogy a magyar diákok is elkezdtek románul beszélni, néha azonban nem voltak biztosak benne, hogy teljesen helyesen használják-e a nyelvet. Ennek ellenére a lelkesedésük töretlen volt. Összességében mindenki nagyon jól érezte magát, megértették egymást, így megvalósult az a cél is, hogy lelkileg gazdagabbak legyenek – véli.
Fotó forrása: Adriana Boca
Azt is megtudtuk, hogy a mostani találkozás folytatódni fog, hiszen
Manuela Nicoleta Stîngă büszke arra, hogy sok esetben a program lezárta után is megmaradt a kapcsolat a részvevő diákok között, hiszen valódi barátságok születtek. Példaként hozta fel, hogy
Mások családjukkal is meglátogatták egymást, szorosabbra véve a kapcsolatot. Ezt egyébként a többi megszólaló is megerősítette.
Adriana Boca úgy látta, hogy a projekt elkezdésekor nemcsak a gyerekek, hanem a szülők esetében is tapasztalható volt némi félsz, amit mostanra sikerült feloldani.
Manuela Nicoleta Stîngă azt is sikerként könyveli el, hogy míg a kezdetekben csak néhány iskola csatlakozott a programhoz, mostanra huszonhatra nőtt ezek száma.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás