A magyar kormány támogatásával, a református hívek adományaiból, önzetlen támogatók jóvoltából sikerült felújítani a marosvásárhelyi vártemplomot, amelyet szombaton szenteltek fel Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke és egyházi, valamint közéleti méltóságok, esperesek, lelkészek és az egyházközségi tagok jelenlétében.
2022. október 22., 19:012022. október 22., 19:01
2022. október 22., 19:202022. október 22., 19:20
Fotó: Rab Zoltán
A magyar kormány támogatásával, a református hívek adományaiból, önzetlen támogatók jóvoltából sikerült felújítani a marosvásárhelyi vártemplomot, amelyet szombaton szenteltek fel Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke és egyházi, valamint közéleti méltóságok, esperesek, lelkészek és az egyházközségi tagok jelenlétében.
2022. október 22., 19:012022. október 22., 19:01
2022. október 22., 19:202022. október 22., 19:20
Fotó: Rab Zoltán
A templom falai egyszerre ad helyet a hit- és a közéletnek is, a templom a megmaradást jelenti – fogalmazott Kolumbán Vilmos főjegyző, püspökhelyettes, aki ünnepi igehirdetésében a választott nép, a zsidók templomának többszöri újjáépítésével példálózott, vagyis azzal, hogy
Fotó: Rab Zoltán
Henter György, a vártemplom lelkipásztora köszöntötte a nagy eseményre összegyűlteket: egyházi és közéleti méltóságokat, a püspököt és püspökhelyettest, az egyházkerület főgondnokát, espereseket, lelkészeket, Tóth László főkonzult, a Maros megyei alprefektust, a megyei tanács elnökét, Marosvvásárhely polgármesterét, parlamenti és helyi képviselőket, az egyháztagokat. A reformációról, annak jelentőségéről beszélt, arról, hogy
Fotó: Rab Zoltán
Mint elmondta, most kívül-belül megújult a vártemplom, valamint felújították a református egyház tulajdonában levő Teleki-házat és a Kántor-Tanítóképző Főiskola épületét is. A lelkész hozzátette: ezek mellett folyamatban van a Pici-ház, a jelenlegi kántori lak felújítása, a leányiskola, ahol ma a Református Kollégium alsó tagozata működik, az egykori IKE-ház, ahol korábban a bábszínház működött, a Bethlen Kata-bentlakás, más néven a Makariás-ház, valamint a református temetőhöz tartozó épületek is megújulnak.
Nagyon nagy rész a marosvásárhelyi egyházközségek bevételeiből származik, a bukaresti vallásügyi minisztérium is támogatta a munkálatokat, ahogy vállalkozók, magánszemélyek is hozzájárultak a felújításhoz.
Fotó: Rab Zoltán
Tóth László főkonzul a magyar kormány nevében köszöntött mindenkit, és elismerését fejezte ki az egyházkerületnek, a városnak, a lelkészeknek, a püspöknek a jól végzett munkáért. Emlékezettet: 2017-ben döntött úgy a magyar kormány, hogy támogatást nyújt az egyházi létesítmények felújításához.
– hangsúlyozta a főkonzul, aki arra biztatott mindenkit, hogy a mostani nehéz időkben őrizze, és ne hagyja elveszni az értékeket.
Fotó: Rab Zoltán
Keresztes Géza műépítész a javítási munkálatok technikai részleteit ismertette, majd Nagy Éva, a vallásügyi minisztérium államtitkárságának tanácsadója mondta el ünnepi gondolatait. Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestereként is, és a várban végzett ásatásokat irányító régészként is kifejezte örömét.
Az ünnepi eseményen Fodor Ferenc, a sárospataki testvérgyülekezet lelkésze is köszöntőt mondott, őt követően Vass Levente államtitkár ismertette az engedélyek megszerzésének kálváriáját. Kali István, mint a Regeneráció Egyesület elnöke, a magyar történelmi zászlók adományozója szólalt fel.
Fotó: Rab Zoltán
Végül Kató Béla püspök összegezte zárógondolatait: Istené a dicsőség – mint fogalmazott:
A templomszentelés a magyar himnusz eléneklésével ért véget.
Az egyházi méltóságok, esperesek, lelkészek a vártemplomból a Teleki-házba, majd a Kántor Tanítóképző Főiskola székhelyére vonultak, és azokat is felszentelték.
Fotó: Rab Zoltán
Fotó: Rab Zoltán
Fotó: Rab Zoltán
Fotó: Rab Zoltán
Fotó: Rab Zoltán
Fotó: Rab Zoltán
Fotó: Rab Zoltán
Fotó: Rab Zoltán
Fotó: Rab Zoltán
Fotó: Rab Zoltán
Fotó: Rab Zoltán
Fotó: Rab Zoltán
Fotó: Rab Zoltán
Fotó: Rab Zoltán
Fotó: Rab Zoltán
Fotó: Rab Zoltán
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!