Az ingyenes kormánytízórai hiányában marad az otthonról hozott a Hargita megyei diákoknak. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Elkezdődött a tanév második fele, de még mindig nem lehet tudni, hogy mikor kaphatnak ingyen tízórait a Hargita megyei kisiskolások és óvodások, ugyanis elhúzódott a közbeszerzési eljárás előkészítése, és a versenytárgyalás megszervezése, amelyet Hargita Megye Tanácsa bonyolít le az egész megyére. Maros megyében nincsenek ilyen gondok.
2024. február 26., 11:492024. február 26., 11:49
2024. február 26., 11:522024. február 26., 11:52
A Székelyhon egyik olvasója kereste meg a szerkesztőségünket azzal, hogy fontos lenne tudni, miért nem kapnak a Hargita megyei gyermekek a tej-kifli programból tízórait, miközben más megyékben már megoldották ezt.
– nehezményezte a szülő.
Hétfőtől újra kapnak ingyen tízórait a Maros megyei óvodások és kisiskolások, miután a megyei tanács sikeresen lebonyolította a versenytárgyalást és szerződést kötött a szolgáltatókkal.
Néhány napja valóban arról számoltunk be, hogy Maros megyében a tanév második felétől kezdve már kapnak az óvodások és a kisiskolások ingyen tízórait. Ott a késés okai a közbeszerzések eredményének megóvásai voltak. Így megkérdeztük Borboly Csabát, Hargita Megye Tanácsának elnökét, hogy hogyan áll a közbeszerzése a tej-kifli programnak Hargita megyében.
„Először is azt szeretném kiemelni, hogy ez egy túlszabályzott, tipikusan bukaresti rossz program, amelynek magasztosak a céljai, de végrehajtását annyira centralizálták, hogy az elérhető célok töredéke érvényesül” – fogott bele a magyarázatba a megyei tanácselnök. Hozzátette,
„Mindehhez hozzájárul a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) merev, néha ellenséges magatartása. Ez az iskolák személyzetét bizonytalanítja el a programtól. Ilyen körülmények között, új szerződést kötni nagy kihívás” – emelte ki Borboly.
Ráadásul a szakminisztérium későn fogadta el a romániai iskolákért programot szabályozó kormányhatározatot – folytatja –, és így
Mivel a közbeszerzési eljárás egy hosszú folyamat, több fázisa van, és mindegyikben lehetnek bonyodalmak, Borboly Csaba elismerte, hogy
„Idén újdonság, hogy az Országos Közbeszerzési Ügynökség (ANAP) ellenőrzi a feltöltött dokumentációt, és csak a javaslatok teljesítése után hagyja jóvá az országos elektronikus közbeszerzési rendszerben (SEAP) való megjelenítését. Így az ANAP által kért módosításokat hétfőn feltöltik a rendszerbe, így innentől kezdve az ANAP-tól függ, mikor engedélyezi a dokumentáció megjelenítését a SEAP-on.
– mondta el még Borboly.
Míg Maros megyében vannak olyan települések, ahol a megyei programból kiválva, maguk bonyolították le a versenytárgyalást a tej-kifli programra, addig Hargita megyében ezúttal egyik önkormányzat sem vállalta ezt, főként a korábbi kudarcba fulladt közbeszerzéseik miatt. Ezért Hargita Megye Tanácsa az egész megye részére bonyolítja le a versenytárgyalást.
A korábbi program során elérték, hogy helyi termelők szállítsanak számos Hargita megyei tanintézetbe, így friss termékeket kaphattak a gyerekek.
– fogalmazott Borboly.
Tekintve, hogy Borboly említést tett az APIA-ról, ezért megkerestük Haschi Andrást, az APIA Hargita megyei igazgatóját, hogy megtudjuk, milyen feladat hárul rájuk a tej-kifli programban. Az intézményvezető elmondta:
Mint ismeretes, tavaly szeptemberben jelezte Hargita Megye Tanácsa közleményében, és erről cikkeztünk is, hogy késni fog a tej-kifli program elindítása a 2023-2024-es tanévben.
Ahogy azt már az elmúlt években megszokhattuk, késni fog a tej-kifli-program elindítása Hargita megyében. A folyamathoz még nincsenek elfogadva a végrehajtási normák, és csak ezt követően lehet majd elkezdeni a közbeszerzési eljárást.
A romániai iskolaprogramot szabályozó kormányhatározat ugyanis csak tavaly augusztus 8-án lépett érvénybe 652-es számmal. A kormányhatározat megjelenését követően, szeptember 6-án jelent meg az alkalmazási eljárás, néhány nappal az iskolakezdés előtt. Így országszerte több megyében megkéstek a tej-kifli program közbeszerzésével.
Feltehetően szándékos gyújtogatás okozta a kedd reggeli mezőméhesi tűzesetet, amelyben egy személy életét vesztette. A rendőrség nagy erőkkel nyomoz – derül ki a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményéből.
Gyalogost ütött el egy autós Székelyudvarhelyen kedden dél körül, az illetőt kórházba szállították.
A romániaiak 35,9 százaléka teljes mértékben elégedetlen Nicușor Dan eddigi elnöki tevékenységével – derül ki INSCOP Research felmérésének kedden közzétett adataiból.
Az elmúlt 24 órában a kánikula és a viharok nagyon sok munkát adtak a katasztrófavédelmi felügyelőség munkatársainak – számolt be kedden a belügyminisztérium.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Lakóház gyulladt ki Mezőméhesen kedden délelőtt, egy nő életét vesztette.
„Háború utáni” és „siralmas” állapotok – maga a fogyasztóvédelem használja ezeket a leírásokat a tengerparti ellenőrzőakciójuk után.
Július első hetében újból élményekben gazdag napokat tölthettek el a gyerekek a Zetavár Panzióban megrendezett VitaMAG táborban, amelyet, mint az elmúlt nyolc évben is, támogatóként segített a Cetate Production sátorgyár.
Vízbe esett ember megmentésére riasztották a tűzoltókat Marosludason. Az eset a város szélén, az egykori üveggyár közelében található tónál történt – írja közleményében a Maros megyei tűzoltóság.
3 hozzászólás