Fotó: Veres Nándor
Szükségünk van Csíksomlyóra, szükségünk van a csíksomlyói Szűzanya oltalmára, hogy megmaradhassunk. Fontos, hogy őseink hitét vigyük tovább, értékeikből táplálkozzunk, az ők nyomdokaiban haladjunk azon az úton amely megerősít összetart bennünket – hívta fel a figyelmet ünnepi szentbeszédében a csíksomlyói pünkösdi búcsú szónoka.
2021. május 22., 15:352021. május 22., 15:35
2021. május 22., 20:122021. május 22., 20:12
Salamon József gyimesbükki plébános náluk használatos köszöntéssel üdvözölte a híveket: „Honn vagyunk itt a Nyeregben, a Boldogságos Szűzanya köszöntésére és fogadalmunk betartásának évfordulóján. Honn vagyunk, mert fontos volt nekünk követnünk az őseink fogadalmát, ebben megerősödni.
– fogalmazott a búcsús szentmise prédikációjában a szónok.
„Adjuk tovább ezt a lángot ma, amikor újból őseink hitéből, hagyományaiból, értékeiből táplálkozunk” – biztatott Salamon József.
Szerinte Csíksomlyó népe ma már fogalom, hiszen magába foglalja mindazokat, akik nagy szeretettel vannak itt, akiknek fontos a Boldogságos Csíksomlyói Szűzanya oltalma, és akik igazi igazi édesanyának érzik őt. „A lélek tovább él, tovább éltetik, akik itt vannak. A ti lelketekben is jelen van a lélek, hiszen azért jöttetek ide, Csíksomlyóra.
– biztatott a fogalmi búcsú szónoka, hozzátéve, hogy ahhoz, hogy ezt a lelket megtapasztaljuk, a hit útjára kell térnünk, ahogy ezt tették elődeink is.
Fotó: Veres Nándor
„Ezen a helyen az imádság lelkülete, a Jóistennel való találkozás mélysége szentelt meg. Csodálatos dolog tudni, hogy vannak gyökereink és visszamegyünk a Jóistenhez, mert tudjuk azt, hogy ha a Jóisten jelen van az életünkben, akkor a leghelyesebb úton haladunk” – fogalmazott a gyimesbükki plébános.
Az ünnepi szónok megemlékezett 1949. pünkösdjéről is, amikor Márton Áron püspök a Gyimesekben bérmált, és a gyimesi férfiak vándorbotokkal kísérték el őt a csíksomlyói kegyhelyre, mert attól tartottak, hogy letartóztatják az egyházfőt. „Együtt dobogott a pásztor és a hívei szíve a hitben, a zászlók, a kereszt oltalma alatt” – tekintett a múltba Salamon József.
Hozzátette, hogy szükségünk van erre a helyre, szükségünk van az Édesanyánk oltalmára,
Elmondása szerint moldvai testvéreink számára Csíksomlyó mindig is a lelki oázist jelentette. „Az hogy ide eljöttünk, azt jelentette, hogy testvérekre találunk, azt jelentette, hogy szabadon, anyanyelvünkön imádkozhatunk és énekelhetünk, és a csíksomlyói Szűzanya oltalmában részesülhettünk” – idézte fel gyerekkori tapasztalatait.
– mondta el útravalóul a szentbeszédben.
Fotó: Veres Nándor
Az ünnepi szónok szerint az feladatunk ebben a rohanó világban, hogy szeretetben őrizzük meg közösségeinket. „Oda kell figyelnünk a ránk leselkedő veszélyekre és nem szabad hagynunk, hogy közösségeink szétessenek.
Ébredésre van szükségünk, mert rengeteg veszély, kihívás leselkedik ránk. Érezzünk felelősséget a közösségünk, gyermekeink, a jövő nemzedék iránt. Ezt nem lehet másként, minthogy példaképül szolgáljunk nekik az életünkkel.
– fogalmazta meg a hívők küldetését az ünnepi szónok.
Salamon József szerint moldvai testvéreink története sikertörténet, hiszen hitükben meg tudtak maradni, tudtak ragaszkodni Csíksomlyóhoz és ez megújulást jelentett számukra. „Akkor is, ha nyelvet váltottak, hitükben megmaradtak. Székelyföldön tapasztalták meg, hogy mit jelent Anyaszentegyházat szeretni, mit jelent építeni, áldozni a közösségért, azért a mentsvárért, amit életet jelent” – hangzott el a prédikációban.
– mondta el útravalóként a szónok, aki Márton Áron püspök szavaival biztatott mindenkit, miszerint „Erőnk a lelkesedés, és ez mindenható”. Szerinte ezt érdemes megszívlelnünk, és ennek fényében lelkesedéssel éljük az életünket, engedjük, hogy a Szentlélek betöltsön bennünket. „
– zárult a szentbeszéd.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
Vasárnap 17 óra 30 percig a választói névjegyzékben szereplők 53,39 százaléka, azaz 9,6 millió választópolgár szavazott az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A számok magukért beszélnek, négy órával urnazárás előtt így áll Székelyföld a részvétellel. Összehasonlításként: Kolozs megye 55 százaléknál tart, Bukarest pedig 48 százaléknál.
Sokkal nagyobb részvételt eredményez az államelnök-választás második fordulója, mint az első. Székelyudvarhelyen is egyértelműen a szavazókedv jelentős növekedését tapasztalják a szavazóbiztosok.
Folyamatos a mozgás a háromszéki megyeközpontban a választás napján: délután négy óráig a lakosság negyvenkét százaléka voksolt. Mindeközben nagyon sokan a Sepsi OSK idegenbeli meccsét figyelik a tévében. Van ok aggodalomra.
Úgy döntött, hogy tesz egy kört az autójával Csíkszeredában, amelyre kitűzte az egyik politikai párt jelképeit tartalmazó zászlót. Nem volt jó ötlet, a rendőrök meg is büntették.
szóljon hozzá!