Fotó: Veres Nándor
Szükségünk van Csíksomlyóra, szükségünk van a csíksomlyói Szűzanya oltalmára, hogy megmaradhassunk. Fontos, hogy őseink hitét vigyük tovább, értékeikből táplálkozzunk, az ők nyomdokaiban haladjunk azon az úton amely megerősít összetart bennünket – hívta fel a figyelmet ünnepi szentbeszédében a csíksomlyói pünkösdi búcsú szónoka.
2021. május 22., 15:352021. május 22., 15:35
2021. május 22., 20:122021. május 22., 20:12
Salamon József gyimesbükki plébános náluk használatos köszöntéssel üdvözölte a híveket: „Honn vagyunk itt a Nyeregben, a Boldogságos Szűzanya köszöntésére és fogadalmunk betartásának évfordulóján. Honn vagyunk, mert fontos volt nekünk követnünk az őseink fogadalmát, ebben megerősödni.
– fogalmazott a búcsús szentmise prédikációjában a szónok.
„Adjuk tovább ezt a lángot ma, amikor újból őseink hitéből, hagyományaiból, értékeiből táplálkozunk” – biztatott Salamon József.
Szerinte Csíksomlyó népe ma már fogalom, hiszen magába foglalja mindazokat, akik nagy szeretettel vannak itt, akiknek fontos a Boldogságos Csíksomlyói Szűzanya oltalma, és akik igazi igazi édesanyának érzik őt. „A lélek tovább él, tovább éltetik, akik itt vannak. A ti lelketekben is jelen van a lélek, hiszen azért jöttetek ide, Csíksomlyóra.
– biztatott a fogalmi búcsú szónoka, hozzátéve, hogy ahhoz, hogy ezt a lelket megtapasztaljuk, a hit útjára kell térnünk, ahogy ezt tették elődeink is.
Fotó: Veres Nándor
„Ezen a helyen az imádság lelkülete, a Jóistennel való találkozás mélysége szentelt meg. Csodálatos dolog tudni, hogy vannak gyökereink és visszamegyünk a Jóistenhez, mert tudjuk azt, hogy ha a Jóisten jelen van az életünkben, akkor a leghelyesebb úton haladunk” – fogalmazott a gyimesbükki plébános.
Az ünnepi szónok megemlékezett 1949. pünkösdjéről is, amikor Márton Áron püspök a Gyimesekben bérmált, és a gyimesi férfiak vándorbotokkal kísérték el őt a csíksomlyói kegyhelyre, mert attól tartottak, hogy letartóztatják az egyházfőt. „Együtt dobogott a pásztor és a hívei szíve a hitben, a zászlók, a kereszt oltalma alatt” – tekintett a múltba Salamon József.
Hozzátette, hogy szükségünk van erre a helyre, szükségünk van az Édesanyánk oltalmára,
Elmondása szerint moldvai testvéreink számára Csíksomlyó mindig is a lelki oázist jelentette. „Az hogy ide eljöttünk, azt jelentette, hogy testvérekre találunk, azt jelentette, hogy szabadon, anyanyelvünkön imádkozhatunk és énekelhetünk, és a csíksomlyói Szűzanya oltalmában részesülhettünk” – idézte fel gyerekkori tapasztalatait.
– mondta el útravalóul a szentbeszédben.
Fotó: Veres Nándor
Az ünnepi szónok szerint az feladatunk ebben a rohanó világban, hogy szeretetben őrizzük meg közösségeinket. „Oda kell figyelnünk a ránk leselkedő veszélyekre és nem szabad hagynunk, hogy közösségeink szétessenek.
Ébredésre van szükségünk, mert rengeteg veszély, kihívás leselkedik ránk. Érezzünk felelősséget a közösségünk, gyermekeink, a jövő nemzedék iránt. Ezt nem lehet másként, minthogy példaképül szolgáljunk nekik az életünkkel.
– fogalmazta meg a hívők küldetését az ünnepi szónok.
Salamon József szerint moldvai testvéreink története sikertörténet, hiszen hitükben meg tudtak maradni, tudtak ragaszkodni Csíksomlyóhoz és ez megújulást jelentett számukra. „Akkor is, ha nyelvet váltottak, hitükben megmaradtak. Székelyföldön tapasztalták meg, hogy mit jelent Anyaszentegyházat szeretni, mit jelent építeni, áldozni a közösségért, azért a mentsvárért, amit életet jelent” – hangzott el a prédikációban.
– mondta el útravalóként a szónok, aki Márton Áron püspök szavaival biztatott mindenkit, miszerint „Erőnk a lelkesedés, és ez mindenható”. Szerinte ezt érdemes megszívlelnünk, és ennek fényében lelkesedéssel éljük az életünket, engedjük, hogy a Szentlélek betöltsön bennünket. „
– zárult a szentbeszéd.
Idén is megtartották a hagyományos lovas zarándoklatot a Siculicidium alkalmából a Szépvíz-Madéfalva útvonalon a madéfalvi vérengzés áldozatainak emléke előtt.
Január 10-éig szokatlanul meleg idő, majd lehűlés várható – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfőn kiadott, kéthetes előrejelzéséből.
A karácsony hangulatát megalapozó fenyőfa hulladékká válik vízkereszt után, de észszerűen kell megszabadulni tőle, hiszen újrahasznosítását legtöbben nem tudják megoldani házon belül. Marosvásárhelyen a háztartási hulladékkal együtt viszik el.
Ideiglenes javításokkal állították helyre a Madarasi Hargitához közeli Oltárkőn található panorámakabint. A szentegyházi különleges mentőcsapat tavasszal teljeskörűen felújítaná a menedéket.
Marosvásárhelyen is megemlékeznek a madéfalvi veszedelemről január 7-én, a Kultúrpalota nagytermében.
A Siculicidium 261. évfordulója alkalmából emléktúrát szervezett a Lemhényi Ifjúsági Szervezet égisze alatt működő Hőseink Ösvényén csapat. Hétfő délelőtt több mint harmincan gyűltek össze Szépvízen.
Jég alatt rekedt egy kutya a Maros folyóban, a tűzoltók több járművel vonultak a helyszínre, és egy csónakot is bevetettek, hogy kimentsék a bajba jutott állatot.
A kézdivásárhelyi Székely Katonanevelde építését báró Purtzell János kezdeményezte 1811-ben, 1819-ben kezdtek hozzá empire stílusban, 1822-ben fejezték be, és 1823. február 26-án kezdődött el benne az oktatás.
Hétfőtől kezdődően országszerte felmelegedik az idő, a sokéves átlagnál magasabb hőmérsékleti értékekre kell számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) vasárnap közzétett egyhetes előrejelzéséből.
A Hargitafürdőn kialakult torlódás miatt a Síbusz a Siberian Angel Team-ig (Kutyaszános kalandtúrák) közlekedik – hívja fel utasai figyelmét bejegyzésében a Csíki Trans.
szóljon hozzá!