Szabadság vagy vakáció alatt túlnyomó többségünknek szokása hosszabb ideig tartózkodni a napon
Fotó: Pexels.com
Mikor tesszük ki a bőrünket az UV-sugaraknak? A napon való tartózkodás alatt nemcsak a tengeren vagy strandon történő napozást értjük, akkor is kitesszük a bőrünket a UV-sugárzásnak, ha éppen csak sétálunk vagy a teraszon üldögélünk, vezetés közben is, tulajdonképpen mindig, ha a szabadban tartózkodunk. Még akkor is, ha ez nem tudatosul bennünk, a napon való tartózkodás állandó, az UV-sugarak hűvös időszakokban is károsítanak, bizonyítottan veszélyeztetik a bőrünket. Fontos tudatosítani, hogy a napfény az ember számára nélkülözhetetlen, így az egyáltalán nem jó megoldás, ha valaki a bőrráktól való félelmében még napra sem meg. Dr. Eremia-Antal Erika bőr és nemigyógyász szakorvos magyarázza el a napozás hatásait.
2021. július 09., 15:402021. július 09., 15:40
2021. július 09., 15:442021. július 09., 15:44
A napfény örömeit, hatásait lehet élvezni úgy is, hogy a napfény sugarai ne ártsanak. Az UV-B sugárzás pozitív élettani hatása közismert: elsősorban a D-vitamin képződését segíti a bőrben, mely szükséges az egészséges csontképződéshez, az izomrendszer és immunrendszer megfelelő működéséhez. Ugyanakkor megemlíteném a bőrgyógyászatban használt UVB és UVA fényterápia jótékony hatását különböző bőrgyógyászati betegségek kezelésében (például a pikkelysömörben), amely kontrolált fénydózis és kezelési időtartam meghatározása mellett történik orvosi ellenőrzés alatt.
Mottó:
Ne feledd: az egészséges bőr nem egyenlő a lebarnult bőrrel – a lebarnult bőr a nap által okozott károsodás jele. „A legszebb színű bőr az, amivel születtél.”
A fényvédők használata megakadályozza a D vitamin képződését a bőrben?
Mindannyian feltesszük ezt a kérdést, sokan csak azért nem használnak fényvédő krémet, mert attól tartanak, hogy a D-vitamin ezáltal nem fog szintetizálódni a szervezetben.
A nagyon világos bőrű személyeknek 5 perc szabadban, pólóban és rövidnadrágban elegendő a szervezetnek szükséges D-vitamin előállításához. A sétálás és a szabadtéri tevékenységek jobban segítik a D-vitamin termelését, mint a közvetlen napsugárzás.
Tanulmányok kimutatták, hogy nincs kihatása a D-vitamin termelésére a fényvédő krémek használatának.
Fotó: Pixabay.com
Mit jelent az UV-sugárzás?
Az UV az ibolyántúli sugárzást jelenti, ami az elektromágneses sugárzás olyan spektrumába esik, ami számunkra már láthatatlan, hullámhossza a 100 és 400 nm közötti tartományba esik. A nap az UV-sugárzás legfontosabb forrása. A hullámhossztól függően 3 típusú UV-sugarat különböztetünk meg: UVA, UVB és UVC. A legveszélyesebb UVC-sugarakat (100–280 nm) teljesen elnyeli az ózonréteg, így szerencsére nem érik el a föld felszínét.
Ezenkívül az UVA (315-400 nm) mélyen behatol a bőrbe, és a bőr korai öregedéséért, a bőr rugalmasságának elvesztéséért, a ráncok kialakulásáért, a pigmentfoltokért, az UVB (280-315 nm) a leégésért felelős.
Mi történik a bőrrel a napon?
A napsugárzás hatására az UVA- és az UVB-sugárzás egyaránt károsíthatja a bőrsejt DNS-ét, ami sejten belüli elváltozásokhoz vezet, amelyek idővel a bőrrák egyik formáját okozhatják. Napégéskor az UVB-sugarak hatására a bőr vörössé válik, amely a bőr sejtjei számára figyelmeztető jelzés. A sejtek saját helyreállító képességén múlik, hogy megbirkóznak-e a károsodással.
Fotó: Pixabay
Napégés – később bosszulja meg magát
Különösen szabadság vagy vakáció alatt túlnyomó többségünknek szokása hosszabb ideig tartózkodni a napon, mint kellene. Leggyakrabban ilyenkor fordul elő napégés.
Ne felejtsük el, hogy a napsugárzás hatása idővel kumulatív jellegű. Ezért nagyobb a kockázata azoknak az embereknek, akik életük során hosszú ideig tartózkodtak a napon, vagy akik gyakran leégtek. Ugyanakkor
Ne felejtsük el, bizonyos gyógyszerek (pl. Tetraciklin-származékok, nem szteroid gyulladáscsökkentők; pl. Aszpirin, Ibuprofen) és különböző kozmetikumok túlérzékenységet okozhatnak az UV-sugarakkal szemben, fotodermatitis kialakulásával.
Fotó: Pixabay
Hogyan védjük meg a bőrünket?
Nap nélkül nem lenne nyaralás! Hogyan tartózkodjunk az UV-sugaraktól védve a szabadban?
A fényvédő krém kiválasztása sokszor nehézséget okozhat, mindenképpen gyógyszertárakban kapható, minőségi fényvédő kozmetikumot vásároljunk. A fényvédőkrémek megválasztásánál fontos szempont, hogy ne csak az UVB-, hanem az UVA-sugarakkal szemben is védelmet nyújtsanak.
Fontos, hogy a fényvédő krém a bőrtípusnak megfelelő legyen (például a zsíros, pattanásos bőrű egyéneknél súlyosbodhat az akne egy nem megfelelő arckrém használatával).
Amikor strandon vagy tengerparton tartózkodunk, minden fürdés után a bőrünket újra be kell kenni fényvédő krémmel, megfelelő mennyiségben. A szoláriumot és mesterséges barnító lámpákat is kerülni kell. Nagyon fontos, hogy kerüljük a napon való tartózkodást délelőtt 10 és délután 4 óra között (ekkor a legnagyobb az UV sugárzás), ebben az időszakban az árnyékos helyeken tartózkodjunk.
Fotó: Pixabay
Milyen típusú bőrrákokat okoznak az UV-sugarak?
Bőrrákmegelőző elváltozások (pl. Aktinikus keratózisok)
Bazalioma; a bőrrák leggyakoribb formája, amely nem életveszélyes, de a mélyebb szövetekbe terjed, roncsolva azokat, akár a csontokat is.
Spinalioma vagy Laphámsejtes Carcinoma; életveszélyesek lehetnek, ha átterjednek a nyirokcsomókra vagy a belső szervekre.
Melanoma; a bőrrák legagresszívebb formája, amely felelős a legtöbb bőrrák okozta halálesetért. A melanomával diagnosztizáltak száma ugrásszerűen megnőtt az elmúlt években.
Hogyan segíthet nekünk egy bőrgyógyász?
Mielőtt kitennénk magunkat a napsugárzásnak, tanácsos bőrgyógyászhoz forduljunk, aki megállapítja dermatoszkópiai vizsgálat segítségével, hogy vannak-e atípusos anyajegyek, amelyek a napsugárzás korlátozására és a magas faktorszámú fényvédő krémek használatára hívják fel a figyelmünket.
Fotó: Pixabay
Az évi anyajegyszűrésen kívül keressük fel a bőrgyógyászt azonnal, ha az anyajegyek bármilyen elváltozását észleljük – megváltozik a színe különböző árnyalatokkal, (rózsaszín, piros, barna, fekete); a határvonala egyenletlenné válik; növekszik, az átmérője több mint 5 mm; kiemelkedik a bőr síkjából; de akkor is, ha egy kis, korábban nem létező csomó megjelenik a bőrünkön, amelyik folyamatosan növekszik.
A megfelelő krém kiválasztása újabb indok lehet bőrgyógyászati konzultációra. És amikor túlzásba vittük a napozást, mindenképpen fontos, hogy bőrgyógyászhoz forduljunk.
Dr. Eremia-Antal Erika bőr és nemigyógyász szakorvos
A szakember a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház alkalmazottja; 2017 óta a Bőr- és Nemigyógyászati Osztályon dolgozik
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
Telefonon egyeztetett Orbán Viktor miniszterelnök szombat délután Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével. A magyar kormányfő erről a Facebook-oldalán számolt be.
szóljon hozzá!