Szabadság vagy vakáció alatt túlnyomó többségünknek szokása hosszabb ideig tartózkodni a napon
Fotó: Pexels.com
Mikor tesszük ki a bőrünket az UV-sugaraknak? A napon való tartózkodás alatt nemcsak a tengeren vagy strandon történő napozást értjük, akkor is kitesszük a bőrünket a UV-sugárzásnak, ha éppen csak sétálunk vagy a teraszon üldögélünk, vezetés közben is, tulajdonképpen mindig, ha a szabadban tartózkodunk. Még akkor is, ha ez nem tudatosul bennünk, a napon való tartózkodás állandó, az UV-sugarak hűvös időszakokban is károsítanak, bizonyítottan veszélyeztetik a bőrünket. Fontos tudatosítani, hogy a napfény az ember számára nélkülözhetetlen, így az egyáltalán nem jó megoldás, ha valaki a bőrráktól való félelmében még napra sem meg. Dr. Eremia-Antal Erika bőr és nemigyógyász szakorvos magyarázza el a napozás hatásait.
2021. július 09., 15:402021. július 09., 15:40
2021. július 09., 15:442021. július 09., 15:44
A napfény örömeit, hatásait lehet élvezni úgy is, hogy a napfény sugarai ne ártsanak. Az UV-B sugárzás pozitív élettani hatása közismert: elsősorban a D-vitamin képződését segíti a bőrben, mely szükséges az egészséges csontképződéshez, az izomrendszer és immunrendszer megfelelő működéséhez. Ugyanakkor megemlíteném a bőrgyógyászatban használt UVB és UVA fényterápia jótékony hatását különböző bőrgyógyászati betegségek kezelésében (például a pikkelysömörben), amely kontrolált fénydózis és kezelési időtartam meghatározása mellett történik orvosi ellenőrzés alatt.
Mottó:
Ne feledd: az egészséges bőr nem egyenlő a lebarnult bőrrel – a lebarnult bőr a nap által okozott károsodás jele. „A legszebb színű bőr az, amivel születtél.”
A fényvédők használata megakadályozza a D vitamin képződését a bőrben?
Mindannyian feltesszük ezt a kérdést, sokan csak azért nem használnak fényvédő krémet, mert attól tartanak, hogy a D-vitamin ezáltal nem fog szintetizálódni a szervezetben.
A nagyon világos bőrű személyeknek 5 perc szabadban, pólóban és rövidnadrágban elegendő a szervezetnek szükséges D-vitamin előállításához. A sétálás és a szabadtéri tevékenységek jobban segítik a D-vitamin termelését, mint a közvetlen napsugárzás.
Tanulmányok kimutatták, hogy nincs kihatása a D-vitamin termelésére a fényvédő krémek használatának.
Fotó: Pixabay.com
Mit jelent az UV-sugárzás?
Az UV az ibolyántúli sugárzást jelenti, ami az elektromágneses sugárzás olyan spektrumába esik, ami számunkra már láthatatlan, hullámhossza a 100 és 400 nm közötti tartományba esik. A nap az UV-sugárzás legfontosabb forrása. A hullámhossztól függően 3 típusú UV-sugarat különböztetünk meg: UVA, UVB és UVC. A legveszélyesebb UVC-sugarakat (100–280 nm) teljesen elnyeli az ózonréteg, így szerencsére nem érik el a föld felszínét.
Ezenkívül az UVA (315-400 nm) mélyen behatol a bőrbe, és a bőr korai öregedéséért, a bőr rugalmasságának elvesztéséért, a ráncok kialakulásáért, a pigmentfoltokért, az UVB (280-315 nm) a leégésért felelős.
Mi történik a bőrrel a napon?
A napsugárzás hatására az UVA- és az UVB-sugárzás egyaránt károsíthatja a bőrsejt DNS-ét, ami sejten belüli elváltozásokhoz vezet, amelyek idővel a bőrrák egyik formáját okozhatják. Napégéskor az UVB-sugarak hatására a bőr vörössé válik, amely a bőr sejtjei számára figyelmeztető jelzés. A sejtek saját helyreállító képességén múlik, hogy megbirkóznak-e a károsodással.
Fotó: Pixabay
Napégés – később bosszulja meg magát
Különösen szabadság vagy vakáció alatt túlnyomó többségünknek szokása hosszabb ideig tartózkodni a napon, mint kellene. Leggyakrabban ilyenkor fordul elő napégés.
Ne felejtsük el, hogy a napsugárzás hatása idővel kumulatív jellegű. Ezért nagyobb a kockázata azoknak az embereknek, akik életük során hosszú ideig tartózkodtak a napon, vagy akik gyakran leégtek. Ugyanakkor
Ne felejtsük el, bizonyos gyógyszerek (pl. Tetraciklin-származékok, nem szteroid gyulladáscsökkentők; pl. Aszpirin, Ibuprofen) és különböző kozmetikumok túlérzékenységet okozhatnak az UV-sugarakkal szemben, fotodermatitis kialakulásával.
Fotó: Pixabay
Hogyan védjük meg a bőrünket?
Nap nélkül nem lenne nyaralás! Hogyan tartózkodjunk az UV-sugaraktól védve a szabadban?
A fényvédő krém kiválasztása sokszor nehézséget okozhat, mindenképpen gyógyszertárakban kapható, minőségi fényvédő kozmetikumot vásároljunk. A fényvédőkrémek megválasztásánál fontos szempont, hogy ne csak az UVB-, hanem az UVA-sugarakkal szemben is védelmet nyújtsanak.
Fontos, hogy a fényvédő krém a bőrtípusnak megfelelő legyen (például a zsíros, pattanásos bőrű egyéneknél súlyosbodhat az akne egy nem megfelelő arckrém használatával).
Amikor strandon vagy tengerparton tartózkodunk, minden fürdés után a bőrünket újra be kell kenni fényvédő krémmel, megfelelő mennyiségben. A szoláriumot és mesterséges barnító lámpákat is kerülni kell. Nagyon fontos, hogy kerüljük a napon való tartózkodást délelőtt 10 és délután 4 óra között (ekkor a legnagyobb az UV sugárzás), ebben az időszakban az árnyékos helyeken tartózkodjunk.
Fotó: Pixabay
Milyen típusú bőrrákokat okoznak az UV-sugarak?
Bőrrákmegelőző elváltozások (pl. Aktinikus keratózisok)
Bazalioma; a bőrrák leggyakoribb formája, amely nem életveszélyes, de a mélyebb szövetekbe terjed, roncsolva azokat, akár a csontokat is.
Spinalioma vagy Laphámsejtes Carcinoma; életveszélyesek lehetnek, ha átterjednek a nyirokcsomókra vagy a belső szervekre.
Melanoma; a bőrrák legagresszívebb formája, amely felelős a legtöbb bőrrák okozta halálesetért. A melanomával diagnosztizáltak száma ugrásszerűen megnőtt az elmúlt években.
Hogyan segíthet nekünk egy bőrgyógyász?
Mielőtt kitennénk magunkat a napsugárzásnak, tanácsos bőrgyógyászhoz forduljunk, aki megállapítja dermatoszkópiai vizsgálat segítségével, hogy vannak-e atípusos anyajegyek, amelyek a napsugárzás korlátozására és a magas faktorszámú fényvédő krémek használatára hívják fel a figyelmünket.
Fotó: Pixabay
Az évi anyajegyszűrésen kívül keressük fel a bőrgyógyászt azonnal, ha az anyajegyek bármilyen elváltozását észleljük – megváltozik a színe különböző árnyalatokkal, (rózsaszín, piros, barna, fekete); a határvonala egyenletlenné válik; növekszik, az átmérője több mint 5 mm; kiemelkedik a bőr síkjából; de akkor is, ha egy kis, korábban nem létező csomó megjelenik a bőrünkön, amelyik folyamatosan növekszik.
A megfelelő krém kiválasztása újabb indok lehet bőrgyógyászati konzultációra. És amikor túlzásba vittük a napozást, mindenképpen fontos, hogy bőrgyógyászhoz forduljunk.
Dr. Eremia-Antal Erika bőr és nemigyógyász szakorvos
A szakember a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház alkalmazottja; 2017 óta a Bőr- és Nemigyógyászati Osztályon dolgozik
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) törvénymódosítással kitiltaná a játéktermekből a 21 év alatti fiatalokat is – közölte kedden Adrian Cozma képviselő.
Lángra kapott egy dálnoki család házának tetőtere szombat éjjel, a tűz következtében egy fiatal házaspár és kisgyerekei, egy két év alatti és egy két hónapos kislány otthona veszett oda. Összefogással építik újra, mielőtt beköszönt a tél.
Gyorsabban és hatékonyabban segíthetnek baj esetén az alsósófalvi önkéntes tűzoltók, miután hollandiai segítséggel és közösségi összefogással sikerült tűzoltóautót vásárolni. Ezt a járművet vethették át kedden a helyiek.
Emelt gyalogosátkelőket alakítottak ki a Zsögödi Nagy Imre utcában is, ahol nemrég fejezték be a munkát, akárcsak a Szék útján és Csobotfalván.
Évfordulós emlékévet ünnepel az idén ötven éves gyergyószárhegyi művésztelep, az évforduló kapcsán számos rendezvényt tartanak. Szombaton kiállítás nyílik Gyergyószentmiklóson, továbbá a művésztelep enciklopédiájának harmadik kiadását is bemutatják.
Kézdivásárhely önkormányzata megkezdte ama 25 ökosziget telepítését hulladékgyűjtéshez, amelyekre az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében pályáztak 1,43 millió lej értékben. Ezzel egy újabb lépést sikerült tenni a zöldebb város felé.
Megkésett munkálatok átütemezése, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat és a hozzá tartozó cégek költségvetésének módosítása, különböző rendezvények szervezése szerepelt a helyi képviselő-testület keddi ülésének napirendjén.
Elromlott vagy használaton kívüli elektromos készülékeket gyűjtenek Gyergyószentmiklóson november 16-án, szombaton.
Megtalálták a román határrendészek és hegyimentők azt az ukrán fiatalembert, aki hétfőn érkezett Romániába a Máramarosi-havasokon keresztül – közölte kedden délután a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.
Holtan találták meg a 63 éves marosvécsi férfit, akit november 6-án, szerdán hagyta el otthonát és napokig nem jelentkezett családjánál, végül a rendőrség is kereste.
szóljon hozzá!