Divat is a közoktatáson kívüli magánórára járatni a gyereket, nem csak szükséglet. Képünk illusztráció
Fotó: Jakab Mónika
Minden diák más-más ütemben fejlődik, egy huszonöt-harmincas létszámú osztályban pedig van, aki lemarad, és valóban szüksége van magántanár segítségére a felzárkózáshoz. A magánórák mögötti motiváció azonban ennél jóval összetettebb: nyomás, trend, szülői kompenzálás is közrejátszik a közoktatáson kívüli órák népszerűségében. A magánórák díja pedig alkalmanként 50–100 lej között mozog, ami nem kis összeg a sikeres vizsgák érdekében.
2024. február 28., 21:132024. február 28., 21:13
Több marosvásárhelyi nyolcadikos diák édesanyja azt mesélte, gyerekük mindhárom vizsgatantárgyból jár magánórára már nyolcadik osztály elejétől. Egyikük, mint mondta, azért döntött magántanárok mellett, mert olyan típusú gyerekről van szó, akit ha nem ellenőriznek, „elsunyizik” mindent. A román tantárgy esetében viszont azért, mert úgy vélik, az iskolás anyagnak nagyon kevés köze van a vizsgatételekhez.
A másik nyolcadikos diák édesanyja viszont beszámolt a magánórák mögött húzódó másik fontos motivációról is: a szülői pánikolás is sürgeti a magántanárok megfogadását.
– meséli az édesanya, aki maga is a tanügyben dolgozik, de nem vizsgatárgyakat tanít. Hozzátette, jó döntés volt végül a magántanár, mert olyan apró „trükköket” tanul így a gyereke, amelyeket ő maga nem tudna átadni neki, csak azok a pedagógusok, akik ismerik a tananyagot és az elvárásokat. Azt viszont fontosnak tartja, hogy
Ők a nyugdíjas tanárok mellett döntöttek, nem a népszerűeket fogadták meg, így kevesebbet fizetnek egy-egy óráért: a román óra – két óra egyhuzamban, egyszerre két diákkal – 100 lejbe kerül, a magyar és a matematika felzárkóztatás pedig 50–50 lejbe.
„Két gyerekem van, a lányom kilencedikes, a fiam tizenkettedikes. Mindkét gyerek nyolcadikban járt román- illetve matekórára. Az utóbbi 50 lej volt, úgy, hogy a magántanárnő csak a gyerekkel foglalkozott az órán. Románból ismerős tartotta, így az elején virágot és a végén egy ajándékcsomagot állítottunk össze neki. Most a fiam a matekórán egyedül van, másfél óra 100 lej, románórára csoportosan járnak, egy óráért 40 lejt fizetünk” – osztotta meg velünk tapasztalatait a kétgyerekes édesanya. Véleménye szerint
„A magántanárok meg viszik fel az árakat, vagy térnek át online módra, ami nem igazán előnyös” – tette hozzá az édesanya, aki szerint meg kellene állítani ezt a mókuskereket.
Van olyan édesanya is, aki nem azért járatja gyerekét matematikatanárhoz magánúton, mert nem adják le jól a tananyagot az iskolában, hanem mert nincs mindenfajta feladattípusra idő a tanórákon. Mások pedig már hatodik osztálytól fizetik a matematika felzárkóztatást, mert a művészeti iskolába járó gyereknek sok a szakórája, ezért nincs elég ideje feladatokat gyakorolni. Román tantárgyból pedig az osztály fele jár magánórára, mert többször volt iskolai tanárváltás, és úgy érzik, szükség van a magántanításra. De
de fontosnak tartották, hogy az alapokat jól megtanulja.
Nagy a szülői nyomás: sokan azért fogadnak magántanárt, hogy ne maradjon le a gyerek. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Egy másik, szintén pedagógus édesanya azt mesélte, a nyolcadikos fia esetében kezdetektől gondok voltak a román nyelvvel – nem szólalt meg, és csak minimálisan értette.
Mint mondta, a matematikát hatodik osztály után kezdték el magántanárral, mert meghaladja a szülők tudását a tananyag. Nyolcadiktól pedig magyar órára is jár, amelynek célja leginkább a rendszerezés.
Azért tartja előnyösnek a magántanárt, mert egyénileg, differenciáltan lehetséges az odafigyelés, együttműködés. Hozzátette, nem a „top” középiskola a cél.
Beszélgettünk olyan édesanyával is, aki nem fogadott még magántanárt tizenkettedikes lánya mellé. A magabiztos diáklány pedig nem is szeretne ezután sem, úgy érzi, egyedül is fel tud készülni a vizsgákra. „Jövő héten lesz a próbaérettségi, és kilátásba helyeztem, hogy ha nem lesz jó a román jegye, keresünk valakit, bár fogalmam sincs, hogy ilyenkor még lehet-e találni valakit, aki vállal román magánórát” – tette hozzá aggódva az édesanya.
Albert-Buzási Margit marosvásárhelyi magyartanárt rengetegen keresik meg magánóra ügyében, de csak néhány ismerős gyerekét vállalja el. A pedagógus úgy véli, divat is magánórára járatni a gyereket, nem csak szükséglet.
„Sok esetben azért, mert más is jár, és félnek, nehogy emiatt hátrányuk legyen, esetleg félnek attól, hogy a saját gyerekük majd az ő nyakukba varrja a felelősséget.
Az ilyen szülő gyereke magánórára sem készül, és ha szóvá tesszük, hogy nekünk is kellemetlen a helyzet, mert a semmire fizetnek – megvédik a gyerekeket. Hétről-hétre van valamilyen magyarázat” – fejti ki a pedagógus. De divatja van a továbbtanulásnak is szerinte, viszont sok szülőben nem tudatosul, hogy a gyereke nem bírja meg azt a szintet, amit elvárnak tőle. Egy jó szakiskolában lenne a helyük – sok esetben arra is vágynak, de azokat megszüntették, annak nincs presztízse, véli a pedagógus.
„Egy vékony rétegnek tényleg szüksége van külön munkára. Ezek általában speciális esetek, amikor például betegség miatt sokat hiányzott a gyermek, vagy később érő típus, ezért hetedik-nyolcadikban érik oda, hogy megértse az előző évek összetettebb feladatait, esetleg valamilyen okból kifolyólag rosszul teljesített kisebb osztályokban, és most rájön, hogy többre képes, pótolni akar” – összegezte Albert-Buzási Margit. Szerinte
Főleg a nagy létszámú városi iskolákban okoz gondot a pedagógusoknak a felzárkóztatás, hiszen fizikailag kivitelezhetetlenek.
Kovács Enikő szintén magyart tanít általános iskolásoknak, de nem tart magánórákat. Ő az iskolán kívüli óráknak a hátrányát abban látja tanárként, hogy a jó képességű gyerekek egy része megy magánórára magyarból, főleg nyolcadikban, és attól a pillanattól kezdve már másképp vesznek részt az órán, nem figyelnek annyira, mert magánórán úgyis elmagyarázzák nekik.
– osztotta meg velünk tapasztalatait a pedagógus, aki a saját diákjainak szokott konzultációt tartani, természetesen díjmentesen, mint mondja, oda azok szoktak elmenni, akiknek nem mindegy, hogy hol folytatják tanulmányaikat.
Figyelmeztető felhívások jelentek meg a marosvásárhelyi lépcsőházak bejáratain, amelyekben arról értesítik a lakókat, hogy ivóvíz nélkül maradhatnak az adósságok miatt. A lakótársulásoknál történt sikkasztásos ügy közben egyre duzzad.
Évente 5-14 nappal hosszabb szabadság, a hétvégi munkára teljes bérpótlék – több kedvező változást is hoz a szociális ellátórendszerben dolgozók számára az új kollektív munkaszerződés. Legalábbis „papíron”, a valóságban kevésbé.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Komoróczy Zsoltot nevezte ki a városi kórház ideiglenes vezetőjének Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere, miután lemondott a korábbi menedzserigazgató – közli a polgármesteri hivatal.
A kormány a gépjárművek környezetszennyezési adóját a jelenlegi adórendszer módosításakor fogja bevezetni – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
Két részletben összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok, az első kifizetést még április 15-ig megejthetik.
Elkezdték a 132A jelzésű megyei út Homoródalmásról Vargyas-szorosba vezető szakaszának aszfaltozását. Júniusra fogják befejezni a munkálatokat. A túrázókat nem fogja zavarni az építkezés.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Aláírták a szerződést a csíkszeredai közszállítást és parkoló-üzemeltetést kiszolgáló intelligens forgalommenedzsment-rendszer rendszer beszerzésére. A rendszer beüzemelését 12 hónap alatt kell biztosítania a közbeszerzésen nyertes cégnek.
A tavaly felvett hitel törlesztési részleteinek terhe alapjaiban befolyásolja Gyergyószentmiklós idei költségvetését, amire csütörtök délután bólinthatnak rá. A nehéz anyagi helyzet miatt nehéz döntéseket is meg kell hozni.
szóljon hozzá!