A magánórák mögött nem csak a közoktatás hiányosságai húzódnak

A magánórák mögött nem csak a közoktatás hiányosságai húzódnak

Divat is a közoktatáson kívüli magánórára járatni a gyereket, nem csak szükséglet. Képünk illusztráció

Fotó: Jakab Mónika

Minden diák más-más ütemben fejlődik, egy huszonöt-harmincas létszámú osztályban pedig van, aki lemarad, és valóban szüksége van magántanár segítségére a felzárkózáshoz. A magánórák mögötti motiváció azonban ennél jóval összetettebb: nyomás, trend, szülői kompenzálás is közrejátszik a közoktatáson kívüli órák népszerűségében. A magánórák díja pedig alkalmanként 50–100 lej között mozog, ami nem kis összeg a sikeres vizsgák érdekében.

Hajnal Csilla

2024. február 28., 21:132024. február 28., 21:13

Több marosvásárhelyi nyolcadikos diák édesanyja azt mesélte, gyerekük mindhárom vizsgatantárgyból jár magánórára már nyolcadik osztály elejétől. Egyikük, mint mondta, azért döntött magántanárok mellett, mert olyan típusú gyerekről van szó, akit ha nem ellenőriznek, „elsunyizik” mindent. A román tantárgy esetében viszont azért, mert úgy vélik, az iskolás anyagnak nagyon kevés köze van a vizsgatételekhez.

A másfél órás foglalkozásokra 60 és 100 lej közötti összegeket fizetnek.

A másik nyolcadikos diák édesanyja viszont beszámolt a magánórák mögött húzódó másik fontos motivációról is: a szülői pánikolás is sürgeti a magántanárok megfogadását.

Idézet
Minden szülőtől azt hallottam már a tavaly nyáron, hogy elfogynak a magánórát vállaló pedagógusok, ha nem fogadunk idejében tanárt. A megnyugvás miatt is kellett a magántanár, de van egy nyomás a diákon is, a szülőn pedig még nagyobb

– meséli az édesanya, aki maga is a tanügyben dolgozik, de nem vizsgatárgyakat tanít. Hozzátette, jó döntés volt végül a magántanár, mert olyan apró „trükköket” tanul így a gyereke, amelyeket ő maga nem tudna átadni neki, csak azok a pedagógusok, akik ismerik a tananyagot és az elvárásokat. Azt viszont fontosnak tartja, hogy

a magántanár mellett is foglalkozzon a szülő rendszeresen a gyereke iskolai fejlődésével, ne csak néha pillantson rá az ellenőrző dolgozatok eredményeire.

Ők a nyugdíjas tanárok mellett döntöttek, nem a népszerűeket fogadták meg, így kevesebbet fizetnek egy-egy óráért: a román óra – két óra egyhuzamban, egyszerre két diákkal – 100 lejbe kerül, a magyar és a matematika felzárkóztatás pedig 50–50 lejbe.

Kiszállni a mókuskerékből

„Két gyerekem van, a lányom kilencedikes, a fiam tizenkettedikes. Mindkét gyerek nyolcadikban járt román- illetve matekórára. Az utóbbi 50 lej volt, úgy, hogy a magántanárnő csak a gyerekkel foglalkozott az órán. Románból ismerős tartotta, így az elején virágot és a végén egy ajándékcsomagot állítottunk össze neki. Most a fiam a matekórán egyedül van, másfél óra 100 lej, románórára csoportosan járnak, egy óráért 40 lejt fizetünk” – osztotta meg velünk tapasztalatait a kétgyerekes édesanya. Véleménye szerint

vannak iskolai tanárok, akik nem tesznek meg mindent, hogy mindenki megértse a tananyagot, haladnak a jobb képességű gyerekekkel, és azért fogad a szülő magántanárt, hogy az ő gyermeke ne maradjon le.

„A magántanárok meg viszik fel az árakat, vagy térnek át online módra, ami nem igazán előnyös” – tette hozzá az édesanya, aki szerint meg kellene állítani ezt a mókuskereket.

Nincs mindenre idő az iskolában

Van olyan édesanya is, aki nem azért járatja gyerekét matematikatanárhoz magánúton, mert nem adják le jól a tananyagot az iskolában, hanem mert nincs mindenfajta feladattípusra idő a tanórákon. Mások pedig már hatodik osztálytól fizetik a matematika felzárkóztatást, mert a művészeti iskolába járó gyereknek sok a szakórája, ezért nincs elég ideje feladatokat gyakorolni. Román tantárgyból pedig az osztály fele jár magánórára, mert többször volt iskolai tanárváltás, és úgy érzik, szükség van a magántanításra. De

olyan édesanya is van, aki azért fizeti hatodik osztály óta a kislánya matematikaóráját, mert a gyermek nem értette, amit az iskolában tanultak, és már a szülők sem tudtak ebben segíteni neki,

de fontosnak tartották, hogy az alapokat jól megtanulja.

Galéria

Nagy a szülői nyomás: sokan azért fogadnak magántanárt, hogy ne maradjon le a gyerek. Képünk illusztráció

Fotó: Barabás Ákos

Egy másik, szintén pedagógus édesanya azt mesélte, a nyolcadikos fia esetében kezdetektől gondok voltak a román nyelvvel – nem szólalt meg, és csak minimálisan értette.

Idézet
Ezen a gondon próbáltam segíteni – kisebb-nagyobb sikerrel –, átvettük Elena Platon által írt Manual de limba româna ca limbă străină című könyvét. Szerettem volna szaktanárra bízni az okítást, így hatodik osztálytól hetente egy alkalommal 2 órát egymás társaságában tanulnak. Fejlődött, fejlődik. Természetesen, az iskolai anyagot mélyítik – nyelvtan, minimális irodalomelmélet.

Mint mondta, a matematikát hatodik osztály után kezdték el magántanárral, mert meghaladja a szülők tudását a tananyag. Nyolcadiktól pedig magyar órára is jár, amelynek célja leginkább a rendszerezés.

Azért tartja előnyösnek a magántanárt, mert egyénileg, differenciáltan lehetséges az odafigyelés, együttműködés. Hozzátette, nem a „top” középiskola a cél.

Beszélgettünk olyan édesanyával is, aki nem fogadott még magántanárt tizenkettedikes lánya mellé. A magabiztos diáklány pedig nem is szeretne ezután sem, úgy érzi, egyedül is fel tud készülni a vizsgákra. „Jövő héten lesz a próbaérettségi, és kilátásba helyeztem, hogy ha nem lesz jó a román jegye, keresünk valakit, bár fogalmam sincs, hogy ilyenkor még lehet-e találni valakit, aki vállal román magánórát” – tette hozzá aggódva az édesanya.

Trend és szülői hárítás

Albert-Buzási Margit marosvásárhelyi magyartanárt rengetegen keresik meg magánóra ügyében, de csak néhány ismerős gyerekét vállalja el. A pedagógus úgy véli, divat is magánórára járatni a gyereket, nem csak szükséglet.

„Sok esetben azért, mert más is jár, és félnek, nehogy emiatt hátrányuk legyen, esetleg félnek attól, hogy a saját gyerekük majd az ő nyakukba varrja a felelősséget.

Idézet
Ugyanakkor ezzel sok szülő hárít. Nem volt ott a gyereke mellett, nem olvasott neki, nem beszélgettek, nem ellenőrizte a háziját, most meg ezzel akar kompenzálni.

Az ilyen szülő gyereke magánórára sem készül, és ha szóvá tesszük, hogy nekünk is kellemetlen a helyzet, mert a semmire fizetnek – megvédik a gyerekeket. Hétről-hétre van valamilyen magyarázat” – fejti ki a pedagógus. De divatja van a továbbtanulásnak is szerinte, viszont sok szülőben nem tudatosul, hogy a gyereke nem bírja meg azt a szintet, amit elvárnak tőle. Egy jó szakiskolában lenne a helyük – sok esetben arra is vágynak, de azokat megszüntették, annak nincs presztízse, véli a pedagógus.

„Egy vékony rétegnek tényleg szüksége van külön munkára. Ezek általában speciális esetek, amikor például betegség miatt sokat hiányzott a gyermek, vagy később érő típus, ezért hetedik-nyolcadikban érik oda, hogy megértse az előző évek összetettebb feladatait, esetleg valamilyen okból kifolyólag rosszul teljesített kisebb osztályokban, és most rájön, hogy többre képes, pótolni akar” – összegezte Albert-Buzási Margit. Szerinte

ide tartozik az is, amikor a szülő álmait hajkurászva a gyerek művészeti iskolákban kínlódik évekig, és nyolcadikban jön rá, hogy a zene miatt elmaradt órák nagy hiányosságot hagytak maguk után, de ő más irányba szeretne tovább tanulni.

Főleg a nagy létszámú városi iskolákban okoz gondot a pedagógusoknak a felzárkóztatás, hiszen fizikailag kivitelezhetetlenek.

Másként vannak jelen az iskolában a „magánórások”

Kovács Enikő szintén magyart tanít általános iskolásoknak, de nem tart magánórákat. Ő az iskolán kívüli óráknak a hátrányát abban látja tanárként, hogy a jó képességű gyerekek egy része megy magánórára magyarból, főleg nyolcadikban, és attól a pillanattól kezdve már másképp vesznek részt az órán, nem figyelnek annyira, mert magánórán úgyis elmagyarázzák nekik.

Idézet
Ezzel néhány arra hajlamos diák figyelmét is elvonják, és kialakul az órának egy nyomottabb hangulata, eltelik az idő fegyelmezéssel. Nem kapcsolódnak be aktívan az órákba, nem válaszolnak a feltett kérdésre, felületesen végzik a feladatukat

– osztotta meg velünk tapasztalatait a pedagógus, aki a saját diákjainak szokott konzultációt tartani, természetesen díjmentesen, mint mondja, oda azok szoktak elmenni, akiknek nem mindegy, hogy hol folytatják tanulmányaikat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 06., szombat

Fényes karrier és kiegyensúlyozott párkapcsolat: létezik a kettő együtt?

Több forrásból eredő generációs problémát, az egész felnőtt élet minőségére kiterjedő témakört feszegetett pénteki előadásában Hevesi Krisztina szexuálpszichológus és Székely Levente szociológus a Vibe Fesztiválon.

Fényes karrier és kiegyensúlyozott párkapcsolat: létezik a kettő együtt?
2024. július 06., szombat

Székely népviseletben a csíksomlyói nyereg

Szép számban vonultak ki a csíksomlyói nyeregbe az Ezer Székely Leány Napja népviseletbe öltözött résztvevői, az egészen kicsiktől a szépkorúakig minden korosztály képviselteti magát az eseményen.

Székely népviseletben a csíksomlyói nyereg
2024. július 06., szombat

Csíkszeredai végletek: 7 fok sem volt, de már 20 felett járnak

Különösen hűvösen indult a nap Csíkszeredában, ahol szombatra virradóan 6,9 Celsius-fokot mértek. A legalacsonyabb a lakott települések sorában.

Csíkszeredai végletek: 7 fok sem volt, de már 20 felett járnak
2024. július 06., szombat

Elkezdődött az Ezer Székely Leány Napja

Székelyruhában gyűlt össze szép számban szombaton reggel az ezer székely leány és legény, a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott.

Elkezdődött az Ezer Székely Leány Napja
Elkezdődött az Ezer Székely Leány Napja
2024. július 06., szombat

Elkezdődött az Ezer Székely Leány Napja

2024. július 06., szombat

Kilőtték az állatkertben garázdálkodó medvét

Miután több őzet és egy emut is elpusztított, pénteken este kilőtték a Marosvásárhelyi Állatkertben garázdálkodó medvét.

Kilőtték az állatkertben garázdálkodó medvét
2024. július 06., szombat

Dínomdánom a Kuvaszóban

Hétvégén újra zenebonától és vigadalomtól lesz hangos és remélhetőleg népes a Kuvaszó Turisztikai Övezet. Ennek nyomós oka van: itt tartják a Bardoc községi napokat.

Dínomdánom a Kuvaszóban
Dínomdánom a Kuvaszóban
2024. július 06., szombat

Dínomdánom a Kuvaszóban

2024. július 06., szombat

Második esély a menhelyi kutyáknak az örökbefogadás

Számos örökbefogadásra váró eb van a székelyudvarhelyi kutyamenhelyen – hívja fel a figyelmet a Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség, azzal a céllal, hogy otthont találjanak a menhely lakóinak.

Második esély a menhelyi kutyáknak az örökbefogadás
2024. július 05., péntek

A Bagossy Brothers Company indítja a borszéki fesztiválnyarat

Borszéken minden nyáron több fesztivál is várja a kikapcsolódni vágyókat. Idén a fürdőváros nyárindító eseménye a hétvégi Random Fesztivál. A kétnapos rendezvény sztárfellépője a Bagossy Brothers Company.

A Bagossy Brothers Company indítja a borszéki fesztiválnyarat
2024. július 05., péntek

Fiatal pap újmiséje a Güdüci Kulturális Napokon

Sportvetélkedőkkel rajtolt el pénteken az idei Güdüci Kulturális Napok eseménysora. Ennek kiemelkedő eseménye a templom búcsúünnepe, amely egyben egy fiatal pap újmiséje is lesz. Aznap szervezik a Güdüc MTB hegyikerékpár-versenyt is.

Fiatal pap újmiséje a Güdüci Kulturális Napokon
2024. július 05., péntek

Népviseletben a kórház alkalmazottai – most először

Több mint ötven orvos, ápoló, irodai dolgozó és egyéb alkalmazott öltött székely ruhát pénteken a székely népviselet napján. A várost motorkerékpáron végigjárva is hirdették, hogy ma van hagyományos viseletünk jeles napja.

Népviseletben a kórház alkalmazottai – most először
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!