Fotó: Farkas Orsolya
Nőtt az állatokat érintő bűncselekmények száma Hargita megyében – mérleget vont a Hargita megyei állatrendőrség a 2024-es évről, amely során 695 ezer lejnyi bírságot róttak ki a szabálysértőknek. Egyúttal a vonatkozó jogszabályokat is tisztázták.
2025. január 22., 15:272025. január 22., 15:27
A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság csíkszeredai székhelyére hívták szerdán a sajtó képviselőit, hogy többek között az állatrendőrségi osztályuk 2024-es tevékenységéről számoljanak be.
Fotó: Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság
Cioancă Maria Manuela, az osztály vezetője mutatta be a számokat. Mint kiderült, tavaly nőtt az állatokat érintő bűncselekmények száma Hargita megyében a 2023-as évhez viszonyítva: 2024-ben 38 esetben állapítottak meg bűncselekményeket, 17-el többet, mint 2023-ban. A legtöbb esetben az állatok elpusztítása, kínzása miatt indult bűnvádi eljárás. Hozzátette,
Ugyanakkor 312 esetben pénzbírságot szabtak ki 695 ezer lej értékben, 232 esetben pedig figyelmeztetésben részesültek az állatvédelmi jogszabályok előírásait megszegő szabálysértők.
Fotó: Farkas Orsolya
Elmondta azt is, hogy a tavalyi év során 80 jelzés érkezett a lakók részéről az állatrendőrséghez, legtöbbször emailben (protectiaanimalelor@hr.politiaromana.ro) jelentettek állatkínzásról, vagy állatok elhagyásáról eseteket, fotókat is gyakran küldenek, amelyeket például a közösségi médiában fedeztek fel. A visszajelzésekre – egy kivételével – eddig mind válaszoltak, az elmaradt egy eset megoldásra idénre maradt. Az osztályvezető megjegyezte, ezen az emailcímen továbbra is várják a lakók észrevételeit.
Tőle tudjuk, hogy tavaly 66 veszélyben lévő állat, többségében kutya elhelyezését rendelték el menhelyekre. Ennek kapcsán kitért arra, hogy mivel nem minden önkormányzat rendelkezik állatmenhellyel, ezért az ezzel foglalkozó civil szervezetekkel működnek együtt, mint például Csíkszeredában a taplocai kutyamenhelyet működtető Pro Animalia egyesülettel.
Fotó: Tuchiluș Alex
Ehhez kapcsolódóan egy másik problémára is kitért:
mert nem tudják elhelyezni, nincs menhely, amely alkalmas lenne a fogadásukra a megyében.
Megtörtént esetről is szó esett a Székelyhon érdeklődésére. Tavaly év végén egy nőt megtámadott a saját kutyája, az érintett nem tudott a lakásába sem belépni. „Ilyen esetben a rendőrséghez lehet fordulni” – válaszolta a kérdésre, hogy mit tehet az, akit megtámad a saját kutyája. Ilyenkor az állat elhelyezéséről az állatrendőrség gondoskodik. A fenti esetben az állategészségügyi hatóság közreműködésével a kutyát a taplocai kutyamenhelyre szállították.
Fotó: Tuchiluș Alex
Végezetül egy szórólapot is átadott a sajtónak, amellyel tudatosítani szeretné a lakókban, hogy az állattartásra milyen jogszabályok vonatkoznak, és mi számít bűncselekménynek.
A 2004-ből származó 205-ös számú törvény 25-ös cikkelye alapján, amely 2022. május 13-tól lépett érvénybe, bűncselekménynek minősül és 6 hónaptól 3 évig terjedő börtönbüntetéssel vagy pénzbírsággal büntetendő:
a) egy állat kinézetelének megváltoztatása vagy más, nem gyógyítás céljából elvégzett, sebészeti beavatkozások, például farok-és fülcsonkítás, hangszálak elmetszése, a karmok eltávolítása, a csőr és fogak csonkítása;
b) a kölykök elválasztása nyolc hetes kor előtt eladás céljából, kivéve a kölykök eltávolítását az anyától, a minimális, fajra jellemző, szoptatási időszak lejárta előtt;
c) élő állatok használata állatok kiképzéséhez vagy azok agresszivitásának ellenőrzéséhez, ha szenvedést okoznak nekik.
Bűncselekménynek minősül és 1 évtől 5 évig terjedő börtönbüntetéssel vagy pénzbírsággal büntetendő a gerinces vadállatok cirkuszi mutatványokra való használata, vagy éppen az állatok szándékos megsebesítése is.
Továbbá bűncselekménynek minősül és 2 évtől 7 évig terjedő börtönbüntetéssel büntetendő:
a) az állatok szándékos, jogtalan megölése;
b) az állatok kínzása;
c) állatok közötti vagy állatokkal való harcok
szervezése;
d) zoofilia.
Ugyancsak kihágásnak számít egy olyan állat elhagyása, elkergetése, amelynek a létezése az ember gondoskodásától függ, ez a cselekedet 3000-12000 lej bírsággal büntethető.
Fotó: Farkas Orsolya
A veszélyes fajtákhoz tartozó kutyákra vonatkozó tulajdonosi kötelességek be nem tartásáért 500-1500 lej, illetve 1500-3000 lej bírság járhat.
A kutyák mikrocsipezésének elmulasztása pedig 5000-10 000 lejes bírsággal büntetendő.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
szóljon hozzá!