Hirdetés
Hirdetés

A kovász szerepét töltötte be a gyergyói örménység a hétvégi ünnepen

Az együttélésről szóltak a szombati fellépések, ezt méltatta Sergey Minasyan nagykövet is •  Fotó: Balázs Katalin

Az együttélésről szóltak a szombati fellépések, ezt méltatta Sergey Minasyan nagykövet is

Fotó: Balázs Katalin

Az örmények szervezték, de nem csak önmaguk számára a háromnapos ünnepet a hétvégén Gyergyószentmiklóson. Találkozó volt ez székelyek, románok, zsidók, szászok és cigányok számára is, olyan hely, ahol szívesen töltötte egész hétvégéjét Örményország romániai nagykövete, Sergey Minasyan kisfiával.

Balázs Katalin

2018. szeptember 10., 13:482018. szeptember 10., 13:48

2018. szeptember 10., 13:492018. szeptember 10., 13:49

„Mi Erdélyben mindig kis létszámban voltunk jelen, de a kovász szerepét töltöttük be megérkezésünk, megtelepedésünk óta, és ezt próbáljuk most tudatosítani Erdélyben: hogy Erdély maga az identitás, Erdélyben több nemzetiség él egymás mellett. A fesztivál során megpróbáljuk ezeket a nemzetiségeket összehozni, és egymás mellé leültetni.

Idézet
Együtt táncolunk, együtt mulatunk, együtt szervezzük a vásárt, és megpróbáljuk ezt az identitást ilyen formában bemutatni, ilyen formában megélni

– így foglalta össze a 8. Örmény Művészeti Fesztivál lényegét Puskás Attila, az Erdélyi Magyarörmények Szövetségének elnöke, a rendezvény társszervezője a Gyergyói Örmény Kulturális Egyesület mellett.

Hirdetés

A kovász-létről tett tanúbizonyságot az, hogy az eseményre ellátogatott Örményország romániai nagykövete, valamint Miguel Maury Buendía apostoli nuncius, Ferenc pápa küldötte, de Gopcsa Paula képzőművész is, akinek nagyapja a gyergyószentmiklósi gimnázium első igazgatója volt. Egy kilencven éves, anyai és apai ágról is örmény hölgy, aki tudásával és humorával adott receptet arról, hogyan érdemes élni. Vincze Csilla műsorvezető kérdésére, hogyan lehet ilyen szellemi frissességet megtartani kilencven éves korra is, röviden válaszolt: „majd megtudod.”

Nagykanállal ettek

Ha napok szerint tematizáljuk a rendezvényeket, akkor a péntek mindenképp az örmény értékek felmutatására adott teret.

A kolozsvári örmény közösség jóvoltából láthattunk 19-20. századi örmény szőnyegeket, melyek adományként kerültek tulajdonukba és őrzik, hiszen úgy tartják, a szőnyegkészítés őshazája Örményország volt.

A szőnyegek között kaptak helyet a Jereván 2800 darabjai, archív felvételek és mai képek vezettek végig az évszázadokon. A jelent Diramerján Artin fotói hozták az őshazából Székelyföldre, és az alkotó, aki a budapesti örmény színház igazgatója is, szívesen beszélt bárkinek arról, mit jelent örménynek lenni.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

Úri kézimunkákkal, gobelinekkel érkezett az eseményre Ávéd Ildikó és a gyergyószentmiklósi örmény plébános édesanyja, Gál Éva is. A közösségi ház emeleti termében az örmény családok relikviái kaptak helyet.

Az egyházi értékek, szentek szobrai és kották mellett az üvegfal mögé került egy örmény patika berendezése, örmény nappali bútorzata, étkészlet és díszes használati tárgyak.

Márton Arnold, a kiállítás elkészítője meg is jegyezte: az örmények nem csak pénzben mérik az értéket, és igaz rájuk a mondás: nagykanállal esznek, hisz a kávéskanál mérete a székely levesesével vetekszik.

A nép, mely szokását nem hagyja

Együttélés Erdélyben, találkozás Gyergyószentmiklóson – erről szólt a szombati nap. A kirakodóvásáron szászok, székelyek, szamosújvári, tordai és kolozsvári örmények kínálták portékáikat, a szabadtéri színpadon pedig székely, magyar, román, szász és örmény produkciókat láthattunk, melyet este az Ararat On koncertje fejelt meg. A közvetlen beszélgetésre is alkalmat teremtettek a szervezők, Kulcsár László fesztiválszervező számolt be arról, hogy

nagy hangsúlyt fektettek a lacikonyha létére, a kocsmasarok kialakítására, az örmény konyakkóstolóra.

Nem tagadták meg őseik szokását: az örmények mindig is szerettek mulatni, és sosem csak magukban.

Pápai nuncius és örmény kormányzó Gyergyószentmiklóson •  Fotó: Beliczay László Galéria

Pápai nuncius és örmény kormányzó Gyergyószentmiklóson

Fotó: Beliczay László

Legyen! – félelem nélkül

Vasárnapra újabb magas rangú vendégek érkeztek. Az örmény katolikus templom búcsús szentmiséjére jött el a pápa romániai nagykövete, Miguel Maury Buendìa vatikáni nuncius, Jakubinyi György érsek és örmény kormányzó, illetve Szakács Endre szamosújvári plébános, örmény katolikus általános helynök.

Az apostoli nuncius megáldotta a felújított festett ablaküvegeket, a közösség pedig hálát adott, hiszen remény van arra, hogy a gyergyószentmiklósi örmény temetőben hamarosan – Lázár János emlékére a család adományából – harangszó kísérje utolsó útjára a földi világból távozót.

A búcsús szentmisén, melyről nem hiányozhattak a vörös köpönyegesek sem, Miguel Maury Buendìa elmondta: Mária születését ünnepelni nem jelent mást, mint előre látni az ige megtestesülését. Isten kiválaszt, Isten hív, de meghagyja a szabadságot, hogy elfogadjuk vagy elutasítjuk őt. Mária kimondta: legyen! Kérjük a mi égi édesanyánkat, hogy mi is tudjunk igent mondani Isten tervére, és akkor nem lesz okunk a félelemre” – tolmácsolta az örömhírt a pápai nuncius, többször is idézve bátorításként a Szentírásból: „József, Dávid fia, ne félj!”

Hurutfesztivál nyolcadszorra

Az egyházi ünnepet a világi javak méltatása, a hagyományok őrzése váltotta fel vasárnap délben. Idén sem hiányozhatott a hurutfőző üst, és mögüle Mezei Anikó, aki ki tudja hányadszor mesélte el, hogyan készül az örmény ételízesítő. Azt is megtudtuk tőle, hogy ő nemcsak az örmény ángádzsábur-levesbe és annak szárított hiripes, székely változatába tesz hurutot.

A savanyútejből és petrezselyemzöldből főzött kúpocskáknak helyük van a szűz pityókalevesben, a zöldpaszuly-levesben, de még a pizzán is, amint azt a fesztiváli lacikonyhán be is bizonyították.

Több üstben is rotyogott az ebéd, Kicsizsiga csapata készítette a legváltozatosabb ételeket, melyek mindegyike szegről-végről kötődött az örménységhez: volt ángádzsábur-leves, aszalt szilvával készült a zúzapörkölt, hozzá tojásos, konyakban ázott mazsolás rizs járt köretként, illetve üvecstokány is készült, melyhez örmény birtokon legelt bárány húsát használták fel.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is

A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6

A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6
2026. június 27., szombat

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat

A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat
2026. június 27., szombat

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg

Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban
2026. június 27., szombat

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium

A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium
2026. június 27., szombat

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint

Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét

Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét
2026. június 27., szombat

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön

Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön
2026. június 27., szombat

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők

Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők
Hirdetés