A kovász szerepét töltötte be a gyergyói örménység a hétvégi ünnepen

Az együttélésről szóltak a szombati fellépések, ezt méltatta Sergey Minasyan nagykövet is •  Fotó: Balázs Katalin

Az együttélésről szóltak a szombati fellépések, ezt méltatta Sergey Minasyan nagykövet is

Fotó: Balázs Katalin

Az örmények szervezték, de nem csak önmaguk számára a háromnapos ünnepet a hétvégén Gyergyószentmiklóson. Találkozó volt ez székelyek, románok, zsidók, szászok és cigányok számára is, olyan hely, ahol szívesen töltötte egész hétvégéjét Örményország romániai nagykövete, Sergey Minasyan kisfiával.

Balázs Katalin

2018. szeptember 10., 13:482018. szeptember 10., 13:48

2018. szeptember 10., 13:492018. szeptember 10., 13:49

„Mi Erdélyben mindig kis létszámban voltunk jelen, de a kovász szerepét töltöttük be megérkezésünk, megtelepedésünk óta, és ezt próbáljuk most tudatosítani Erdélyben: hogy Erdély maga az identitás, Erdélyben több nemzetiség él egymás mellett. A fesztivál során megpróbáljuk ezeket a nemzetiségeket összehozni, és egymás mellé leültetni.

Idézet
Együtt táncolunk, együtt mulatunk, együtt szervezzük a vásárt, és megpróbáljuk ezt az identitást ilyen formában bemutatni, ilyen formában megélni

– így foglalta össze a 8. Örmény Művészeti Fesztivál lényegét Puskás Attila, az Erdélyi Magyarörmények Szövetségének elnöke, a rendezvény társszervezője a Gyergyói Örmény Kulturális Egyesület mellett.

A kovász-létről tett tanúbizonyságot az, hogy az eseményre ellátogatott Örményország romániai nagykövete, valamint Miguel Maury Buendía apostoli nuncius, Ferenc pápa küldötte, de Gopcsa Paula képzőművész is, akinek nagyapja a gyergyószentmiklósi gimnázium első igazgatója volt. Egy kilencven éves, anyai és apai ágról is örmény hölgy, aki tudásával és humorával adott receptet arról, hogyan érdemes élni. Vincze Csilla műsorvezető kérdésére, hogyan lehet ilyen szellemi frissességet megtartani kilencven éves korra is, röviden válaszolt: „majd megtudod.”

Nagykanállal ettek

Ha napok szerint tematizáljuk a rendezvényeket, akkor a péntek mindenképp az örmény értékek felmutatására adott teret.

A kolozsvári örmény közösség jóvoltából láthattunk 19-20. századi örmény szőnyegeket, melyek adományként kerültek tulajdonukba és őrzik, hiszen úgy tartják, a szőnyegkészítés őshazája Örményország volt.

A szőnyegek között kaptak helyet a Jereván 2800 darabjai, archív felvételek és mai képek vezettek végig az évszázadokon. A jelent Diramerján Artin fotói hozták az őshazából Székelyföldre, és az alkotó, aki a budapesti örmény színház igazgatója is, szívesen beszélt bárkinek arról, mit jelent örménynek lenni.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

Úri kézimunkákkal, gobelinekkel érkezett az eseményre Ávéd Ildikó és a gyergyószentmiklósi örmény plébános édesanyja, Gál Éva is. A közösségi ház emeleti termében az örmény családok relikviái kaptak helyet.

Az egyházi értékek, szentek szobrai és kották mellett az üvegfal mögé került egy örmény patika berendezése, örmény nappali bútorzata, étkészlet és díszes használati tárgyak.

Márton Arnold, a kiállítás elkészítője meg is jegyezte: az örmények nem csak pénzben mérik az értéket, és igaz rájuk a mondás: nagykanállal esznek, hisz a kávéskanál mérete a székely levesesével vetekszik.

A nép, mely szokását nem hagyja

Együttélés Erdélyben, találkozás Gyergyószentmiklóson – erről szólt a szombati nap. A kirakodóvásáron szászok, székelyek, szamosújvári, tordai és kolozsvári örmények kínálták portékáikat, a szabadtéri színpadon pedig székely, magyar, román, szász és örmény produkciókat láthattunk, melyet este az Ararat On koncertje fejelt meg. A közvetlen beszélgetésre is alkalmat teremtettek a szervezők, Kulcsár László fesztiválszervező számolt be arról, hogy

nagy hangsúlyt fektettek a lacikonyha létére, a kocsmasarok kialakítására, az örmény konyakkóstolóra.

Nem tagadták meg őseik szokását: az örmények mindig is szerettek mulatni, és sosem csak magukban.

Pápai nuncius és örmény kormányzó Gyergyószentmiklóson •  Fotó: Beliczay László Galéria

Pápai nuncius és örmény kormányzó Gyergyószentmiklóson

Fotó: Beliczay László

Legyen! – félelem nélkül

Vasárnapra újabb magas rangú vendégek érkeztek. Az örmény katolikus templom búcsús szentmiséjére jött el a pápa romániai nagykövete, Miguel Maury Buendìa vatikáni nuncius, Jakubinyi György érsek és örmény kormányzó, illetve Szakács Endre szamosújvári plébános, örmény katolikus általános helynök.

Az apostoli nuncius megáldotta a felújított festett ablaküvegeket, a közösség pedig hálát adott, hiszen remény van arra, hogy a gyergyószentmiklósi örmény temetőben hamarosan – Lázár János emlékére a család adományából – harangszó kísérje utolsó útjára a földi világból távozót.

A búcsús szentmisén, melyről nem hiányozhattak a vörös köpönyegesek sem, Miguel Maury Buendìa elmondta: Mária születését ünnepelni nem jelent mást, mint előre látni az ige megtestesülését. Isten kiválaszt, Isten hív, de meghagyja a szabadságot, hogy elfogadjuk vagy elutasítjuk őt. Mária kimondta: legyen! Kérjük a mi égi édesanyánkat, hogy mi is tudjunk igent mondani Isten tervére, és akkor nem lesz okunk a félelemre” – tolmácsolta az örömhírt a pápai nuncius, többször is idézve bátorításként a Szentírásból: „József, Dávid fia, ne félj!”

Hurutfesztivál nyolcadszorra

Az egyházi ünnepet a világi javak méltatása, a hagyományok őrzése váltotta fel vasárnap délben. Idén sem hiányozhatott a hurutfőző üst, és mögüle Mezei Anikó, aki ki tudja hányadszor mesélte el, hogyan készül az örmény ételízesítő. Azt is megtudtuk tőle, hogy ő nemcsak az örmény ángádzsábur-levesbe és annak szárított hiripes, székely változatába tesz hurutot.

A savanyútejből és petrezselyemzöldből főzött kúpocskáknak helyük van a szűz pityókalevesben, a zöldpaszuly-levesben, de még a pizzán is, amint azt a fesztiváli lacikonyhán be is bizonyították.

Több üstben is rotyogott az ebéd, Kicsizsiga csapata készítette a legváltozatosabb ételeket, melyek mindegyike szegről-végről kötődött az örménységhez: volt ángádzsábur-leves, aszalt szilvával készült a zúzapörkölt, hozzá tojásos, konyakban ázott mazsolás rizs járt köretként, illetve üvecstokány is készült, melyhez örmény birtokon legelt bárány húsát használták fel.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. március 27., csütörtök

Véletlenül írtam egy könyvet: nem a klasszikus apa-lánya kapcsolat, sokkal inkább egy felnőtt-gyerek barátság a fókuszban

Hogyan hangolódhatunk rá egy szerepre? Hogyan érthetjük meg a figurát? Hogyan lehet gyerekszínészekkel együtt dolgozni? Mátray László személyes tapasztalatairól mesélt a Véletlenül írtam egy könyvet csíkszeredai vetítése után.

Véletlenül írtam egy könyvet: nem a klasszikus apa-lánya kapcsolat, sokkal inkább egy felnőtt-gyerek barátság a fókuszban
2025. március 27., csütörtök

Vadászok fogtak össze a székelykeresztúri kórházért

Hatvanötezer lej gyűlt össze a Hubertus Vadásztársaság által korábban szervezett jótékonysági vadászaton, amiből számos orvosi eszközt vásárolhattak a székelyudvarhelyi kórház székelykeresztúri kirendeltségének. Ezeket adták át csütörtökön.

Vadászok fogtak össze a székelykeresztúri kórházért
2025. március 27., csütörtök

Antal Árpád: 1996 óta mindig a kisebbik rosszra kell szavaznunk

Minden valószínű forgatókönyvet számításba véve Antal Árpád Sepsiszentgyörgy polgármestere a „kisebbik rossz” elvét szem előtt tartva vázolta fel, hogy kire lenne jó szavazni az erdélyi magyaroknak a májusi államelnök-választáson.

Antal Árpád: 1996 óta mindig a kisebbik rosszra kell szavaznunk
2025. március 27., csütörtök

Továbbra is kéri a stadiont a kormánytól a sepsiszentgyörgyi önkormányzat

A kormány egyszer Sepsiszentgyörgynek adta, majd visszavette a Stadion utcai sportbázist. Most ismét reményteljes a város számára a bukaresti felállás, ezért ismét magáénak szeretné tudni a létesítményt.

Továbbra is kéri a stadiont a kormánytól a sepsiszentgyörgyi önkormányzat
2025. március 27., csütörtök

Kézdivásárhely idén kevesebb pénzből gazdálkodhat

A tavalyhoz képest idén kisebb összegből gazdálkodhat Kézdivásárhely: a 2024-es 165 millió lejhez képest ezúttal 127,3 millió áll a városvezetés rendelkezésére. Ennek 56 százalékát fejlesztésekre fordítják, a fennmaradó 44 százalékot pedig működtetésre.

Kézdivásárhely idén kevesebb pénzből gazdálkodhat
2025. március 27., csütörtök

Nyolcszázötven millió lejes költségvetése van Marosvásárhelynek

Míg Marosvásárhely költségvetése tavaly 625,8 millió lej volt, idén ez kétszáz millióval több lesz: 2025-ben 854 millió lejből gazdálkodik a település. A képviselő-testület csütörtökön délután bólintott rá a költségvetés-tervezetre.

Nyolcszázötven millió lejes költségvetése van Marosvásárhelynek
2025. március 27., csütörtök

Több milliárd lejről mondunk le, ha nem élünk az adófelajánlás lehetőségével

Noha a székelyföldi megyékben nagyobb az adófelajánlási kedv az országos átlagnál, még nagyok a tartalékok – hívja fel a figyelmet Miklós Zoltán gazdasági szakpolitikus. Arra buzdít, éljünk a minket illető jogokkal, hiszen közeleg a határidő.

Több milliárd lejről mondunk le, ha nem élünk az adófelajánlás lehetőségével
2025. március 27., csütörtök

Megvertek és kiraboltak egy robogóst, majd elhagyták a helyszínt

Rablótámadás megalapozott gyanújával előzetes letartóztatásba helyeztek két férfit Maros megyében.

Megvertek és kiraboltak egy robogóst, majd elhagyták a helyszínt
2025. március 27., csütörtök

Súlyos baleset történt Körtvélyfáján, mentőhelikoptert is riasztottak

Mentőhelikopterrel szállítottak kórházba egy sérültet egy Körtvélyfáján történt baleset helyszínéről csütörtökön kora délután.

Súlyos baleset történt Körtvélyfáján, mentőhelikoptert is riasztottak