Fotó: Haáz Vince
A koronavírus-járvány elleni harcban az egészségügyi szakembereknek jelentős segítséget nyújtó adatsort tett közzé a Google arról, hogy a lakosság az elmúlt időszakban mennyire tartotta be az úgynevezett társadalmi távolságtartást. A cég adatai az elemzett 130 ország között össze is hasonlíthatók, sőt az egyes országok – így Románia is – területi vagy megyei bontásban tanulmányozhatók.
2020. április 03., 20:502020. április 03., 20:50
2020. április 04., 11:172020. április 04., 11:17
A Google az okostelefonjaikon bekapcsolt helymeghatározóval „mozgó” felhasználók – névtelenül gyűjtött – adatait összesítette a Maps és hasonló alkalmazások bevonásával. Az egyébként már régóta működő rendszerrel segített korábban a Google többek között elkerülni vagy mérsékelni a forgalmi torlódásokat, illetve jelezni az egyes bevásárlóközpontok, intézmények, turistalátványosságok stb. csúcsidejét.
A helymeghatározás, illetve az anonimizált adatküldés bármikor kikapcsolható, noha a felhasznált adatok a Google megfogalmazása szerint
A Google a koronavírus-járvány elleni küzdelmet segítő, bárki által hozzáférhető adataihoz a január 3. és február 6. közötti időszakot vették középértéknek, és ezt hasonlították össze az utóbbi hetekkel. Az első, április 2-án kiadott jelentés a március 29-éig összesített adatokat tartalmazza, hat kategóriába sorolva, hogy a felhasználók mennyivel kevesebb vagy több időt töltöttek egy-egy helyszínen:
kiskereskedelem és kikapcsolódás (éttermek, kávézók, bevásárlóközpontok, múzeumok, könyvtárak, mozik);
élelmiszerboltok, piacok és gyógyszertárak;
parkok, tó- és tengerpartok;
tömegközlekedési csomópontok;
munkahelyek;
lakóhely.
Eszerint Romániában a január 3. és február 6. közötti időszakhoz viszonyítva
Összehasonlításképpen: Magyarországon – ahol egyébként később vezettek be a társadalmi távolságtartásra vonatkozó korlátozó intézkedéseket – „szelídebb” értékekkel találkozunk: a kiskereskedelmi egységekben és a kikapcsolódással töltött idő 66 százalékkal, míg a boltokban és gyógyszertárakban 43, a parkokban mindössze 7, a tömegközlekedési csomópontoknál 53, a munkahelyen pedig 32 százalékkal csökkent. Az otthon töltött idő az anyaországban 10 százalékkal növekedett.
A három székelyföldi megye adatai viszonylag egységes képet mutatnak, igaz, Hargita és Kovászna megyében volt olyan kategória, ahol nem állt a Google rendelkezésére elég felhasználható adat.
Szerda az utolsó nap, amikor még osztják az érintettek számára az energia-kiegészítő juttatást Gyergyószentmiklóson.
A Székely Mikó Kollégium 2020-ban elkezdett általános felújítása keretében visszaadták régi fényét a főépületben levő múzeumterem patinás kazettás mennyezetének. Ez alkalomból Mikó Imre előtt is tisztelegtek a hagyatékából nyílt kiállítással.
A Calea Neamului (Nemzet útja) és a Frăţia Ortodoxă (Ortodox testvériség) egyesületek szombaton megemlékezést tartanak az úzvölgyi katonatemetőben a román hadsereg napja alkalmából.
Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának temetési szertartásával egyidőben gyászmisét tartanak csütörtökön Csíksomlyón.
A keresőcsapatok kedden délután megtalálták a kiskorút, aki a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén tűnt el a délben.
Elkezdődtek az október 23-i ünnepség előkészületei Székelyudvarhelyen, emiatt útlezárások várhatóak.
Átható, kicsit sem kellemes trágyaszag töltötte be a napokban Gyergyószentmiklós levegőjét. Sokan panaszkodnak emiatt, Len Emil, korábbi alpolgármester szerint ez pár napon belül megszűnik.
Hamis rendszámmal ellátott autóval közlekedett egy férfi Csíkszeredában, ám nem sikerült büntetlenül megúsznia.
Két autó ütközött össze Csíkszereda közelében hétfőn. Egy személyt kórházba szállítottak.
Építési engedéllyel már rendelkezik, rövidesen a munkálatokat is megkezdheti a KBK Kraft Project a szépmezői ipari parkban. Románia első napelemgyára az energiaügyi minisztérium támogatásával épül fel.
szóljon hozzá!