
Készül az új bértörvény. Az érdekvédelem azt szeretné elérni, hogy az egészségügyi alkalmazottak minden kategóriája részesüljön fizetésemelésben. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Véglegesítette a szaktárca az egészségügyben dolgozókat érintő költségvetési bértörvénytervezetet. A szabályozás egyik újdonsága, hogy az alapbér húsz százalékában határozták meg a bérpótlékok maximumát. Az ágazatban dolgozók érdekvédelmi szervezete abban bízik, hogy a jövőben csökkenni fognak a bérkülönbségek a rendszerben, és hogy az egészségügyben dolgozó összes alkalmazotti kategória egy mellékletbe kerül az új bértörvényben.
2023. március 25., 15:322023. március 25., 15:32
Az egészségügyi minisztériumban létrehozott munkacsoport, amelynek tagjai a Sanitas szakszervezet képviselői is, véglegesítette kedden este az egészségügyben dolgozók fizetésére vonatkozó új bértörvénytervezetet. Az új szabályozás megfelel a kormány által az országos helyreállítási tervben vállalt kötelezettségeknek, nevezetesen, hogy
– tájékoztatott a tervezet tartalmáról a Sanitas szakszervezet. Ugyanakkor arról is beszámoltak, hogy a tervezet szerint a munkakörülményekért járó prémiumokat fix összegben biztosítják majd az egészségügyben dolgozók számára, és – tekintettel a bérpótlékok húszszázalékos értékhatárára – a munkakörülményekért járó juttatások nagy részét a bruttó alapfizetésekbe építették be.
A bérpótlékok összege jelenleg az alapbér 5–85 százaléka között változhat, a húsz százalék ehhez képest kevés, de
– magyarázta az új bértörvénytervezet újdonságait Nyulas Emma, a Sanitas szakszervezet Hargita megyei vezetője.
Kitért ugyanakkor arra, hogy a bérkülönbségek még mindig meglehetősen nagyok az egészségügyi rendszerben, és ennek a csökkenésében bíznak, pontosabban a kisegítőszemélyzet fizetésének a növelésében, hiszen sokan csak a minimálbért kapják meg. Emiatt nem vonzók ezek az állások, és
A szakszervezet ugyanakkor szeretné elérni, hogy az egészségügyi rendszer összes alkalmazotti kategóriája egy mellékletbe kerüljön az új bértörvényben, tehát ne csak a szakszemélyzet szerepeljen az egészségügyi bértörvény mellékletében, hanem például az adminisztratív személyzet is.
Az illetékes minisztériumok minden költségvetési ágazatra vonatkozóan e hónap végéig kell véglegesítsék a bértörvénytervezeteket, és azokat a munkaügyi, illetve pénzügyi tárcának is el kell fogadnia. A döntéshozatali átláthatósági folyamatot követően kell megvitatniuk a döntéshozó kamarák szakbiztosságainak az új költségvetési bértörvénytervezetet, a szenátusnak és a képviselőháznak pedig június 15-ig kell elfogadnia azt – mondta el Nyulas Emma, megjegyezve, hogy a folyamat során még változhat az új szabályozás tartalma.
Remélem azt is, hogy az új bértörvény egy része július elsejétől már alkalmazásra kerül, és a fizetések is jó irányba alakulnak, mert most rossz a helyzet” – fogalmazott.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás