Egyelőre a vállalkozások kell kigazdálkodják a táppénzek késése miatt keletkezett hiányt
Fotó: Barabás Ákos
Legalább fél évvel el van maradva az állam a vállalkozások irányába a betegszabadság jellegű költségek kifizetésével. Hargita megyében 27 millió lejes adósságot tol maga előtt az egészségbiztosítási pénztár, és ez nem is fog jelentős mértékben csökkenni, amíg jóvá nem hagyják az intézmény éves költségvetését. Eközben van olyan vállalkozás, amelynél még most is várják a tavaly tavaszra kifizetett betegszabadságok ellenértékét.
2022. január 13., 18:562022. január 13., 18:56
2022. január 13., 19:092022. január 13., 19:09
Panasszal fordult szerkesztőségünkhöz egy olvasónk, aki azt fájlalja, hogy múlt év tavasza óta nem kapta még meg a megyei egészségbiztosítási pénztártól az alkalmazottja számára kifizetett szülési szabadság ellenértékét. Ezt az összeget – mint ahogyan a betegszabadságokra járó táppénzt is – a vállalkozások kell kifizessék az érintett alkalmazottaknak, majd visszaigényeljék a pénzt az egészségbiztosítási pénztártól.
Olvasónk cégének alkalmazottja tavaly áprilistól július végéig volt szülési szabadságon, a vállalkozás havonta ki is utalta a táppénzt, ám a négy hónapnyi kiadás ellenértékét azóta sem kapta meg az egészségbiztosítási pénztártól. „Én persze ki kellett fizessem a kismamának a szülési szabadságra járó pénzt, reméltem, hogy év végéig visszakapom, de sajnos még nem érkezett pénz a számlámra. Csak a kezelési költséget vonta le a bank áprilistól. Augusztus 1-től gyermeknevelésen van, és kapja is rendesen bankkártyán a neki járó pénzt. Én persze az állam felé kifizettem az adókat, mert különben büntetőkamatot számol az ANAF (Országos Adóhatóság), de én nem kaptam meg a kifizetett összegeket. Nem tudom, kihez lehet fordulni.
– írta olvasónk.
Amint azt a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztárnál megtudtuk, nem egyedi esetről van szó, számtalan vállalkozás van hasonló helyzetben. Az intézménynek 27 millió lejes adóssága halmozódott fel a vállalkozások felé a múlt évre járó, de még ki nem fizetett táppénzek miatt. „Nekünk annyi pénzt adtak, hogy pillanatnyilag a tavaly április végi, május eleji igényeknek teszünk eleget.
Mi annyit tudunk fizetni – és az egész országban pontosan ugyanez a helyzet –, amennyire van hitelnyitásunk. Ha adnak nekünk ötmillió lejt, azt mi ki is fizetjük. De csak azt az ötöt, többet nem tudunk, hiába, hogy az érintett vállalkozásoknak joga lett volna ahhoz, hogy hatvan napon belül megkapja a pénzét. Tehát igen, a szóban forgó cégnek igaza van” – fogalmazott megkeresésünkre Duda Tihamér.
A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója elmondta, csak az elmúlt évi költségek esetében áll fenn a probléma, ami a járványhelyzet miatt alakult ki országszerte, ettől az évtől már időben utalják át a cégeknek a betegszabadságok ellenértékét. Ám éppen emiatt lassan csökken a múlt évi adósságok mértéke, ugyanis a havonta e célra érkező pénzekből az aktuális betegszabadság-költségeket is ki kell majd fizessék, illetve a Covid-betegszabadságok ellenértékét is soron kívül kell kiutalják. Tavaly még voltak folyamatos kifizetések, ám sajnos a kormányválság miatt a második költségvetés-kiegészítést csak december 10-én kapta meg a megyei egészségbiztosítási pénztár. Kevés pénz jutott e célra, viszont addigra több hónapnyi tartozás halmozódott fel, így feltolódtak a kifizetésre váró költségek – magyarázta Duda Tihamér.
Jelenleg a tavaly áprilisi táppénzek ellenértékének a kifizetésénél tart az intézmény, illetve amennyire futja, a május eleji költségeket is törleszteni fogják a januárra érkező központi finanszírozásból” – tájékoztatott a megyei egészségbiztosítási pénztár vezetője. Mivel nincs még az egészségbiztosítási pénztárnak éves költségvetése, egyelőre azt sem tudni, mikorra oldódhat meg a felhalmozódott adósság jelentette probléma, erre a kérdésre csak az éves költségvetés negyedévi felosztásai alapján lehet majd választ adni.
Az alkalmazottak betegszabadságára kifizetett táppénzek visszaigénylésére a törvény értelmében 90 napja van a cégeknek, az egészségbiztosítási pénztárnak pedig 60 nap áll a rendelkezésére, hogy ezeknek a kéréseknek eleget tegyen. Ez utóbbi nem teljesült tehát a múlt évben, hiszen a pénzhiány miatt a májusi költségek július végi legkésőbbi kifizetésének a határidejét is mintegy fél évvel túllépték már a megyei egészségbiztosítási pénztárak országszerte.
A szerdai tanórák után négynapos minivakáció kezdődik az iskolások számára. Az oktatás a május elsejei hosszú hétvége után, hétfőn folytatódik.
Romániában messze elmarad a kanyaró elleni átoltottság mértéke az európai átlagtól, miközben a legtöbb megbetegedés itt történik. A kétségbeejtő helyzet viszont nem csak a kanyaró elleni oltással kapcsolatos tévhitek terjedésével magyarázható.
Gyerekek énekétől lesz hangos a kézdivásárhelyi református templom április 30-án, szerdán. Az előző évek gyakorlatához képest ugyanis ott tartják a Kisiskolás Népdalcsoportok Találkozójának soron következő, hetedik kiadását.
Lépjen be velünk egy olyan világba, ahol az önszeretet és az önelvesztés közötti határ egyre törékenyebbé válik.
Első körben két új tömbház épülhet ifjúsági bérlakásokkal Csíkszeredában, ehhez a finanszírozó Országos Lakásügynökségnek (ANL) is rá kell bólintania a megvalósíthatósági tanulmányra. Ugyanakkor előkészítik a korábbi ANL-lakások eladását is.
Egy vízzel teli régi csatornába esett és meghalt két gyermek kedden délután a Kolozs megyei Bánffyhunyadon.
Az Európai Unió területén közlekedési balesetben elhunytak száma 1,3 százalékkal csökkent 2023-ban az előző évhez képest; lakosságarányosan Romániában és Bulgáriában haltak meg a legtöbben az utakon – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Robbanás történt kedden délután a román hadsereg Ilfov megyei tüzérségi laboratóriumában; a detonációban egy civil alkalmazott életét vesztette.
„Egyedül Crin Antonescu államfőjelölt képes arra, hogy legyőzze a szélsőséges George Simion jelöltet az államelnök-választáson” – húzta alá kampányzáró keddi sajtótájékoztatóján Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.
szóljon hozzá!