Székely Comic Con Napja

A hír szent, a vélemény szabad – az olvasói levelek tartalma nem föltétlenül tükrözik a szerkesztőség álláspontját

Székely Hírmondó

2019. március 12., 00:232019. március 12., 00:23

Ez körforgás, és mindig az történik, ami előtte is már volt: rendezvényre fel, előtte pár nappal a marosvásárhelyi városvezetésnek valami nem tetszik, egy két frázis elpuffan, aztán buszra ülni, gyülekezni, Tőkes megszidja az RMDSZ-t, Izsák Balázs elmondja, hogy nem alkuszunk, a csendőrök közt végigmegyünk, majd Izsák a prefektúrán a kapusnak (vagy Isten tudja kinek) átadja a petíciót, aztán mindenki haza.

Az egész rendezvény olyan, mint egy Comic Con, csak itt nem szuperhősöknek, kitalált figuráknak öltöznek be a résztvevők, hanem az autonómia harcosainak, aztán amikor vége, mindenki végzi tovább a dolgát. A SZNT elkönyveli a sikert, a sajtó megírja, hogy létezünk és megmutattuk, míg a románok részéről a harapósabb fajta morog egyet. A számokra pedig nem igazán figyelünk, elnézőek vagyunk, hiszen székely kezdeményezés, így szemet hunyunk afelett, hogy az 1 millió 2 ezer magyarból (ennyi volt a romániai magyarok száma 2011-ben) hányan is jelentek meg, hányan is kérték ezt az Izsák Balázs-féle autonómiát.

Szerintem ideje lenne belátni, hogy ezzel a Comic Connal nem érünk el semmitk. Ugyanakkor jó lenne a kérdést is feltenni, hogy miért csak annyian, amennyien járnak el a székely szabadság napjára? És azok közül, akik eljárnak, kik milyen pártnak, szervezetnek a tagjai? És miért évente mindig csak őket látni?

A megemlékezés legyen megemlékezés, az autonómia pedig ne csak az SZNT és holdudvara kiváltságos csodafegyvere legyen, hanem egy olyan népakarat, ami m9gé mindenki felsorokozik. És ezt az akaratot nem úgy kell kinyilvánítani, hogy a kapusnak átadjuk a petíciót, hanem közös fellépéssel kell előállni; a Bukaresttől megundorodott erdélyi románokat is bevonni, valami olyan közös lehetőséget kínálni, ami őket is érdekelheti.

Szabó Győző, Sepsiszentgyörgy

szóljon hozzá! Hozzászólások

A rovat további cikkei

2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Hirdetés
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.

Huszár- és katonadal-találkozó
Huszár- és katonadal-találkozó
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

2025. szeptember 06., szombat

Több mint kétezer előkészítős kap ajándék iskolatáskát

Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.

2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.

Septemberfest – 2025
Septemberfest – 2025
2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Hirdetés
2025. szeptember 05., péntek

Egy ékszerdobozt kaptak a sepsiszentgyörgyi, sajátos nevelési igényű gyermekek

Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.

2025. szeptember 04., csütörtök

Ezután csak telefonon keresztül lehet fizetni a parkolásért Sepsiszentgyörgyön

A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban. 

2025. szeptember 03., szerda

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok

A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok
Hirdetés
2025. szeptember 03., szerda

Még egy tanévnyi áldozat a Váradi József iskola megújulásáért

Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.

2025. szeptember 02., kedd

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok

A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok
2025. szeptember 02., kedd

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust

Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust
Hirdetés