Megyénk zöld aranya

Kovászna megyében az állami erdészet az erdős területek 16%-áért felel, vagyis 29 ezer hektárért, de ez a szám folyton változik, mert még mindig tart az erdő-visszaszolgáltatás – közölte az Erdészeti Igazgatóság Kovászna megyei részlegének vezetője, Cornea Emilian.

Bodor Tünde

2019. január 23., 00:262019. január 23., 00:26

Az új év által adott feladatokat firtatva mindjárt egy kényes kérdéssel kezdtük beszélgetésünket: mennyivel csökkent az erdőfelület a megyében, tapasztaltak-e kirívó törvénytelenségeket? Az erdészet több más hatósággal is együttműködik – rendőrséggel, csendőrséggel, az erdészeti felügyelőséggel –, hogy ezeket megakadályozza, közölte az igazgató, a lopott mennyiség „a normalitás keretei között mozog”, és most azokról a vidékekről beszélünk, ahol nagyobb számban él roma lakosság. Továbbá megnyugtatott, nincs olyan terület, amely a törvény által előírt két éven túl is tar maradna, ezeket beültetik, de inkább a természetes felújulást támogatják, segítik elő. A megyénkbeli „szűz”, érintetlen erdőkre – létükre, területükre – rákérdezve Cornea közölte, jelen pillanatban is tart az Erdészeti Őrség felmérése, amely az állami és magánerdészetek területén egyaránt számba veszik ezeket.


A Romsilva egyik fontos feladata idén is – az üzemtervek által előírt erdőgazdálkodáson túlmenően – a tűzifa biztosítása a lakosság számára, amit úgy oldanak meg, hogy a polgármesteri hivataloknál azt kérvénnyel igénylők az erdőből, a kitermelés helyéről vihetik el a fát, 130 lejért a fenyőféléket,180 lejért a keményfa köbméterét. Ezek az árak évek óta nem változtak az állami erdészetnél. Tavaly összesen 22.800 köbmétert igényeltek a települések a lakosságnak, ennél többet, 26.200-at biztosított az igazgatóság, de a tavaszi-nyári nagy árvíz után a bácstelekieknek, a márkosi gyerekotthonnak, a Diakónia Alapítványnak és a 2018-ban 100 évet betöltött időseknek is adományoztak tűzifát.


A tavaly is felajánlották, de idén is érvényes, hogy ingyen adnak fenyőcsemetéket az erdősítésre vállalkozó magánszemélyeknek vagy polgármesteri hivataloknak, esetleg iskoláknak zöldövezet-rendezéshez, élő sövényhez, illetve legelő beerdősítésére, amennyiben az igénylő bizonyítani tudja, hogy birtokában van az a terület, ahova szánják a csemetéket. Tavaly 30 kérést iktattak, tízezrével vitték a fácskákat, összesen több mint 1 milliót igényeltek. Az erdészet az idei évre is közel 2 millió csemetét szán adományozás céljára, az ültetéshez kérésre tanácsot, felügyeletet is biztosítanak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Hirdetés
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.

Huszár- és katonadal-találkozó
Huszár- és katonadal-találkozó
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

2025. szeptember 06., szombat

Több mint kétezer előkészítős kap ajándék iskolatáskát

Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.

2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.

Septemberfest – 2025
Septemberfest – 2025
2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Hirdetés
2025. szeptember 05., péntek

Egy ékszerdobozt kaptak a sepsiszentgyörgyi, sajátos nevelési igényű gyermekek

Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.

2025. szeptember 04., csütörtök

Ezután csak telefonon keresztül lehet fizetni a parkolásért Sepsiszentgyörgyön

A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban. 

2025. szeptember 03., szerda

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok

A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok
Hirdetés
2025. szeptember 03., szerda

Még egy tanévnyi áldozat a Váradi József iskola megújulásáért

Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.

2025. szeptember 02., kedd

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok

A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok
2025. szeptember 02., kedd

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust

Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust
Hirdetés