Amint azt tegnapi lapszámunkban láthatták, medvecsalád kóricál Kézdivásárhely peremén. Az ügyben az illetékesektől érdeklődtünk.
2018. június 07., 00:152018. június 07., 00:15
Amint azt tegnapi lapszámunkban láthatták, medvecsalád kóricál Kézdivásárhely peremén. Az ügyben az illetékesektől érdeklődtünk.
Croitoru Constantin, a helyi rendőrség vezetője megkeresésünkre elmondta, nem tudnak arról, hogy a településen mostanság vagy korábban megfordult volna medve. Ezzel szemben Forró Béla, a céhes városbeli Székely Kutya Klub elnöke azt mondja, az említett vad több mint egy éve a város környékén él. „Tavaly tavasszal többen jelezték, hogy a Kaufland mögötti energiafűz-ültetvényben medve tanyázik. Jómagam nem láttam, csak az ottlétéről árulkodó nyomokat. Aztán körülbelül egy éve átköltözött a Bóta-részre.” Megjegyezte, két hete a Perkő utcában lakó egyik alkalmazottja jelezte, medvét látott. „A Bóta földlábon lévő mezőre kerékpározott, amikor az egyik fa alatt medvebocsot pillantott meg. Nyilván, nem kívánt az anyamedvével találkozni, így visszafordult.”
Forró úgy véli, ez az az egyed, amelyet tavaly ősszel a Vágóhíd utca egyik kukoricásából űztek ki a csendőrök. „Amint említettem, a Bóta környékén telelhetett, ami nem meglepő, hiszen sokan kora tavasszal aratták le a tavaly elültetett törökbúzát, így bőven volt számára eleség. Egyre több vad húzódik le a települések közelébe, Sárfalván egyenesen bejár a faluba.”
Az állatvédő szervezet elnökétől arról érdeklődtünk, mi az eljárás ilyen esetekben? „Amennyiben a medve bejön a településre, a 112-őt kell hívni, és a brassói csendőrség speciális alakulata kiszáll a helyszínre, majd altatólövedékkel elkábítják a vadat, és rezervátumba szállítják, ahogy a Szent Anna-tónál Sanyival is tették. Az más kérdés, hogy amíg 60 kilométerről ideérnek, lehet, a medve már hét határon túl jár”, summázott. <<
Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.
Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.
Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.
Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.
Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.
A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.
Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.
A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.
Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.
szóljon hozzá!