Egy új kutatással a tudósok kifejlesztettek egy módszert a szőrtüszők klónozására, amelyben az egyén saját sejtjeiből származó őssejteket használják fel.
2019. augusztus 01., 17:112019. augusztus 01., 17:11
A haj újjáépítésének piaca csak 2017-ben meghaladta az 5 milliárd dollárt és 2018-tól 2024-ig várhatóan további, több mint 25 százalékos éves növekedés várható. Ez a piaci arány azonban már nem annyira meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy egyre emelkedik a hajhullással érintett emberek száma. Az American Hair Loss Association szerint a férfiak kétharmadánál már 35 éves korukban feltűnik a jelenség és bár a kopaszság szó hallatán elsősorban rájuk gondolunk, a probléma egyre több nőt is érint.
A legújabb adatok szerint a hajhullásban érintettek körülbelül 40 százaléka nőnemű. Manapság az elérhető haj-helyreállítási kezelések többnyire a hajhagymák műtéti átültetéséből állnak, ami azonban igen drága és költséges eljárás, miközben korlátozó tényezőként léphet fel a rendelkezésre álló haj mennyisége.
Gyakran a fej hátsó részéről, de néha a hónaljból származó hajat, szőrt ültetnek be, ám az eredmény esztétikai szempontból nem mindig kielégítő.
Az emberi fejbőrön mintegy 100 ezer apró hajtüsző található, és ezek mindegyikéből egy-egy hajszál nő ki. Az elhalt tüszők az élet folyamán nem pótlódnak újabbakkal. A kutatók szerint egy kitűnő megoldás lehet, ha klónozzák az egyén szőrtüszőjét, és így valóban korlátlan mennyiségű haj válik elérhetővé a beültetéshez.
Egy San Diego-i székhelyű startup cég, a Stemson Therapeutics ki fejlesztett egy innovatív terápiát, amely az őssejtekből klónoz szőrtüszőket és ülteti be őket a hajhullással küzdő személy elhalt hajtüszőjébe.
Ezek az őssejtek a kezelésnek magukat alávető páciensek saját sejtjeiből származnak, így nem áll fenn annak a kockázata, hogy az immunrendszer „visszautasítja a transzplantációt". A társaság eredményeit nemrégiben mutatta be az Őssejtkutató Nemzetközi Társaság (International Society for Stem Cell Research) éves találkozóján.
A tudósok hangsúlyozták, hogy a kutatás egyelőre gyerekcipőben jár és messze nem áll készen az emberi felhasználásra.
A teszteket eddig csak egerekkel végezték, ám ha a koncepció igazolást nyer, az óriási előrelépést jelenthet a regeneratív orvoslás területén.
A hajhullás természetes folyamat, napi 100-150 hajszál elvesztése teljesen normálisnak tekinthető, a haj természetes cserélődésének tudható be. Ennél nagyobb hajveszteség esetén azonban már valamilyen kezelendő probléma állhat a háttérben.
Ahhoz, hogy a kopaszodás kialakuljon, három tényezőnek kell egyszerre érvényesülnie: az öröklődés, a hormonok és az életkor. A hajhullás mind a férfiak, mind a nők számára jelentős érzelmi károkat okozhat, ideértve az önértékelés és a bizalom elvesztését. Ha azonban sikerül kideríteni, hogy mi áll a kopaszodás háttérben, az átmeneti hajhullás sok esetben könnyen orvosolható, és a kezelést követően a haj visszaáll a normális növekedési és hullási időre.
(Origo)
Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.
Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.
Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.
Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.
Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.
A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.
Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.
A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.
Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.
szóljon hozzá!