Közírók álláspontja, véleménye közérdekű kérdések, gondok kapcsán.
2018. december 06., 00:072018. december 06., 00:07
Nem akartuk, de kilencvennyolc esztendővel ezelőtt a nagyhatalmak Erdélyt egy birodalomból a gyengén fejlett Romániához csatolták. Érthető, hogy ezt az erdélyi magyarság mind a mai napig nem tudta megemészteni, ám érdekes, hogy azóta is csak a saját érdekeire figyelő, valahai győztes országok felől vár változást. Mindhiába. Bár Kós Károlyék már az elején látták, „az ítélet végrehajtatott: Erdély, Bánság, Körös-vidék és Máramaros kétmillió magyarsága bekebeleztetett Romániába… Ez az igazság!... Nem szabad ámítanunk magunkat. Dolgoznunk kell, ha élni akarunk...” – írták a Kiáltó Szóba.
Ki is jelentették, hogy „aki fél, aki gyáva, aki nem bízik, aki nem hisz, aki gyenge, az lépjen ki a sorból... Senkit se sirassunk, aki elmegy innen. Senkit se tartsunk vissza...” És mindehhez hozzátették, hogy amit mi a magunk számára kérünk, azt fogja előbb-utóbb kérni az erdélyi szászság és a románság is. Mert Erdély, Ardeal, Siebenbürgen, Transsylvania, bárhogy is nevezzük, mindig is volt, van és örökös-örökké lenni fog.
Sajnos, közülünk, erdélyiek közül sokan elmentek. És olyanok jöttek helyükbe, akik nem érzik az erdélyi lelkületet, munkamoráljuk alacsony, nem szorgalmat, hanem nacionalista felhangokat hoztak magukkal. Tény az is, hogy mi, erdélyi magyarok keveset cselekedtünk Erdélyért, ha csak a nagy beszédeket, vitákat nem nevezzük annak. Szinte a legnagyobb csendben adtuk oda Erdőelvét. És ha már ellenállás nem tanúsítottunk, nem tettünk semmit szülőföldünk kirablása ellen sem.
Igaz, a többi nemzetiség is hallgatott. Az itt élő románok csak napjainkban jöttek rá, hogy lóvá tették őket. A becsapott, majd erről a vidékről lelépett szászok is csak nézték, miként viszik ki az itt termelt értékeket, kincseket. Mi pedig szinte száz évig nem tudtunk szót érteni velük.
A fennforgók, a meggazdagodottak azonban megértették egymást. Az RCS&RDS tulajdonos Teszári Zoltán Ovidiu Crişánnal. Verestóy Attila, amíg élt Viorel Hrebenciuc-kal, Pálfi Attila a Creţu családdal... és sorolhatnánk tovább. Ha vállalkozni lehet együtt, miért lehetetlen együttműködni a központosítás hátrányait mindinkább érző erdélyi románokkal és a – ha csak rövid időre is, de – visszatérő szászokkal? Mindezt Erdély javára, úgy, hogy megmaradjunk magyaroknak.
Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.
Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.
Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.
Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.
Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.
A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.
Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.
A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.
Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.
szóljon hozzá!