Elmaradt ökumenikus kicsengetés

Közírók álláspontja, véleménye közérdekű kérdések, gondok kapcsán.

Péter Sándor

2020. május 28., 00:012020. május 28., 00:01

Sajnálom az idei végzős diákokat! A visszajelzésekből, kommentárokból, bejegyzésekből jól érzékelhető, hogy bár örömmel kennék meg szalonnával a tanoda falát, hogy a kutyák megegyék, azért nagyon hiányzik az iskola! Lehet, sokuknak már elkészült a ballagó kosztüm, az ilyenkor szokásos ünnepi beszédekre kijelöltek a hónap közepén már próbálgatták hangjukat, kiejtésüket csiszolgatták, a pedagógusok éppúgy, mint diákjaik, rendbe szedték gondolataikat az utolsó osztályfőnöki órára, a szülők szerteszét tudósították, hogy mikor, hol találkoznak, hol lesz a vendéglátás, s egy icipici izgalom is erőt vett azokon, akiknek két-három intézetben is voltak felköszöntésre érett ismerősük, rokonuk. Mindez most holtvágányra került. Nem lesz kicsengetés! Legalábbis hagyományos módon nem!

Olvasom, vannak helyek, ahol a számítógépet akarják segítségül hívni, valamilyen formában meg akarják szólítani a búcsúzó diákokat, hadd érezzék azt legalább, hogy életük döntő pillanatához érkeztek. Mert egy biztos: minden középiskola életében a legrangosabb, a legérzelemteljesebb, legmeghatóbb ünnepség a kicsengetés!

És elmarad az évek óta hagyományossá erősödött ökumenikus istentisztelet, amelynek első rendezvényére 1998-ban került sor a megyeszékhely központi római katolikus templomában. A Szabó Lajos kanonok úrral közösen útnak indított felemelő seregszemle szemgyönyörködtető, de erőt is tükröző esemény azóta egyetlen évben sem maradt el, igaz, az évek során létszámban eléggé jelentősen csökkent a végzős diákok száma. A felemelő gyülekezet mindenkor arra figyelmeztetett, hogy a sok száznyi fiatal jövője mindannyiunk felelőssége. Ezért is hívtuk meg minden alkalommal nem csupán az egyházi személyiségeket, hanem a civil világ jeles képviselőit is. És mint ahogy egyik-másik iskola a későbbiekben próbálja majd megrendezni az elmaradó kicsengetést, előfordulhat, hogy a pedagógusszövetség, a lelkészekkel közösen templomba hívják majd egy későbbi időpontban a most érettségi előtt álló véndiákokat!

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Hirdetés
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.

Huszár- és katonadal-találkozó
Huszár- és katonadal-találkozó
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

2025. szeptember 06., szombat

Több mint kétezer előkészítős kap ajándék iskolatáskát

Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.

2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.

Septemberfest – 2025
Septemberfest – 2025
2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Hirdetés
2025. szeptember 05., péntek

Egy ékszerdobozt kaptak a sepsiszentgyörgyi, sajátos nevelési igényű gyermekek

Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.

2025. szeptember 04., csütörtök

Ezután csak telefonon keresztül lehet fizetni a parkolásért Sepsiszentgyörgyön

A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban. 

2025. szeptember 03., szerda

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok

A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok
Hirdetés
2025. szeptember 03., szerda

Még egy tanévnyi áldozat a Váradi József iskola megújulásáért

Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.

2025. szeptember 02., kedd

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok

A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok
2025. szeptember 02., kedd

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust

Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust
Hirdetés