Alkotmánybíróság: nincs szükség a parlament jóváhagyására a vészhelyzet elrendeléséhez

Az alkotmánybíróság helyt adott Renate Weber román ombudsman óvásának, és csütörtökön kimondta, hogy a parlamentnek nem kell jóváhagynia a kormány által elrendelt veszélyhelyzetet és annak meghosszabbítását sem.

Székely Hírmondó

2020. június 25., 15:552020. június 25., 15:55

ANép Ügyvédjének nevezett ombudsman június elején támadta meg az alkotmánybíróságon a 2020/55-ös törvényt, amelyet május közepén fogadott el a parlament. Ez a törvény kimondta, hogy a kormány által elrendelt veszélyhelyzetet vagy annak meghosszabbítását a parlamentnek is jóvá kell hagynia, és amennyiben ezt nem teszi meg, a veszélyhelyzet megszűntnek tekinthető. Az alkotmánybírók egyhangúlag kimondták, hogy az alaptörvénybe ütközik a jogszabálynak ez a cikkelye, így elég, ha a kormány rendeli el a veszélyhelyzetet és annak meghosszabbítását. Korábban politikai vita alakult ki a kormány és az ellenzék között a veszélyhelyzet elrendeléséről és meghosszabbításáról, miután az ellenzéki szociáldemokraták - akik többséggel rendelkeznek a parlamentben - azzal vádolták meg a kormányt, hogy manipulált statisztikák alapján akarja meghosszabbítani a veszélyhelyzetet.

Ugyanakkor a taláros testület a kormány számára is hozott egy kedvezőtlen döntést, hiszen alkotmányellenesnek nyilvánította, hogy a járványok által sújtotta országokból Romániába utazó külföldi állampolgárok karanténba helyezését vagy kórházba utalását az egészségügyi miniszter rendelete szabályozza. A taláros testület helyt adott az ombudsman álláspontjának, miszerint a különböző személyi jogok korlátozásáról, így a karanténba helyezésről vagy kórházba utalásról nem lehet pusztán miniszteri rendelettel dönteni, erről csak a parlament határozhat törvény elfogadásával.

A kormány számára már hozott kedvezőtlen döntést az alkotmánybíróság, amely május elején alkotmányellenesnek nyilvánította azt a rendeletet, amelynek alapján a koronavírus-járvány miatt bevezetett rendkívüli állapot idején hatalmas bírságokkal sújtották a kijárási tilalmat megszegőket.

A liberális kormány politikai háborúban áll mind az ombudsmannal, mind az alkotmánybírósággal, amelyeket elfogultsággal vádol. A liberálisok szerint a taláros testület főleg a parlamentben többséggel rendelkező ellenzéki szociáldemokratákat támogatja döntései révén. Raluca Turcan miniszterelnök-helyettes csütörtökön az alkotmánybírósági döntések meghozatala után ismét az alkotmánybírák kinevezésének megreformálását szorgalmazta. A liberálisok a héten kezdeményezték a parlamentben az ombudsman leváltását is, de erre kevés esélyük van, mert a szociáldemokraták, illetve másik két ellenzéki párt ellenzi azt, így a liberálisoknak nincs meg a Renate Weber leváltásához szükséges többségük.

"Meglepőnek" találja az alkotmánybíróság döntését a karantén elrendelésével kapcsolatban - közölte csütörtökön Nelu Tătaru egészségügyi miniszter.

A tárcavezető azt mondta: "nem kívánja kommentálni" a bíróság döntését, de rámutatott: a kormány által a koronavírus-járvány kapcsán hozott összes intézkedés "'a járvány terjedésének korlátozását szolgálta".

A kötelező karantén az alkotmánybíróság döntése után is elrendelhető - jelentette ki pénteken Zilahon Ludovic Orban miniszterelnök.

"Az 55-ös törvény előírásai közül csak a veszélyhelyzet meghosszabbítását a parlament döntésétől függővé teszi cikkelyek bizonyultak alkotmányellenesnek, a többi szakasz érvényben van. Ez a jogszabály továbbra is törvényes alapot teremt arra, hogy az egészségügyi miniszter elrendelhesse a kötelező karantént, vagy kötelező otthoni elszigetelést (...), így valamennyire féken tartható a vírus terjedése"' - hangoztatta a kormányfő.

Meglátása szerint az alkotmánybíróság vonatkozó döntése csak a sürgősségi kormányrendelet alapján kiadott miniszteri rendeletekre vonatkozik, és éppen azt mondja ki, hogy ilyen intézkedést törvény alapján lehet meghozni.

"Jelenleg érvényben van a parlament által jóváhagyott 55-ös törvény, tehát van jogi alapunk korlátozó intézkedéseket bevezetni" - érvelt Orban.

(Agerpres)

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Hirdetés
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.

Huszár- és katonadal-találkozó
Huszár- és katonadal-találkozó
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

2025. szeptember 06., szombat

Több mint kétezer előkészítős kap ajándék iskolatáskát

Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.

2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.

Septemberfest – 2025
Septemberfest – 2025
2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Hirdetés
2025. szeptember 05., péntek

Egy ékszerdobozt kaptak a sepsiszentgyörgyi, sajátos nevelési igényű gyermekek

Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.

2025. szeptember 04., csütörtök

Ezután csak telefonon keresztül lehet fizetni a parkolásért Sepsiszentgyörgyön

A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban. 

2025. szeptember 03., szerda

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok

A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok
Hirdetés
2025. szeptember 03., szerda

Még egy tanévnyi áldozat a Váradi József iskola megújulásáért

Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.

2025. szeptember 02., kedd

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok

A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok
2025. szeptember 02., kedd

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust

Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust
Hirdetés