A császár gyógyul

Czegő Zoltán

2018. július 09., 00:102018. július 09., 00:10

Szívből kívánok gyógyulást Akihito japán császárnak. Ennyit elhinni kikövetelek ebben a hamar korhadó demokráciában. Ami a korhadást illeti – szóval túl vagyok magam is már két negyvenen –, a japán császár 84 éves. Hogy mi mindent élt meg ennyi év alatt, az fölmérhetetlen, akár a nagyapámé. Ő, szegényke, az 1965-ös esztendőig kilencvent. Azért becézem magamban, s csakis a magam számára szegénykének, mert utolsó éveiben már a nagy hangot is alig hallotta, ám ettől még tudott értekezni vele nagybátyám, András bácsi. Nagytata csupa jóság, mosoly vala.

Akihito császár élet- és hagyományélményét meg se próbálhatom áttekinteni, még a tájékozatlanság magasából sem. Nyiladozó elmém számon tartó igyekezetébe tekintve, hetvenhárom éve sajnálom a japán császárt. Azóta, hogy rávetették amerikai tudósok és gonoszak – nem a pilóták – két japán városra, Hirosimára és Nagaszakira a mindent, még a bacilusokat is elpusztító atombomba-égést.

A japán öngyilkos zuhanó-pilótákat magamban másképp kezelem, mint a lelőtt angol vagy német, egyiptomi harcosokat. Egy japán katona vitte és viszi, ha nem is akkora áldozattal, viszi magával a japán történelemben megszámított minden egyes lélek és minden történelmi hagyomány tömény összességét.

És ekkor, most mi mindent „gyógyítanak” a beteg japán császárban? Micsoda terhet vihet magában egyetlen császári személy, a maga szívétől a teljesen berendezett lelkéig? Zuhanni lehet egy hitvány emeleti erkélyről, lehet egy belülről megrobbantózott repülőgéppel, ahogyan a lengyel kormányfőt érte utol a gonoszság emberi szándéka.

A japán császár beteg. Mellette az Amerikai Egyesült Államok elnöke óriási hatalmi erővel bíró civil ember. Nem véletlen, hogy a második világháború befejeztével a japán császárt nem ítélték el a kirobbantó és egyben eleve győzelemre ítélt, pusztító nagyhatalmak. Ha ez, vagyis az volt a második, vajon lesz-e harmadik világ és annak külön be- és lejárató háborúja?

Hiszem, vannak még egy személyben népük múltját és jelenét, harcát minden percben viselő egyéniségek Európában is. Vannak. Ha nem hinném, nem írnék, nem olvasnék, nem vetnék reményt, s nem aratnék csalódást is kötelező módon én sem népem, nemzetem termő földjén. A császár gyógyul.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Hirdetés
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.

Huszár- és katonadal-találkozó
Huszár- és katonadal-találkozó
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

2025. szeptember 06., szombat

Több mint kétezer előkészítős kap ajándék iskolatáskát

Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.

2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.

Septemberfest – 2025
Septemberfest – 2025
2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Hirdetés
2025. szeptember 05., péntek

Egy ékszerdobozt kaptak a sepsiszentgyörgyi, sajátos nevelési igényű gyermekek

Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.

2025. szeptember 04., csütörtök

Ezután csak telefonon keresztül lehet fizetni a parkolásért Sepsiszentgyörgyön

A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban. 

2025. szeptember 03., szerda

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok

A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok
Hirdetés
2025. szeptember 03., szerda

Még egy tanévnyi áldozat a Váradi József iskola megújulásáért

Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.

2025. szeptember 02., kedd

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok

A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok
2025. szeptember 02., kedd

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust

Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust
Hirdetés