A nagyok kirepülnek, de mindig jönnek új tagok
Fotó: Varga Emőke
Olyan tudást, élményeket, tapasztalatot gyűjtenek a tarisznyájukba a négy év alatt, amiből aztán a továbbiakban is táplálkozni tudnak: az amatőr néptánccsoportokat bemutató sorozatunkban ezúttal a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium néptánccsoportját mutatjuk be.
2017. június 12., 11:512017. június 12., 11:51
Gábos Endre néptáncoktató tizennégy éve vezeti a Zsigora néptánccsoportot.
„Úgy kerültem a Zsigorához, hogy éppen nem volt oktatójuk, mert az iskolában már régóta működik tánccsoport. Egy tizenkettedikes diák már összegyűjtötte a társait táncolni, és megkerestek, hogy vállaljam el az oktatást.
Nagyon jó az együttműködés, nagyon szeretem és tisztelem bennük, hogy alkalmat nyújtanak az iskolában a fellépésekre úgy, hogy a többi diák is láthassa, mit tanultak a társaik. Például minden évben megtartjuk a farsangtemetést az iskolában, és így a többiek is kapcsolatba kerülhetnek a népi szokásokkal, nem csak a csoport tagjai” – magyarázta Gábos Endre, a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes táncosa.
A csoport létszáma mindig változik. A szervezésbe besegítenek a tizenkettedikesek, minden év elején meghirdetik, hogy lehet jelentkezni a csoportba. Ilyenkor sok kilencedikes vagy tizedikes jelentkezik, van, hogy alig férnek a teremben, aztán néhány hét múlva mintegy fele lemorzsolódik. Vannak olyan újoncok, akik már korábban is táncoltak valamelyik csoportban, és már úgy érkeznek az iskolába kilencedikben, hogy ők zsigorások szeretnének lenni.
– véli az oktató.
A próbákat szerdánként tartják a tanév időszakában. Hogy milyen új táncrendeket tanulnak, azt szavazással döntik el. Elsősorban olyanokat igyekszik az oktató kiválaztani, amelyeket a táncházakban is táncolnak, hogy ha majd bárhol táncházba mennek, tudják jól érezni magukat.
A csoport minden évben fellép a szülői bálon, a sulinapokon, farsangtemetéskor, az András Alapítvány és a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes által szervezett Csűrdöngölő néptánctalálkozón, az Ezer Székely Leány Napján is ropják a táncot a Zsigora tagjai. De van úgy, hogy testvériskolai látogatásokkor is ők lépnek fel, vagy különböző magyarországi vendégszereplésekre járnak.
Gábos Endre oktató
Fotó: Pinti Attila
Az oktató rámutatott, próbálja a csoport tagjait úgy nevelni, hogy büszkeség legyen számukra zsigorásnak lenni. Mint mondta, a diákok szeretnek a csoportba járni, és jó társaságok alakulnak ki. Összeszoknak, együtt járnak szilveszterezni, május elsején kirándulni, vagy a együtt mennek meglocsolni a lányokat húsvétkor.
Hozzátette, a csoport fennállásának tízéves évfordulóját is megünnepelték, akkor nagyon sok egykori csoporttag részt vett a találkozón. Van egy Facebook-csoportjuk, ahol egymással kommunikálnak, annak tagjai a régebbi táncosok is, és tanácsokat adnak, hozzászólnak a felvetett témákhoz, tehát követik a tánccsoport működését.
Az évek során közel kétszáz tagja volt a csoportnak, volt, hogy húsz személlyel, de olyan évet is zártak, amikor mintegy harminc fiatallal működött. A tizenkettedikesek a ballagás, érettségi közeledtével már nem tudnak rendszeresen bejárni, de lélekben zsigorásnak tartják magukat.
„Azt tapasztalom, hogy akik nagyon kitartóak, azoknak nem számít, hogy tizenkettedikesek, utolsó percig minden próbára eljönnek. És jó eredménnyel érettségiznek. Volt olyan év, hogy hatan jutottak be egyszerre orvosira a csoportból. Tehát nem kizáró ok a tanulásra a táncolás. A szülők úgy látják, hogy minden energiát a tanulásra kell fordítani, de ez is egyfajta tanulás, mert figurákat kell memorizálni, a fellépésekkor meg kell jegyezni a műsorszámot. Kezdetben a fiatalok nincsenek tudatában, hogy a néptánc milyen érték, minden fiatalt inkább a bulival lehet megfogni. Aztán később kezd megérni bennük, hogy ez mit is jelent. Amikor tizenkettedik osztályban búcsúznak, én is meglepődök, hogy mi rakódott rájuk, és miket mondanak el: hogy nem csak azt kapták itt, hogy megtanultak táncolni. Ebből is látszik, hogy életformává vált” – összegzett Gábos Endre.
A Zsigora néptánccsoport tagjai
Pál Rebeka, Kedves Dávid, Venter Loránd, Bálint Zsolt, Császár Ágnes, Csíki Eszter, Tódor-Iszlai Ilka, Ferencz Evelin, Péter Katalin, Bíró Levente, Gere Adrián, Márton Adrienn, Ferencz Beáta, Váta Bíborka, Lőrincz Barna, Barta Anita, Bilibók Bence, Tiboldi Dorka, Balog Szabolcs, Iarca Nándor, Márton Sára, Cseke Hajnalka, Veress Emőke, Végh Hermina, Imrea Norbert, Kurta-Mottel Klementina, Albu-Gáll Édua, Bíró Boglárka, Máté Szilamér.
Öt nagyiklandi és mezőkapusi ingatlanban végzett házkutatást csütörtökön a Maros megyei rendőrség.
Mivel a Székely Mikó Kollégium igazgatónője, Sztakics Éva a júniusi önkormányzati választásokon bejutott a városi tanácsba, sőt a héten alpolgármesterré is választották, az iskola tantestülete csütörtökön döntött arról, kit javasol utódjául.
Vajon mi, akik számára evidens, hogy látjuk a minket körülvevő világot, gondoltunk már bele valaha, hogy milyen lehet az élet teljes sötétségben?
Székelyföldi útjának utolsó megállójaként érkezett Sepsiszentgyörgyre csütörtökön a magyarországi Miniszterelnökség vezető minisztere. A sajtóval való találkozón Gulyás Gergely a román-magyar kapcsolatokról, a schengeni csatlakozásról is beszélt.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke, Toni Greblă csütörtökön bejelentette, hogy mintegy 19 ezer szavazóhelyiséget alakítanak ki belföldön az államelnök-választásra, és közel 20 millió szavazólapot rendeltek meg a választások első fordulójára.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
Megkapta a marosvásárhelyi városháza az állami kincstártól a visszatartott 62 millió lejt – erősítette meg a Székelyhon értesülését Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere. A pénzt az elmaradt számlák kifizetésére fogják fordítani.
Legújabb animációs sorozatának első részét mutatja be a Székelyföldi Legendárium Székelyudvarhelyen, október 28-án, hétfőn, az animáció világnapján.
A defibrillátor használatát tanulták meg csütörtök délelőtt a marosvásárhelyi állatkert alkalmazottai, miután adományba kaptak egy életmentő készüléket.
Kézdivásárhely új helyi képviselő-testülete is letette a hivatali esküt. Az ünnepélyes ceremóniának a Vigadó Művelődési Központ díszterme adott helyet csütörtök délben.
szóljon hozzá!