Fotó: Gábos Albin
Megállapodtak hétfőn a kormánypártok a Támogatás Romániának elnevezésű gazdasági és szociális intézkedéscsomagról. Az Agerpres hírügynökség összesítése alapján pontokba szedve mutatjuk, hogy melyik területen mit mennyivel támogatnak.
2022. április 12., 11:432022. április 12., 11:43
400 ezer euróig terjedő támogatást igényelhetnek azok a kis- és közepvállalkozások, amelyeknek 15 százalékkal nőttek a közüzemi költségei;
200 millió eurót különítenek el a nagy hatású gazdasági beruházások ösztönzésére;
állami támogatással ösztönzik az 1 millió eurót meghaladó befektetéseket;
összesen 300 millió lejből literenként 0,5 lejt fedez az állam a közúti áru- és személyszállító cégek üzemanyagköltségeiből;
lehetővé teszik a hazai és uniós forrásokból finanszírozott, folyamatban lévő közberuházások kivitelezési szerződésének a felhasznált anyagok, a munkaeszközök, a szállítás és a munkaerő árához történő igazítását;
5,2 milliárd lejt szánnak ebben az évben a már elkezdett beruházások folytatására és befejezésére.
A koalíció javaslata szerint ebben az évben kifizeti az állam a kényszerszabadságra küldött alkalmazottak bérének 75 százalékát, illetve továbbra is támogatják a csökkentett munkaidős foglalkoztatást (Kurzarbeit).
Összesen 200 millió euró támogatást kap az élelmiszer-feldolgozó ágazat;
összesen 300 millió euró vissza nem térítendő forgóeszköz-támogatást kapnak a hazai mezőgazdasági termelők;
bruttó 3000 lejre növelik a minimálbért a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban;
100 millió euróval támogatják az Unirea élelmiszer-felvásárló, -feldolgozó és -forgalmazó állami nagyvállalat létrehozását.
Kéthavonta 50 euró értékű, alapélelmiszerekre fordítható vásárlási utalványt kapnak azok a legalább kétgyermekes vagy egyszülős családok, amelyekben az egy főre eső havi jövedelem nem haladja meg 600 lejt;
szintén 50 euró értékű, alapélelmiszerekre fordítható vásárlási utalványt kapnak kéthavonta az 1500 lejnél kisebb jövedelmű nyugdíjasok, a garantált minimális jövedelemmel rendelkező, illetve a fogyatékkal élő személyek;
a szociális ösztöndíjban részesülő tanulók havonta 30 euró értékű vásárlási utalványt kapnak élelmiszerek, tanszerek és ruházat beszerzésére;
a jelenlegi 20,17 lejről 30 lejre emelik az étkezési utalvány értékét;
a jelenlegi napi 11 lejről 22 lejre emelik a kórházi betegek és a bentlakásos idősek otthonában gondozott személyek étkezési normatíváját (fejkvótáját);
az állami gondozásban lévő gyerekek étkezési normatíváját – az életkoruktól függően – a napi 12 lejről 16 lejre, illetve 16,6 lejről 22 lejre emelik;
az állami gondozásban lévő gyerekek személyes szükségleteire fordított havi összeget 28 lejről 150 lejre emelik;
58,5 százalékkal emelik az állami gondozott gyerekek ruházatára és tanszereire fordítható éves összeget;
a jelenlegi 630 lejről 900 lejre növelik a nevelőszülőknél elhelyezett gyerekek ellátásának támogatását;
a jelenlegi 300 helyett 5000-en iratkozhatnak fel idén az állami lombikprogramra;
összesen 500 millió lejt fordítanak a fiatalok és az egyetemi hallgatók hitelgaranciájára.
Az intézkedéscsomag megvalósítása 17,3 milliárd lejbe kerül, 9 milliárd lejt uniós forrásokból, 8,3 milliárd lejt a költségvetésből fedeznek.
A Támogatás Romániának intézkedéscsomag legkorábban május elsején léphet érvénybe – jelentette ki hétfőn Nicolae Ciucă miniszterelnök. „Az első intézkedések legkorábban május elsején lépnek hatályba. Ezek év végéig lesznek érvényesek. Csak az uniós alapokból finanszírozott programok folytatódnak 2022. december 31-e után is” – mondta a kormányfő a támogatási csomagot bemutató sajtótájékoztatón. Az európai alapokból finanszírozott intézkedések között említette a vállalatokat támogató, illetve a szociális csomag részét képező intézkedéseket. A szociális jellegű intézkedések szintén folytatódnak jövőre. Mindezeket összhangba kell hozni a további uniós intézkedésekkel és a jövő évi költségvetéssel – tette hozzá Ciucă.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A Hargita megye alap növénykultúrájának számító pityókát egyre kisebb területen termesztik a megyében. Alig több, mint tíz év alatt a felére csökkent a burgonyaföldek összterület, idén ez már a hatezer hektárt sem éri el.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
szóljon hozzá!