A közvélemény-kutatás kiértékelője a Belső iránytű elnevezésű előadássorozat rendhagyó rendezvényén
Fotó: Balázs Katalin
Az egyház fogalma a hívek többsége szerint a papokat, illetve a plébánia épületét fedi. Az egyház segítségét a legtöbben gyászfeldolgozásban, betegség esetén, illetve fontos döntések meghozatalakor igényelnék. A súlyos problémák közül a legfőbb a családtagok tartós távolléte és a beteggondozók hiánya. Egyebek mellett ezekre is fény derült egy Gyergyószentmiklóson végzett vallási témájú felmérés eredményéből.
2018. december 14., 13:562018. december 14., 13:56
2018. december 14., 16:592018. december 14., 16:59
Szembenézni a valósággal, arról prédikálni, amiről a hívek hallani akarnak, abban segíteni, amiben igénylik az egyház támogatását – mindezek érdekében kért kérdőíves kutatást a gyergyószentmiklósi Szent István egyházközség plébánosa.
amelyekkel a kérdezőbiztosok felkeresték a Bucsin lakótelepi plébániához tartozó hívek egy részét az elmúlt időszakban. A megkérdezettek kiválasztása a szociológiai kutatások szabályai szerint történt, az egyházközség nyilvántartása alapján, véletlenszerű választással. A négyezer lelket számláló egyházközség 181 tagja válaszolt a kérdésekre. A kutatás eredményét Fodor Rita szociális munkás és Dániel Botond szociológus mutatta be a Belső iránytű elnevezésű előadássorozat legutóbbi kiadásán.
A vallásosság témakörében az egyházat öt szempontból vizsgálták a kutatók, mint szentség, közösség, intézmény, hírnök és szolga. Számos eredmény és összefüggés közül mindössze párat ragadunk ki.
A templomba járók között vannak, akik megszokásból vesznek részt a szentmiséken, vagy azért, mert megszólnák mások, a többség viszont belső indíttatásból, az élő istenkapcsolatért. Ők azok, akik az egyház egyéb rendezvényein is részt vesznek. A válaszadók 98,1 százaléka hisz Isten létezésében, de vannak köztük, akik a sorsban, a földönkívüliek létezésében, a reinkarnációban és visszajáró szellemekben is hisznek.
Mivel kellene napjainkban foglalkozzon az egyház? A szexualitással kevésbé. Mivel magánügynek tekintik, a hívek közül kevesen szeretnének a homoszexualitásról, illetve házasság előtti nemi életről egyházi véleményt hallani, viszont a családi nehézségekről (például gyerekbántalmazás) állást foglalhatna. Továbbá az egyház segítségét a legtöbben gyászfeldolgozásban, betegség esetén, illetve fontos döntések meghozatalakor igényelnék.
A szociális kérdésekre adott válaszokból kiderült: az emberek többé-kevésbé ismerik a szociális szervezeteket, a válaszadók 40 százalékának elsőre a Gyulafehérvári Caritas jutott eszébe. A problémák főbb okainak a munkanélküliséget, jövedelemhiányt, illetve szórakozási lehetőségek hiányát jelölték meg. A legveszélyeztetettebbek az egyedül élők, akiket a jövedelemhiány, gyakori konfliktusok és magányosság egyaránt sújtja.
A megkérdezett családok 2,8 százalékában az apa, 0,6 százalékában az anya dolgozik külföldön. A fiatalok 25 százaléka él más városban, többségük munkát vállal, közülük mindössze 4 százalék van továbbtanulás miatt távol otthonától.
A kutatásra kíváncsi hívekkel együtt értesült a felmérés eredményeiről a megrendelő Keresztes Zoltán plébános is. Mint mondta, sok az adat, az eredmény egyes esetekben pedig sokk számára. Szeretné ismertetni e felmérést az egyházkerület papságával, bátorítva hasonló közvélemény-kutatásra, továbbá a válaszok tükrében a hívekkel való kapcsolatot is tervezi formálni.
Hamarosan a plébánia honlapján elérhető lesz a felmérés bővebb kiértékelése, illetve a szakemberek elérhetősége, akik szívesen segítenek egy-egy eredmény hátterének megvizsgálásában.
Csak egy európai értékeket képviselő elnök tudja biztosítani a stabilitást és megóvni az országot egy olyan bizonytalan időszaktól, ami veszélybe sodorja a fejlődést – írta péntek este a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
Több tízezren vettek részt péntek este a kormánypalota előtti téren a #Rezistența és az Inițiativa Romania (Románia Kezdeményezés) által szervezett Európa-párti tüntetésen.
Ismét négytagú medvecsalád ólálkodik a Somostetőn, de egyelőre nem tudni, hogy a korábban befogott egyedekről van-e szó. Kovács Mihály Levente alpolgármester szerint ha indokolt lesz, az anyamedvét elaltatják, a bocsokat pedig máshová helyezik el.
Több ezer ember indult el péntek délután a fővárosi Universității (Egyetem) térről a Victoriei (Győzelem) tér felé az Ellenállás és kezdeményezés megmozdulás által szervezett Európa-párti felvonulás keretében.
Egy különleges, szenzoros mezítlábas fejlesztőösvényt ajándékozott a magyarországi Civilis Egyesület a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Általános Iskola óvodásai számára. Az önkormányzat és az egyesület további közös programokat is tervez.
A melanoma világnapja alkalmából ingyenes szűrési kampány indul május 19–23. között négy Kovászna megyei városban: Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen, Kovásznán és Bodzafordulón. A vizsgálat célja a betegség korai felismerése.
A gyerekek kívánsága szerint épült meg a csíkdelnei iskola udvarán a játszótér, amelyet az anyaországi támogatásnak köszönhetően két teqball asztallal, illetve két pingpongasztallal bővítettek. A játszóteret pénteken vette birtokába a gyereksereg.
Több mint 40 Hargita megyei katonai tűzoltó dolgozik a Korond patak utóbbi napok esőzései nyomán megnőtt vízszintjének a csökkentésén és a parajdi sóbánya tárnáiba beszivárgott víz kiszivattyúzásán.
Két férfit vett őrizetbe a rendőrség csütörtökön egy május elsejei, Sepsiszentgyörgyön történt rablás ügyében. Az egyik gyanúsítottat, egy 23 éves fiatalembert a bíróság 30 napos előzetes letartóztatásba helyezték pénteken.
Megjelent pénteken a Hivatalos Közlönyben az elnökválasztás első fordulójának eredményét érvényesítő alkotmánybírósági határozat, és ezzel kezdetét vette a második forduló kampánya. A választási kampány május 17-én, szombaton 7 órakor ér véget.
szóljon hozzá!