A közvélemény-kutatás kiértékelője a Belső iránytű elnevezésű előadássorozat rendhagyó rendezvényén
Fotó: Balázs Katalin
Az egyház fogalma a hívek többsége szerint a papokat, illetve a plébánia épületét fedi. Az egyház segítségét a legtöbben gyászfeldolgozásban, betegség esetén, illetve fontos döntések meghozatalakor igényelnék. A súlyos problémák közül a legfőbb a családtagok tartós távolléte és a beteggondozók hiánya. Egyebek mellett ezekre is fény derült egy Gyergyószentmiklóson végzett vallási témájú felmérés eredményéből.
2018. december 14., 13:562018. december 14., 13:56
2018. december 14., 16:592018. december 14., 16:59
Szembenézni a valósággal, arról prédikálni, amiről a hívek hallani akarnak, abban segíteni, amiben igénylik az egyház támogatását – mindezek érdekében kért kérdőíves kutatást a gyergyószentmiklósi Szent István egyházközség plébánosa.
amelyekkel a kérdezőbiztosok felkeresték a Bucsin lakótelepi plébániához tartozó hívek egy részét az elmúlt időszakban. A megkérdezettek kiválasztása a szociológiai kutatások szabályai szerint történt, az egyházközség nyilvántartása alapján, véletlenszerű választással. A négyezer lelket számláló egyházközség 181 tagja válaszolt a kérdésekre. A kutatás eredményét Fodor Rita szociális munkás és Dániel Botond szociológus mutatta be a Belső iránytű elnevezésű előadássorozat legutóbbi kiadásán.
A vallásosság témakörében az egyházat öt szempontból vizsgálták a kutatók, mint szentség, közösség, intézmény, hírnök és szolga. Számos eredmény és összefüggés közül mindössze párat ragadunk ki.
A templomba járók között vannak, akik megszokásból vesznek részt a szentmiséken, vagy azért, mert megszólnák mások, a többség viszont belső indíttatásból, az élő istenkapcsolatért. Ők azok, akik az egyház egyéb rendezvényein is részt vesznek. A válaszadók 98,1 százaléka hisz Isten létezésében, de vannak köztük, akik a sorsban, a földönkívüliek létezésében, a reinkarnációban és visszajáró szellemekben is hisznek.
Mivel kellene napjainkban foglalkozzon az egyház? A szexualitással kevésbé. Mivel magánügynek tekintik, a hívek közül kevesen szeretnének a homoszexualitásról, illetve házasság előtti nemi életről egyházi véleményt hallani, viszont a családi nehézségekről (például gyerekbántalmazás) állást foglalhatna. Továbbá az egyház segítségét a legtöbben gyászfeldolgozásban, betegség esetén, illetve fontos döntések meghozatalakor igényelnék.
A szociális kérdésekre adott válaszokból kiderült: az emberek többé-kevésbé ismerik a szociális szervezeteket, a válaszadók 40 százalékának elsőre a Gyulafehérvári Caritas jutott eszébe. A problémák főbb okainak a munkanélküliséget, jövedelemhiányt, illetve szórakozási lehetőségek hiányát jelölték meg. A legveszélyeztetettebbek az egyedül élők, akiket a jövedelemhiány, gyakori konfliktusok és magányosság egyaránt sújtja.
A megkérdezett családok 2,8 százalékában az apa, 0,6 százalékában az anya dolgozik külföldön. A fiatalok 25 százaléka él más városban, többségük munkát vállal, közülük mindössze 4 százalék van továbbtanulás miatt távol otthonától.
A kutatásra kíváncsi hívekkel együtt értesült a felmérés eredményeiről a megrendelő Keresztes Zoltán plébános is. Mint mondta, sok az adat, az eredmény egyes esetekben pedig sokk számára. Szeretné ismertetni e felmérést az egyházkerület papságával, bátorítva hasonló közvélemény-kutatásra, továbbá a válaszok tükrében a hívekkel való kapcsolatot is tervezi formálni.
Hamarosan a plébánia honlapján elérhető lesz a felmérés bővebb kiértékelése, illetve a szakemberek elérhetősége, akik szívesen segítenek egy-egy eredmény hátterének megvizsgálásában.
A deficitcsökkentő intézkedések részeként augusztus elsejétől megnövelné az áruforgalmi adót a kormány, és ezzel párhuzamosan áttérne a kétkulcsos áfára az ország. De mit hoz ez a gyakorlatban, mekkora lesz a drágulás jövő hónaptól?
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
szóljon hozzá!