Fotó: Pixabay
A munkáltatók vészharangot kongatnak: a vendéglátóiparban a munkaerőhiány országos viszonylatban 20–25 százalék körül alakul, az üdülőhelyeken pedig a szezon csúcspontján akár az 50 százalékot is elérheti, ami kihat az ágazatban működő vállalkozások stabilitására és fenntarthatóságára. A vállalkozók kénytelenek gyors és hatékony megoldásokat találni a minőség és az üzletmenet folyamatosságának fenntartása érdekében, miközben a kormány segítségét kérik.
2025. március 26., 21:032025. március 26., 21:03
2025. március 26., 21:152025. március 26., 21:15
A HoReCa (Hotel+Restaurant+Catering) ágazatban tapasztalható akut munkaerőhiányra a Romániai Vendéglátóipari Munkáltatók Szövetsége (FPIOR) irányította rá minap a figyelmet.
Több millió román állampolgár van külföldön, és nincs konkrét stratégia arra, hogy visszahozzuk őket. Ilyen körülmények között a vállalkozók kénytelenek külföldi munkaerőt alkalmazni, akár magasabb költségek mellett is, hogy biztosítsák a vendégek folyamatos kiszolgálását” – idézte a Wall-street.ro gazdasági portál Valentin Șoneriut, a szakmai szövetség elnökét.
A szakember ugyanakkor arra is rámutatott, hogy a romániai szakképzetlen munkaerő „motiválatlan, érzelmileg instabil és nem hoz racionális döntéseket, amikor munkáról van szó”, ezért az ágazatban a legtöbb vállalkozó inkább külföldi szakképzetlen munkaerőt alkalmaz az olyan alapvető munkakörökre, mint mosogató, pikoló.
Fotó: Pixabay
Az érintettek szerint a törvények és az adók is nehezítik a munkáltatók és a munkavállalók viszonyát.
Emellett a jogszabályok gyakori változása bizonytalanságot okoz és bonyolítja a humánerőforrás-menedzsmentet. Ezért fontos, hogy a jogszabályok egyértelműek és stabilak legyenek, hogy mind a munkaadókat, mind a munkavállalókat támogassák, és hatékonyabb munkakörnyezetet teremtsenek – húzza alá a Wall-street.ro portál elemzése. „A vendéglátóipar többé nem engedheti meg magának, hogy a hatóságok konkrét intézkedéseinek hiányában vesztegesse az időt.
Panaszkodunk, hogy nincs több turista Romániában, és hogy nincs olyan imázsunk, mint egy világszerte ismert és keresett üdülőhely, de nem teszünk semmilyen intézkedést ennek az ágazatnak a támogatására, amelynek a GDP-hez való hozzájárulása meghaladja a 6 százalékot.
A munkaerőhiány súlyosan érinti a vendégeknek nyújtott szolgáltatásokat, és ezáltal az egész gazdaságot. Sürgősen hatékony megoldásokra van szükségünk, a munkáltatóknak nyújtott adókedvezményektől kezdve a munkaerő-toborzás és -integráció folyamatának felgyorsításáig. Ha most nem cselekszünk, mély válsággal nézünk szembe ebben a Románia számára létfontosságú ágazatban” – kongatta meg a vészharangot Corina Martin, az FPIOR főtitkára.
{A}
A szövetség éppen ezért konkrét intézkedéseket sürget a vendéglátóipar támogatására:
adókedvezményeket kérnek a munkáltatók számára,
a külföldi munkavállalók felvételére vonatkozó eljárások egyszerűsítését szeretnék
elérni,
a külföldön dolgozó romániai munkaerő hazatérését ösztönző állami politikákat várnak.
„Alapvető fontosságú, hogy az állam megértse a munkaerőhiány gazdasági hatását, és a versenyszférával együttműködve fenntartható megoldásokat dolgozzon ki. A vendéglátóipar a nemzetgazdaság fontos motorja, és megfelelően támogatni kell” – üzente a döntéshozóknak Valentin Șoneriu.
A kereslet messze meghaladja a kínálatot
Az elemzés idézi az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatait is, amelyek szerint 2024 első félévében 6800-zal nőtt a vendéglátóiparban foglalkoztatottak száma az előző év azonos időszakához képest. A szakképzett munkaerő iránti kereslet azonban továbbra is jóval meghaladja a meglévő kínálatot, és a vállalkozóknak növekvő költségekkel kell szembenézniük az alkalmazottak felvétele, képzése és megtartása terén.
Kelemen Hunor a kormánypártok közös államfőjelöltjének, Crin Antonescunak a támogatására kérte a romániai magyarokat szombaton, a Románia előre nevű választási szövetség kolozsvári nagygyűlésén – számolt be az MTI.
A belföldi vasúti személyforgalom 80 vonatjáratát fogja érinteni a vasárnap hajnali óraátállítás – írja a Román Vasúttársaság (CFR) szombati tájékoztatása nyomán az Agerpres.
Tizennégy megye összesen 54 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában. Kovászna megyében is szükség volt a tűzoltók közbelépésére.
Március 30-án, vasárnap hajnali 3 órakor egy órával előre, hajnali 4 órára kell átállítani az órákat, ezzel megkezdődik a nyári időszámítás.
Bodzafordulón és néhány környező településen az erdészeti törvénybe foglaltak tiszteletben tartását ellenőrizték a hatóságok „Az erdő pajzsa” nevű közös akcióterv keretében a napokban.
Letaglózó történet és lenyűgöző technikai megvalósítás kettőse eredményezett világszenzációt az elmúlt hetekben: az Adolescence (Kamaszok) sorozatról beszél mindenki, és teljesen érthető, hogy mitől lett ennyire felkapott a Netflix újabb produkciója.
Ötödik kiadásához érkezett az Erdélyi Vállalkozói Iskola (EVI), amely négy hétvégés intenzív képzéssel támogatja a kezdő, fiatal vállalkozókat. Idén tizenöt erdélyi vállalkozó vesz részt a tréningen, amelyet pénteken Székelyudvarhelyen kezdtek.
Két autó karambolozott péntek délután Sóváradon, az ütközés következtében egyik autó felborult. A balesetben hárman sérültek meg.
Lesodródott a brassói terelőútról és és átszakítva a védőkorlátot, oldalra borult egy kamion péntekre virradóra. Az érintett szakaszon a jármű kiemelése alatt forgalomkorlátozás volt érvényben.
Még korábban indítottak nyomozást a rendőrök hamisított termékekkel való kereskedelem miatt, melynek nyomán pénteken három házkutatást is tartottak.
szóljon hozzá!