
Fotó: Pixabay
A munkáltatók vészharangot kongatnak: a vendéglátóiparban a munkaerőhiány országos viszonylatban 20–25 százalék körül alakul, az üdülőhelyeken pedig a szezon csúcspontján akár az 50 százalékot is elérheti, ami kihat az ágazatban működő vállalkozások stabilitására és fenntarthatóságára. A vállalkozók kénytelenek gyors és hatékony megoldásokat találni a minőség és az üzletmenet folyamatosságának fenntartása érdekében, miközben a kormány segítségét kérik.
2025. március 26., 21:032025. március 26., 21:03
2025. március 26., 21:152025. március 26., 21:15
A HoReCa (Hotel+Restaurant+Catering) ágazatban tapasztalható akut munkaerőhiányra a Romániai Vendéglátóipari Munkáltatók Szövetsége (FPIOR) irányította rá minap a figyelmet.
Több millió román állampolgár van külföldön, és nincs konkrét stratégia arra, hogy visszahozzuk őket. Ilyen körülmények között a vállalkozók kénytelenek külföldi munkaerőt alkalmazni, akár magasabb költségek mellett is, hogy biztosítsák a vendégek folyamatos kiszolgálását” – idézte a Wall-street.ro gazdasági portál Valentin Șoneriut, a szakmai szövetség elnökét.
A szakember ugyanakkor arra is rámutatott, hogy a romániai szakképzetlen munkaerő „motiválatlan, érzelmileg instabil és nem hoz racionális döntéseket, amikor munkáról van szó”, ezért az ágazatban a legtöbb vállalkozó inkább külföldi szakképzetlen munkaerőt alkalmaz az olyan alapvető munkakörökre, mint mosogató, pikoló.
Fotó: Pixabay
Az érintettek szerint a törvények és az adók is nehezítik a munkáltatók és a munkavállalók viszonyát.
Emellett a jogszabályok gyakori változása bizonytalanságot okoz és bonyolítja a humánerőforrás-menedzsmentet. Ezért fontos, hogy a jogszabályok egyértelműek és stabilak legyenek, hogy mind a munkaadókat, mind a munkavállalókat támogassák, és hatékonyabb munkakörnyezetet teremtsenek – húzza alá a Wall-street.ro portál elemzése. „A vendéglátóipar többé nem engedheti meg magának, hogy a hatóságok konkrét intézkedéseinek hiányában vesztegesse az időt.
Panaszkodunk, hogy nincs több turista Romániában, és hogy nincs olyan imázsunk, mint egy világszerte ismert és keresett üdülőhely, de nem teszünk semmilyen intézkedést ennek az ágazatnak a támogatására, amelynek a GDP-hez való hozzájárulása meghaladja a 6 százalékot.
A munkaerőhiány súlyosan érinti a vendégeknek nyújtott szolgáltatásokat, és ezáltal az egész gazdaságot. Sürgősen hatékony megoldásokra van szükségünk, a munkáltatóknak nyújtott adókedvezményektől kezdve a munkaerő-toborzás és -integráció folyamatának felgyorsításáig. Ha most nem cselekszünk, mély válsággal nézünk szembe ebben a Románia számára létfontosságú ágazatban” – kongatta meg a vészharangot Corina Martin, az FPIOR főtitkára.
A szövetség éppen ezért konkrét intézkedéseket sürget a vendéglátóipar támogatására:
adókedvezményeket kérnek a munkáltatók számára,
a külföldi munkavállalók felvételére vonatkozó eljárások egyszerűsítését szeretnék
elérni,
a külföldön dolgozó romániai munkaerő hazatérését ösztönző állami politikákat várnak.
„Alapvető fontosságú, hogy az állam megértse a munkaerőhiány gazdasági hatását, és a versenyszférával együttműködve fenntartható megoldásokat dolgozzon ki. A vendéglátóipar a nemzetgazdaság fontos motorja, és megfelelően támogatni kell” – üzente a döntéshozóknak Valentin Șoneriu.
A kereslet messze meghaladja a kínálatot
Az elemzés idézi az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatait is, amelyek szerint 2024 első félévében 6800-zal nőtt a vendéglátóiparban foglalkoztatottak száma az előző év azonos időszakához képest. A szakképzett munkaerő iránti kereslet azonban továbbra is jóval meghaladja a meglévő kínálatot, és a vállalkozóknak növekvő költségekkel kell szembenézniük az alkalmazottak felvétele, képzése és megtartása terén.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
szóljon hozzá!