Fotó: Veres Nándor
Hordozható lélegeztetőgépet kapott adományba a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház a szépvízi, csíkszentmiklósi és borzsovai közbirtokosságok, valamint Szépvíz Polgármesteri Hivatala és a Szépvízért Egyesület összefogásának eredményeként.
2020. szeptember 17., 17:512020. szeptember 17., 17:51
Az átadás okán szervezett csütörtöki sajtótájékoztatón Ferencz Tibor, Szépvíz polgármestere az adományozás ötletét ismertette. „Mivel mindenféle rendezvény megszervezéséről le kellett mondjunk, és ezekre korábban nagyobb összegek voltak elkülönítve a költségvetésből, úgy döntöttünk, hasznos célra fogjuk fordítani a pénzeket” – elevenítette fel. Mint mondta, a kórház vezetőségének közreműködésével választották ki a legmegfelelőbb készüléket. Annak ellenére, hogy késéssel érkezett meg az eszköz, a község vezetője kifejezte abbéli örömét, hogy végül célba ért az adomány, egyúttal azt kívánta az intézmény dolgozóinak, hogy minél ritkábban kelljen igénybe venniük a gépet.
Konrád Judit, a kórház menedzsere fontosnak tartotta kiemelni, hogy a világjárvány kezdetén elsőként a szépvíziek jelezték, hogy adományozni szeretnének. „Ezúttal is megmutatkozott, hogy a legnehezebb időkben van szükség a legnagyobb segélynyújtásra. Hálásak vagyunk, hogy egy ilyen fontos, életmentő berendezéssel könnyítik meg a munkánkat” – mutatott rá.
Fotó: Veres Nándor
Bartha István, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház intenzív terápiás és aneszteziológus szakorvosa a berendezéssel kapcsolatban elmondta, egy többféleképpen is felhasználható „hibrid” készülékről van szó.
– tért ki a részletekre. Mobil egységként akár három és fél órán keresztül is képes a beteg lélegeztetésére. A Németországban gyártott készülék értéke 88 ezer lej. A szépvíziek, csíkszentmiklósiak és borzsovaiak adományával immár 21-re bővült a csíkszeredai kórházban lévő lélegeztető berendezések száma. Ebből eddig 19 a kórház tulajdonában volt, a mostani mellett korábban a Rotary Club Csíkszereda adományozott egy szintén hordozható eszközt.
A Hargita megye alap növénykultúrájának számító pityókát egyre kisebb területen termesztik a megyében. Alig több, mint tíz év alatt a felére csökkent a burgonyaföldek összterület, idén ez már a hatezer hektárt sem éri el.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
1 hozzászólás