Fotó: Zombori Nikoletta
Tizenöt gyergyószéki iskolai osztályban indul el a Társas Tanulás pedagógiai módszer alkalmazása. A Magyarországon számos helyen sikerrel működő programba bekapcsolódó tanítók számára Gyergyószentmiklóson szerveznek képzést ezekben a napokban.
2022. augusztus 15., 21:002022. augusztus 15., 21:00
Magyarországon negyven éve, 1982-ben indult el a Társas Tanulás program bevezetése, és
Mezei János a kezdeményezője, ösztönzője annak, hogy ez Erdélyben is elterjedhessen.
Mezei elmondta, közösségi vezetőként rendszeresen találkozik a mai romániai oktatási rendszerben tanuló gyerekek szüleinek elégedetlenségével, a tanárok küszködéséivel és a diákok problémáival, ezért érezte fontosnak ezt a vidékünkön még ismeretlen oktatási módszer meghonosítását. A programindító konferenciára május végén került sor Gyergyószentmiklóson, most pedig
A képzést a program kidolgozója, fejlesztője Benda József és három, a módszert már évtizedek óta használó pedagógus tartja a résztvevőknek.
Fotó: Zombori Nikoletta
Mezei János közölte, a most induló tanévtől tizenöt gyergyószéki osztályban indul el a Társas Tanulás módszer bevezetése, a következő évben pedig újabb évfolyamban vezetik ezt be, és biztosítják a folytonosságot.
– fogalmazott Mezei.
A Társas Tanulás iskolai innovációs program Humanisztikus Kooperatív Tanulás (HKT) néven terjedt el Magyarországon. Fejlesztése negyven évvel ezelőtt, 1982-ben kezdődött az Országos Pedagógiai Intézetben, Budapesten. Elindítója dr. Benda József kandidátus, egyetemi docens.
Fotó: Zombori Nikoletta
Amint a program ismertetőjében írják ez egy életszerű, bevált személyiség- és közösségépítő pedagógiai technológia, amely rugalmas, megegyezésen alapuló kultúrát kialakítva alkalmazkodni tud az eltérő társadalmi hátterű egyének (tanár, diák, szülő) személyes igényeihez.
A tudás forrása nem csak a tanító és a tankönyv, hanem a komplex nevelési helyzet. A diákok személyes céljai szinergiába rendeződnek a közösséggel és a pedagógusokkal.
Azt tapasztalják, hogy erőteljesen javultak a tanulási eredmények, a kapcsolatok értékközpontúvá válnak. Az iskolai agresszió megszűnik, a kirekesztett gyermekek száma csökken. A pedagógusoknál szintjén fokozott együttműködési hajlandóság, elköteleződés alakul ki, örömmel tanítanak és készülnek óráikra.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
1 hozzászólás