Kulturális gazdagság Udvarhelyszéken

Gazdag kínálattal, minden korosztályt megragadó programokkal várja az érdeklődőket számos helyszínen az V. Székelyföld Napok: a csütörtökön kezdődő, október 19-éig tartó rendezvénysorozat Udvarhelyszéket is nagymértékben érinti.

Bálint Kinga Katalin

2014. október 09., 12:302014. október 09., 12:30

Már csütörtökön megkezdődnek a Hargita, Kovászna és Maros megyei önkormányzatok, térségi társulások, valamint kulturális intézmények közös szervezésében immár ötödik alkalommal megszervezett Székelyföld Napok rendezvénysorozat programjai: a sepsiszentgyörgyi Cimborák Bábszínház délelőtt tíz órakor Szentábrahámon, délután ötkor pedig Oroszhegyen mutatja be A szegény ember királysága című, Benedek Elek gyűjtötte mesét, amely a népmese-irodalom egyik alapműve.

Ugyancsak csütörtök délután ötkor tekintheti meg a székelyudvarhelyi közönség a Lövétén nagy népszerűségnek örvendett népviselet-bemutatót a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpontban – a Merkúr áruház szomszédságában –, melynek során székely ruhákon elevenedik meg őseink élete a gyerekkortól az esküvőn át az időskorig. A bemutatót kiegészíti a forrásközpont által összegyűjtött, népviseletbe öltözött székelyeket ábrázoló archív fotók kiállítása – tájékoztatott Kovács Árpád, a Forrásközpont igazgatója. Este hétkor az udvarhelyi Művelődési Ház koncerttermébe várják az érdeklődőket Lőrincz József irodalomtanár Székelypetki népballadák című gyűjteménykötetének bemutatójára, amelyen a dalok közül néhányat hallanak is majd a jelenlévők.

Október 13-ától, hétfőtől 17-éig, péntekig térségünk irodalmárainak műveiből olvasnak fel a könyvtárakban, a Székelyföldi Szerzők Napjain: hétfőn délután hattól Székelykeresztúron, kedden délelőtt tíztől Lövétén, tizenegytől a parajdi óvodában, délután kettőtől pedig Etéden, szerdán délelőtt tizenegytől Farkaslakán, délután hattól Kápolnásfaluban és Siménfalván, este héttől a homoródszentmártoni művelődési házban, végül pénteken a korondi művelődési házban gyűlnek össze az érdeklődők.

Október 14-én, kedden újra a fiataloké a főszerep: a Máréfalvi Tájháznál és a csernátoni Haszmann Pál Múzeumnál diákcsereprogram zajlik, a települések fiataljai egymás kulturális intézményeinél ismerkedhetnek meg a térségben nagy hagyománnyal bíró népi mesterségekkel. Október 18-án a tájházak Székelyföld-szerte megnyitják kapuikat: Udvarhelyszéken több mint tíz intézmény csatlakozott a Tájházak Napja kezdeményezéshez, melynek során egész nap kézműves-foglalkozásokkal, népi műsorokkal várják a látogatókat. Az ötödik Székelyföld Napok teljes programja a szekelyfoldnapok.ro oldalon tekinthető meg.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 29., szerda

Biciklilopás miatt vettek őrizetbe egy férfit Székelyudvarhelyen

Biciklit lopott egy férfi Székelyudvarhelyen, őrizetbe vette a rendőrség kedden.

Biciklilopás miatt vettek őrizetbe egy férfit Székelyudvarhelyen
Hirdetés
2026. április 29., szerda

Elhalasztják a Magyar Film Napját és a szejkei majálist Székelyudvarhelyen

Az április 30-ára tervezett Magyar Film Napja, valamint a Szejkén meghirdetett majális is elmarad Székelyudvarhelyen, a kedvezőtlennek ígérkező időjárás miatt – olvasható a városháza közleményében.

Elhalasztják a Magyar Film Napját és a szejkei majálist Székelyudvarhelyen
2026. április 27., hétfő

Lakóház égett le Szentegyházán

Kigyulladt lakóházhoz riasztották a tűzoltókat Szentegyházán a Turista utcába hétfőn délután. Az épület megsemmisült a tűz következtében.

Lakóház égett le Szentegyházán
Lakóház égett le Szentegyházán
2026. április 27., hétfő

Lakóház égett le Szentegyházán

2026. április 27., hétfő

Sorra zártak be a kürtőskalácsosok Parajdon és környékén

Több tucat kisvállalkozás szűnt meg 2025-ben Parajdon és a környező településeken a turizmus, a vendéglátás és az utcai kereskedelem területén, miután tavaly májusban a Korond-patak vize elárasztotta a sóbányát.

Sorra zártak be a kürtőskalácsosok Parajdon és környékén
Hirdetés
2026. április 27., hétfő

Pénzt még nem kaptak, de zajlik a felújítás a legsűrűbben lakott székelykeresztúri lakótelepen

Folytatódik, sőt bővült is a felújítás a székelykeresztúri Kossuth Lajos negyedben, noha az önkormányzat továbbra sem kapta meg a megnyert pályázati támogatást. A munkálatokat egyelőre saját költségvetésből finanszírozzák.

Pénzt még nem kaptak, de zajlik a felújítás a legsűrűbben lakott székelykeresztúri lakótelepen
2026. április 27., hétfő

Kiszáradt fa dőlt egy autóra Székelyudvarhelyen

Vélhetően az erős szél következtében dőlt rá a kiszáradt fa egy a Nicolae Bălcescu utcában parkoló autóra hétfőre virradóra – erősítette meg lapunknak a székelyudvarhelyi helyi rendőrség.

Kiszáradt fa dőlt egy autóra Székelyudvarhelyen
2026. április 25., szombat

Egy hónap haladékot kaptak, nyár végéig elkészülhet a székelymagyarosi kultúrotthon

Dolgoznak a székelymagyarosi kultúrotthon és a vele egybeépített régi iskola energiahatékonysági felújításán. A kivitelezést július 31-ig be kell fejezni, különben vissza kell fizetni a pályázaton nyert támogatást.

Egy hónap haladékot kaptak, nyár végéig elkészülhet a székelymagyarosi kultúrotthon
Hirdetés
2026. április 23., csütörtök

Sofőrök figyelmébe: pénteki útlezárások Székelyudvarhelyen

Két helyszínen is útlezárásra kell számítani Székelyudvarhelyen péntektől, a közúti infrastruktúra fejlesztése miatt.

Sofőrök figyelmébe: pénteki útlezárások Székelyudvarhelyen
2026. április 23., csütörtök

Haldokló turizmus: újabb elbocsátás körvonalazódik Parajdon

A helyi idegenforgalom helyzete és az általános gazdasági nehézségek miatt újabb csoportos leépítés körvonalazódik Parajdon. A bányakatasztrófa óta a turizmus életben tartásáért küzdő település egyik turisztikai egysége került most nehéz helyzetbe.

Haldokló turizmus: újabb elbocsátás körvonalazódik Parajdon
2026. április 22., szerda

Írói naplók titkai tárulnak fel Székelyudvarhelyen

Megnyitották a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum Írói naplókat bemutató vándorkiállítását szerdán délután Székelyudvarhelyen, a Haáz Rezső Múzeumnak otthont adó Haberstrumf-villában.

Írói naplók titkai tárulnak fel Székelyudvarhelyen
Hirdetés