Fotó: Veres Nándor
Elkészült a székelyudvarhelyi mentőszolgálat új otthona, az európai szinten is modernnek nevezhető és funkciójának teljesen megfelelő mentőállomást ünnepélyes keretek között adták át szerdán. Huszonöt éves álma vált valóra a székelyudvarhelyi mentőszolgálatnak, hiszen az új állomás létrehozása 1986 óta várat magára.
2012. június 20., 18:002012. június 20., 18:00
2012. június 20., 18:322012. június 20., 18:32
A székelyudvarhelyi mentőállomás dolgozói, a kórház, a városvezetés, a megyei mentőszolgálat, a megyei egészségbiztosítási pénztár, a megyei közegészségügyi igazgatóság, a történelmi egyházak képviselői, valamint a munkálatok anyagi támogatói egyaránt jelent voltak azon a szerdai átadóünnepségen, amely az új székelyudvarhelyi mentőállomás létrejöttéről szólt.
„Nagy elégtétel számomra, hogy innen köszönthetem önöket, hiszen 1986-ot írtunk, amikor elkészült az új mentőállomás tervrajza, de finanszírozás hiányában csak 2011-ben valósulhatott meg a beruházás” – ezekkel a szavakkal nyitotta az eseményt dr. Ambrus József az új mentőállomás épülete előtt. A megyei mentőszolgálat orvosigazgatója ezt követően átadta a szót dr. Péter Szilárdnak, a Hargita Megyei Mentőszolgálat vezetőjének, aki az összefogás fontosságát hangsúlyozva elmondta, 2006-ban, amikor felszólításban közölték velük, hogy a mentőállomás épülete már életveszés állapotban van, még nem tudták, hogyan oldják meg a problémát. Annak köszönhetően, hogy az új mentőállomáson egy épületben dolgozhatnak a mentőautók vezetői és az asszisztensek, értékes másodperceket nyertek, de azt kívánja, ne történjenek olyan balesetek, ahol a reakcióidőnek ilyen nagy szerepe van – mondta Péter Szilárd.
Bunta Levente polgármester gratulált a mentőszolgálat dolgozóinak, jó csapatunk van az egészségügyben Székelyudvarhelyen – mondta. Beszédében a magyarság kormányzati képviseletének fontosságát hangsúlyozta. Örvend, hogy létrejött az új mentőállomás, és a mentőszolgálat továbbra is számíthat a város segítségére – fogalmazott Bunta Levente. A felszólalók sorában őt Duda Tihamér, a megyei egészségbiztosítási pénztár vezetője követte, aki a helyi emberek érdekeit szolgáló eredmények elérése szempontjából az egészségügyi rendszer decentralizációjának fontosságát emelte ki. „Ennek nincs jobb példája, mint Hargita megye. Bármelyik kórházunkba elmegyünk, látszik, hogy az elmúlt két esztendőben annyit fejlődött, mint korábban húsz év alatt” – fogalmazott Duda Tihamér. A biztosítópénztár vezérigazgatója és dr. Tar Gyöngyi, a megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője is elismerően szólt a mentőszolgálat alkalmazottairól, akik a nehéz körülmények között is példásan helytállnak munkájukban. Mint egyszerű Hargita megyei lakos és mint megyei egészségügyi igazgató is biztonságban érzi magát, mert tudja, bármi történjék is a megyében, egy kiforrott csapat mindig készen áll arra, hogy a kritikus helyzetekben segítséget nyújtson – mondta dr. Tar Gyöngyi.
Dr. Ambrus József a helyi és környékbeli vállalkozók, különböző szervezetek és magánszemélyek anyagi segítségét is megköszönte, felsorolva több mint harminc támogatót.
Szót kapott Bodrogi Pál nyugalmazott mentősofőr is, aki 44 évvel ezelőtt került a mentőszolgálathoz. Az idős férfi visszaemlékezésében egyebek mellett felidézte azokat az időket is, amikor – kevés autó lévén a városban – a mentős járművekkel nemcsak mentést, hanem egyéb közösségi feladatokat is végeztek. Ezt szavalás követte, majd felszólaltak a történelmi egyházak képviselői, és megáldották az új mentőállomást, amelyet ezután megtekinthettek a jelenlévők.
Olyan, mint a filmekben
Az új mentőállomás első tervei 1986-ban készültek el, ám technikai okokból most, 26 évvel később új tervek alapján építették fel a létesítményt. A munkálatok összköltsége elérte az 1,15 millió lejt, ebből 844 ezer lej képezi a központi költségvetésből kiutalt pénzalapot, és több mint 200 ezer lej értékű a civil támogatások összértéke.
Ebből az összegből épült fel a 250 négyzetméteres alapterületű, többszintes mentőállomás, amely összesen mintegy 630 négyzetméternyi hasznos felülettel rendelkezik, hiszen a tetőtérben van még egy 130 négyzetméteres beépíthető felület. A földszinten a fűthető mentőgarázsok kaptak helyet: kilenc mentőautó fér el a gombnyomásra nyíló elektromos kapu mögött.
A garázsok fölötti szinten kaptak helyet a személyzeti helyiségek, amelyek egy tágas előcsarnokból nyílnak: a diszpécserszoba, három kétágyas személyzeti pihenőszoba, az ügyeletes orvos erkéllyel rendelkező pihenőhelyisége, egy közös ebédlő, valamint a mellékhelyiségek.
A fejlesztések nem állnak le, ugyanis még idén felújítják a mentőállomás melletti régi épületet, amelyet összekötnek az újjal, tornáccal is ellátják, megemelik, és felújítják tetőszerkezetét, melyben egy konferenciatermet és egy mentősmúzeum jellegű helyiséget is kialakítanak.
Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.
Az esőzések miatti kétnapos kényszerleállást követően pénteken újraindultak a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatok a beszakadt bányarésznél. Időközben ugyanakkor növekedett a bányában lévő víz szintje.
Népi építészeti tábort szervez a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont és a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatósága szeptember 1–5. között Tordátfalván. Jelentkezni augusztus 15-ig lehet.
A feltételes mód tizenkét név esetében már nem érvényes, ők ugyanis biztosan ott lesznek az idei TEDxUdvarhely színpadán. A szervezők bejelentették a konferencia előadóit.
Hetven parajdi vállalkozás tulajdonosa igényelte a gazdasági minisztérium által beígért támogatást. Az iratcsomókat fel kell juttatni Marosvásárhelyre, hetente egy nap azonban Parajdon is le lehet adni.
Megváltozott egy Bethlen-negyedi utca forgalmi rendje Székelyudvarhelyen: egyirányúvá vált a Céhek utca egy szakasza, érdemes figyelmesen közlekedni.
Negyedik alkalommal szervezik meg Nyáresti filmek elnevezésű rendezvényt Székelyudvarhelyen, melynek célja helyi és anyaországi filmkészítők és alkotásaik megismertetése az udvarhelyszéki közönséggel.
Az esőzések miatt szerdától több napra leállították a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatokat a parajdi sóbányánál – közölte Hargita megye prefektusa.
Előbb az étkező turistákat kergette el a tányérok mellől, majd a kiérkező hatóságokra is rárontott az a fiatal medve, amelyet szerdán délben kénytelenek voltak kilőni a vadászok egy zeteváraljai panzió udvarán.
Jövőre elkezdődhet a Harvíz Rt. vízhálózattal kapcsolatos udvarhelyszéki nagyberuházása, több mint 40 millió lejre növeli a város az EU-s beruházások önrészének biztosítására szánt hitelvonalát – derült ki a székelyudvarhelyi képviselők ülésén.
szóljon hozzá!