Komoly kellemetlenségeket okozhat a lakóknak, ha egy szellőzőcsatornát kiiktatnak a felsőbb szinteken
Fotó: Barabás Ákos
Közös tulajdonnak számítanak a tömbházak szellőzőcsatornái, még ha lakáson belül találhatók is, így kiiktatásuk törvénytelen, sőt egészségügyi kockázatokat is eredményezhet.
2019. február 02., 22:022019. február 02., 22:02
2019. január 29., 12:292019. január 29., 12:29
„Sokan kiveszik a kéményt a kamrából, fürdőből, konyhából, így könnyebb a csempézés és nagyobb a hely. Ezek a lakótársak nem számolnak azzal, hogy másoknak mekkora kárt okoznak a szellőztetés megszüntetésével? A lakások penészednek, a lakók légúti betegségekben szenvedhetnek, nem utolsósorban a gázrobbanás veszélye is fokozottabb” – fogalmazta meg panaszát és a témával kapcsolatos meglátásait olvasónk.
A tulajdonjogot illetően megtévesztő lehet, hogy a pincétől a tömbház tetejéig húzódó szellőzőcsatornák a lakrészeken belül vannak kiépítve. Vélhetően ez lehet az oka annak, hogy egyesek egyszerűen kiiktatják ezeket, lebontva lakásukban a csatornát, ami számukra csak fölöslegesnek tűnő falkiszögellés a konyhában vagy a fürdőszobában.
A lakástulajdonosi társulások meglapítását és működését szabályozó, 2017-ben aktualizált 2007/230-as jogszabály több cikkelye is kitér a hasonló helyzetekre. Kimondja például, hogy egy lakástulajdonos nem változtathatja meg a közös tulajdont képező elemek megjelenését vagy rendeltetését a lakástulajdonosi társulás – és ezáltal a lakók – beleegyezése nélkül. A törvény 17-es cikkelye arról is rendelkezik, hogy amennyiben egy lakástulajdonos vagy az ő nevében eljáró személy kárt okoz a közös tulajdonban, egy másik lakásban vagy helyiségben, a felelősnek kötelessége helyreállítani a kárt vagy kifizetni a javítást. A következő cikkely értelmében, ha egy lakástulajdonos vagy bérlő bármilyen formában akadályozza az épület rendeltetésszerű használatát, kárt okozva ezzel a többi tulajdonosnak vagy bérlőnek, a lakók vagy az őket képviselő társulás bírósághoz fordulhat, hogy az ítélőszék határozatot hozzon egyebek mellett a kártérítés kifizetéséről.
A szellőzőcsatornák kiiktatásának azonban nemcsak jogi, hanem egészségügyi következményei is lehetnek, ugyanis a járat egy szakaszának elbontásával megszűnik a légáramlás az adott helyiségben, de az összes többiben is, ami alatta található. Ezekben a lakrészekben – kiváltképp ablaktalan fürdőszobákban – megjelenhet a penész, és
A témáról már korábban is cikkeztünk, akkor Máthé István, a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara biomérnöki tanszékének docense elmondta, a különböző baktériumok és penészgombák elszaporodását erősen befolyásolhatja az, hogy milyen a csatornában a légáramlás. Ezek nem feltétlenül káros mikrobák, de azok is lehetnek, sőt némelyik kifejezetten veszélyes az emberi egészségre. „Amelyek potenciális kockázatot jelentenek, általában a magasabb páratartalmat és a meleget szeretik. A 37 Celsius-fok az ideális számukra” – magyarázta akkor a szakértő, a legveszélyesebb kórokozók között megemlítve a legionárius betegségként ismert súlyos következményekkel járó fertőzésért felelős baktériumnemzetséget, az aszpergillózis nevű tüdőbetegséget okozó penészgombákat, illetve egy fertőző gyulladásos megbetegedést okozó baktériumot is.
Küldetésről tért vissza egy rendőr, amikor szemtanúja volt egy súlyos balesetnek: egy haszongépjármű felborult és a sofőr a járműbe szorult. A rendőr azonnal közbelépett.
Egy áru- és egy személyszállító kisbusz ütközött csütörtök délután az A1-es autópályán, a balesetben tizenegy személy érintett.
Az uniós források befagyasztása egy adott tagállam esetében nagyon hosszú folyamat, és Románia nem fog ebbe a helyzetbe kerülni – jelentette ki csütörtökön Tánczos Barna pénzügyminiszter.
A telefon rendszerint éjjel csörren – a sürgősségi osztályról hívják Dr. Adrian Dobrică mellkassebészt: műteni kell. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban 15 éve hozták létre a mellkassebészetet, ennek apropóján szimpózium volt csütörtökön.
Amerikai vendéget fogad a Mathias Corvinus Collegium Csíkszeredában. Charles Yockey kutatóként tevékenykedett Budapesten, a beszélgetésen visszatekint, hogy az elmúlt egy évben hogyan alakult a magyar társadalomról és Európáról alkotott képe.
Versenyvizsgát hirdet az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) három meghatározott idejű IT-szakértői állás betöltésére; a felajánlott bruttó fizetés összege az országos bruttó átlagbér ötszöröse: 43 100 lej (nettó: 25 213 lej).
Új útvonalat iktatott kínálatába a Brassó-Vidombáki nemzetközi repülőtér: októbertől Nürnbergbe is közvetlen járattal lehet repülni, a jegyek árusítását már meg is kezdte a Wizz Air légitársaság.
Ilie Bolojan ügyvivő államelnök csütörtökön kihirdette a törvényt, amely szerint a helyi önkormányzatok hozzájárulhatnak az alárendeltségükben levő kórházak működési és személyzeti költségeihez.
Szexuális erőszak és tisztség szexuális visszaélésre történő felhasználásának gyanúja miatt őrizetbe vette a rendőrség a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját.
Tilos a választáson felvételeket készíteni a szavazólapról, az önállóan szavazni képtelen választóknak pedig joguk van kísérővel voksolni – többek között ezek a szabályok érvényesek az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában.
2 hozzászólás