Hirdetés
Hirdetés

Testükkel védenék a betonkereszteket a buldózerekkel szemben

•  Fotó: Bodor Tünde

Fotó: Bodor Tünde

Ha kiderül, hogy mikor mennek a magyarok buldózerekkel az úzvölgyi sírkertbe a román betonkereszteket eltávolítani, a „román hazafiak” jelen lesznek, hogy a betonkeresztek elé térdelve, testükkel védjék meg azokat – hangzott el egy keddi sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatón.

Bodor Tünde

2023. március 14., 16:482023. március 14., 16:48

2023. március 14., 17:012023. március 14., 17:01

Az úzvölgyi temetőben önkényesen román parcellát kialakító A nemzet útja (románul Calea Neamului) és a Szent György Ortodox Testvériség (Frăția Ortodoxă Sf. Mare Mucenic Gheorghe) egyesületek

csak ideiglenesnek tekintik a bákói táblabíróság által kimondott jogerős ítéletet, amely szerint a Csíkszentmárton területén levő katonai sírkertet vissza kell állítani eredeti állapotába, vagyis el kell távolítani a 2019-ben a románok által oda felállított betonkereszteket.

Az „ortodox hazafiaknak” szándékukban áll a Legfelső Ítélő- és Semmítőszéken megtámadni a bírósági végzést, derült ki a civil szervezetek vezetőinek, Mihai Târnoveanunak és Dan Ciprian Grăjdeanunak Sepsiszentgyörgyön tartott, keddi sajtótájékoztatóján.

•  Fotó: Bodor Tünde Galéria

Fotó: Bodor Tünde

Miatyánkkal és román himnusszal indítottak

Az egyik helyi cég székhelyén tartott eseményre a román civil szervezetek vezetői népviseletben érkeztek, a sajtótájékoztatót pedig

a Miatyánkkal és a román himnusz teljes hosszában való lejátszásával indították.

Ezután Mihai Târnoveanu ismertette az úzvölgyi temetőre vonatkozó terveiket, ezek között viszont nem szerepel annak visszaállítása eredeti állapotába. Târnoveanu szerint Dormánfalva (Dărmănesti) polgármestere a Legfelsőbb Ítélő és Semmítőszékhez folyamodik a döntés megsemmisítéséért, egyelőre azonban várja az írásbeli indoklást.

korábban írtuk

Jogerős: el kell távolítani a törvénytelenül felállított betonkereszteket Úzvölgyében
Jogerős: el kell távolítani a törvénytelenül felállított betonkereszteket Úzvölgyében

Jogerős döntés született az úzvölgyi betonkeresztek ügyében. Az egy évvel ezelőtti ítélet szerint érvénytelen a keresztekre kiadott építkezési engedély, ezért azokat el kell távolítani. Ma a táblabíróság alaptalannak találta a dormánfalviak fellebbezését.

Az egyesület vezetője szerint a temető „eredeti állapota” amúgy nem a 2019 előtti helyzetre kellene vonatkozzon, hanem az 1926-27-es állapotokra, amikor a nemzetközi temetőt létrehozta a Mária királyné patronátusa alatt működő Hősök Kultusza Társaság.

Târnoveanu ugyanakkor olyan állításokat is megfogalmazott, amely szerint

a „magyarok, az RMDSZ és néhány csíkszentmártoni lakos 1994-ben elpusztítottak a temetőben egy, a védelmi minisztérium által 1985-ben felállított obeliszket, a nem magyar katonák fejfáit ledöntötték, vagyis az osztrák-magyar hadsereg elesett katonáinak állított 600 fakereszttel elmagyarosították a temetőt”.

korábban írtuk

Passzolja a Bákó megyei prefektúra az úzvölgyi katonatemető helyreállításának kérdését
Passzolja a Bákó megyei prefektúra az úzvölgyi katonatemető helyreállításának kérdését

Nem érzi illetékesnek magát a Bákó megyei prefektúra az úzvölgyi katonai temetőben törvényes alap nélkül elhelyezett ortodox betonkeresztek eltávolításáról született bírósági ítéletek végrehajtása terén – derül ki a kormányhivatal válaszából.

Állításuk szerint nem a Hargita Megyei Tanáccsal vagy az RMDSZ-szel harcolnak ez ügyben, hanem „egyenesen a magyar kormánnyal”, amely nélkül „az RMDSZ egy nagy nulla lenne”. De a magyar érdekvédelmi szervezetnek is kijutott a vádakból:

az ő zsarolásának, a román kormányból kilépéssel való fenyegetőzésnek köszönhető ugyanis, hogy a védelmi minisztérium alárendeltségében levő Nemzeti Hőskultusz Hivatala, a művelődési minisztériummal ellentétben, nem hagyta jóvá a betonkeresztek felállítását.

A román egyesületek kérni fogják, hogy a védelmi minisztérium vegye saját kezelésébe az úzvölgyi temetőt és adja meg az elmaradt jóváhagyást, mert „az bizonyos, hogy az úzvölgyi ádáz harcokban román katonák is meghaltak és nekik is joguk van emlékjelhez, fejfákhoz, méghozzá ott és nem másutt”. Ezt Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnök minapi nyilatkozata kapcsán hozták szóba, amely szerint máshol kellene felállítani a román katonák fejfáit.

•  Fotó: Bodor Tünde Galéria

Fotó: Bodor Tünde

További állítások

A továbbiakban Târnoveanu azt bizonygatta, hogy az úzvölgyi sírkertben a fakeresztek és székelykapu törvénytelenül voltak felállítva, és hogy minden, a temetőben történt atrocitásért, rongálásért a magyarok, illetve a Hargita és Kovászna megyei tanácsok felelősek, mint ahogy az eseményeket követő megtévesztő hazugságokért is,

a románok pedig „jámbor keresztényekként” viselkedtek.

Ezt a szólamot erősítette fel az utána megszólaló Grăjdeanu is. Mindemellett nem mulasztotta el kiemelni, hogy

amikor a magyarok megkapták Erdélyt, mennyi románt mészároltak le, a fordított esetben viszont – szerinte – senkinek sem görbült meg egy hajszála sem.

Hirdetés

A „magyar szélsőségesek” kifejezés igen sokszor előfordult beszédében, és kifejtette, hogy a románok temetőbeli megemlékezését,

a betonkeresztek ottlétét ellenzők tulajdonképpen a kereszténységnek ellenségei, az ördögtől valók.

„Üljünk le a tárgyalóasztalhoz, és csináljunk ott egy szép nagy temetőt, ahova mindenki kijárhat a halottjaira emlékezni, minek ennyi gyűlölet?” – javasolta Grajdeanu.

Amennyiben viszont megtudják azt a dátumot, amikor a buldózerek a sírkertbe mennek a betonkereszteket eltávolítani, a hazafiak jelen lesznek, hogy

a betonkeresztek elé térdelve, testükkel védjék meg azokat, bevállalva a jogerős bírósági ítélet végrehajtásának megakadályozásáért járó börtönbüntetést is

– hangzott el.

Hirdetés
5 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Kisebbségi kormány körvonalazódik, ugyanazt a pártot nevesítették többen is

A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.

Kisebbségi kormány körvonalazódik, ugyanazt a pártot nevesítették többen is
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Kiskérődző-pestis nyomaira bukkantak Hargita megyében

A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.

Kiskérődző-pestis nyomaira bukkantak Hargita megyében
2026. június 23., kedd

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból
2026. június 23., kedd

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról

Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek
2026. június 23., kedd

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat

Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat
2026. június 23., kedd

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból

Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból

Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból
2026. június 23., kedd

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani
2026. június 23., kedd

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást

A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást
Hirdetés