
Archív
Fotó: Pinti Attila
Jogerős döntés született pénteken az úzvölgyi betonkeresztek ügyében. A Bákó Megyei Törvényszék egy évvel ezelőtt kihirdetett ítélete szerint érvénytelen a betonkeresztekre kiadott építkezési engedély, ezért azokat el kell távolítani. Ma a táblabíróság alaptalannak találta a dormánfalviak fellebbezését és elutasította. A döntés jogerős.
2023. február 10., 14:522023. február 10., 14:52
2023. február 13., 13:292023. február 13., 13:29
„Győzött az igazság! A betonkereszteket el kell bontani!” – ezzel kommentálta Facebook-oldalán Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármesteri azt a jogerős döntést, amit pénteken hoztak abban az úzvölgyi perben, amelynek tárgyát a keresztek elbontása képezi.
„Vagyis ennek a döntésnek értelmében
– magyarázta a döntést az elöljáró, hozzátéve, hogy a pert a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat vitte győzelemre.

A Bákó Megyei Törvényszék csütörtökön kihirdetett ítélete értelmében érvénytelen az úzvölgyi haditemetőben létrehozott betonkeresztek és emlékmű számára Dormánfalva által kiadott építkezési engedély, ezért azokat el kell távolítani onnan.
Napra pontosan egy évvel ezelőtt írtuk, hogy a Bákó Megyei Törvényszék ítélete értelmében érvénytelen az úzvölgyi haditemetőben létrehozott betonkeresztek és emlékmű számára Dormánfalva által kiadott építkezési engedély, ezért azokat el kell távolítani onnan. A Bákó Megyei Törvényszék ítélete akkor még nem volt jogerős, fellebbezésre volt lehetőségük a dormánfalviaknak. Éltek is vele, pénteken viszont a táblabíróság alaptalannak találta a dormánfalviak fellebbezését, ezért elutasította. A döntés így jogerőre emelkedett.
– nyilatkozta lapunknak Benkő Erika, a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat vezetője, hozzátéve, hogy most a Bakói Táblabíróság döntött.
„Akkor is ott voltunk, amikor (…) a bukaresti hatóságok által is támogatott, tízszeres túlerővel szemben védtük az úzvölgyi magyar temetőt, és akkor is
– nyilatkozta megkeresésünkre Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke.
Az egy évvel ezelőtt, első fokon lezárult pert még 2019-ben indította Csíkszentmárton, kérve a bíróságtól a haditemetőben 2019 áprilisában felállított, állítólagos ismeretlen román katonáknak emléket állító ötven betonkereszt, illetve a temető nemzetköziségét hangsúlyozó felirattal ellátott emlékmű és zászlósor elhelyezését lehetővé tevő, Dormánfalva által kibocsátott építkezési engedély érvénytelenítését. Ezt az eljárást összevonták később a Bákó megyei prefektus hasonló keresetével, majd a tárgyalás mindaddig szünetelt, amíg a temető dormánfalvi közvagyonba vételéről szóló per lezárult, ezt követően folytatódott.
Az első fokú ítélet szerint – amelyet most helyben hagyott a Bakói Táblabíróság, jogerőre emelve – a bíróság helyt adott Csíkszentmárton és a Bákó megyei prefektus kérésének, érvénytelenítve az építkezési engedélyt, és elrendelve a kifogásolt építmények eltávolítását a temetőből.
Egy évvel ezelőtt, az alapfokú döntés után megkérdeztük olvasóinkat, mennyire bíznak abban, hogy ténylegesen el lesznek távolítva a betonkeresztek. Az akkori szavazás eredménye azt mutatja, hogy a válaszadók mindössze 34 százaléka hitte, hogy jogerőre emelkedik az ítélet, illetve további 34 százalék úgy gondolta, hozhatnak itt bármilyen fokú ítéletet, ami már ott van, az ott is marad.
Most újra megkérdezzük.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
1 hozzászólás