
Archív
Fotó: Pinti Attila
Jogerős döntés született pénteken az úzvölgyi betonkeresztek ügyében. A Bákó Megyei Törvényszék egy évvel ezelőtt kihirdetett ítélete szerint érvénytelen a betonkeresztekre kiadott építkezési engedély, ezért azokat el kell távolítani. Ma a táblabíróság alaptalannak találta a dormánfalviak fellebbezését és elutasította. A döntés jogerős.
2023. február 10., 14:522023. február 10., 14:52
2023. február 13., 13:292023. február 13., 13:29
„Győzött az igazság! A betonkereszteket el kell bontani!” – ezzel kommentálta Facebook-oldalán Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármesteri azt a jogerős döntést, amit pénteken hoztak abban az úzvölgyi perben, amelynek tárgyát a keresztek elbontása képezi.
„Vagyis ennek a döntésnek értelmében
– magyarázta a döntést az elöljáró, hozzátéve, hogy a pert a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat vitte győzelemre.

A Bákó Megyei Törvényszék csütörtökön kihirdetett ítélete értelmében érvénytelen az úzvölgyi haditemetőben létrehozott betonkeresztek és emlékmű számára Dormánfalva által kiadott építkezési engedély, ezért azokat el kell távolítani onnan.
Napra pontosan egy évvel ezelőtt írtuk, hogy a Bákó Megyei Törvényszék ítélete értelmében érvénytelen az úzvölgyi haditemetőben létrehozott betonkeresztek és emlékmű számára Dormánfalva által kiadott építkezési engedély, ezért azokat el kell távolítani onnan. A Bákó Megyei Törvényszék ítélete akkor még nem volt jogerős, fellebbezésre volt lehetőségük a dormánfalviaknak. Éltek is vele, pénteken viszont a táblabíróság alaptalannak találta a dormánfalviak fellebbezését, ezért elutasította. A döntés így jogerőre emelkedett.
– nyilatkozta lapunknak Benkő Erika, a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat vezetője, hozzátéve, hogy most a Bakói Táblabíróság döntött.
„Akkor is ott voltunk, amikor (…) a bukaresti hatóságok által is támogatott, tízszeres túlerővel szemben védtük az úzvölgyi magyar temetőt, és akkor is
– nyilatkozta megkeresésünkre Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke.
Az egy évvel ezelőtt, első fokon lezárult pert még 2019-ben indította Csíkszentmárton, kérve a bíróságtól a haditemetőben 2019 áprilisában felállított, állítólagos ismeretlen román katonáknak emléket állító ötven betonkereszt, illetve a temető nemzetköziségét hangsúlyozó felirattal ellátott emlékmű és zászlósor elhelyezését lehetővé tevő, Dormánfalva által kibocsátott építkezési engedély érvénytelenítését. Ezt az eljárást összevonták később a Bákó megyei prefektus hasonló keresetével, majd a tárgyalás mindaddig szünetelt, amíg a temető dormánfalvi közvagyonba vételéről szóló per lezárult, ezt követően folytatódott.
Az első fokú ítélet szerint – amelyet most helyben hagyott a Bakói Táblabíróság, jogerőre emelve – a bíróság helyt adott Csíkszentmárton és a Bákó megyei prefektus kérésének, érvénytelenítve az építkezési engedélyt, és elrendelve a kifogásolt építmények eltávolítását a temetőből.
Egy évvel ezelőtt, az alapfokú döntés után megkérdeztük olvasóinkat, mennyire bíznak abban, hogy ténylegesen el lesznek távolítva a betonkeresztek. Az akkori szavazás eredménye azt mutatja, hogy a válaszadók mindössze 34 százaléka hitte, hogy jogerőre emelkedik az ítélet, illetve további 34 százalék úgy gondolta, hozhatnak itt bármilyen fokú ítéletet, ami már ott van, az ott is marad.
Most újra megkérdezzük.
Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
1 hozzászólás