
Archív
Fotó: Pinti Attila
Jogerős döntés született pénteken az úzvölgyi betonkeresztek ügyében. A Bákó Megyei Törvényszék egy évvel ezelőtt kihirdetett ítélete szerint érvénytelen a betonkeresztekre kiadott építkezési engedély, ezért azokat el kell távolítani. Ma a táblabíróság alaptalannak találta a dormánfalviak fellebbezését és elutasította. A döntés jogerős.
2023. február 10., 14:522023. február 10., 14:52
2023. február 13., 13:292023. február 13., 13:29
„Győzött az igazság! A betonkereszteket el kell bontani!” – ezzel kommentálta Facebook-oldalán Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármesteri azt a jogerős döntést, amit pénteken hoztak abban az úzvölgyi perben, amelynek tárgyát a keresztek elbontása képezi.
„Vagyis ennek a döntésnek értelmében
– magyarázta a döntést az elöljáró, hozzátéve, hogy a pert a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat vitte győzelemre.

A Bákó Megyei Törvényszék csütörtökön kihirdetett ítélete értelmében érvénytelen az úzvölgyi haditemetőben létrehozott betonkeresztek és emlékmű számára Dormánfalva által kiadott építkezési engedély, ezért azokat el kell távolítani onnan.
Napra pontosan egy évvel ezelőtt írtuk, hogy a Bákó Megyei Törvényszék ítélete értelmében érvénytelen az úzvölgyi haditemetőben létrehozott betonkeresztek és emlékmű számára Dormánfalva által kiadott építkezési engedély, ezért azokat el kell távolítani onnan. A Bákó Megyei Törvényszék ítélete akkor még nem volt jogerős, fellebbezésre volt lehetőségük a dormánfalviaknak. Éltek is vele, pénteken viszont a táblabíróság alaptalannak találta a dormánfalviak fellebbezését, ezért elutasította. A döntés így jogerőre emelkedett.
– nyilatkozta lapunknak Benkő Erika, a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat vezetője, hozzátéve, hogy most a Bakói Táblabíróság döntött.
„Akkor is ott voltunk, amikor (…) a bukaresti hatóságok által is támogatott, tízszeres túlerővel szemben védtük az úzvölgyi magyar temetőt, és akkor is
– nyilatkozta megkeresésünkre Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke.
Az egy évvel ezelőtt, első fokon lezárult pert még 2019-ben indította Csíkszentmárton, kérve a bíróságtól a haditemetőben 2019 áprilisában felállított, állítólagos ismeretlen román katonáknak emléket állító ötven betonkereszt, illetve a temető nemzetköziségét hangsúlyozó felirattal ellátott emlékmű és zászlósor elhelyezését lehetővé tevő, Dormánfalva által kibocsátott építkezési engedély érvénytelenítését. Ezt az eljárást összevonták később a Bákó megyei prefektus hasonló keresetével, majd a tárgyalás mindaddig szünetelt, amíg a temető dormánfalvi közvagyonba vételéről szóló per lezárult, ezt követően folytatódott.
Az első fokú ítélet szerint – amelyet most helyben hagyott a Bakói Táblabíróság, jogerőre emelve – a bíróság helyt adott Csíkszentmárton és a Bákó megyei prefektus kérésének, érvénytelenítve az építkezési engedélyt, és elrendelve a kifogásolt építmények eltávolítását a temetőből.
Egy évvel ezelőtt, az alapfokú döntés után megkérdeztük olvasóinkat, mennyire bíznak abban, hogy ténylegesen el lesznek távolítva a betonkeresztek. Az akkori szavazás eredménye azt mutatja, hogy a válaszadók mindössze 34 százaléka hitte, hogy jogerőre emelkedik az ítélet, illetve további 34 százalék úgy gondolta, hozhatnak itt bármilyen fokú ítéletet, ami már ott van, az ott is marad.
Most újra megkérdezzük.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
1 hozzászólás