Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
Folyamatosan „zsonglőrködni” kell az intenzív terápiás helyekkel a sepsiszentgyörgyi kórházban, hogy tartani tudják a lépést a növekvő betegszámmal – számoltak be szerdai sajtótájékoztatón a kórház vezetői.
2021. március 31., 18:362021. március 31., 18:36
András-Nagy Róbert kórházigazgató elmondta, a koronavírusos betegek számára kialakított intenzív terápiás osztály betelt, ám ez nem jelenti azt, hogy nem tudnak több beteget fogadni, megoldják az ellátást.
Az igazgató hangsúlyozta, a járvány második hullámában tapasztaltakhoz képest most az jelent kihívást, hogy többen jutnak nagyon súlyos állapotban kórházba, rögtön intenzív ellátásra szorulnak. A háttérben az áll, hogy otthon elvégzik a gyorstesztet, kezelik magukat, és csak akkor kérnek segítséget, ha nagyon súlyosak a tüneteik. A sepsiszentgyörgyi kórházban jelenleg 65 koronavírus-fertőzöttet kezelnek, négy páciensnél fennáll a fertőzés gyanúja, a teszteredményt várják. Az intenzív terápiás osztályon tíz beteget kezelnek, közülük ketten vannak lélegeztetőgépen.
Az elmúlt egy hét alatt 37 fertőzött gyógyultan távozott a kórházból, ebben az időszakban 9 koronavírus-fertőzéshez köthető elhalálozás történt. Rosu Mátyás orvos igazgató elmondta, öt olyan fertőzöttet is kezelnek, akik már megkapták az oltás első dózisát, hárman Pfizer-BioNTech, egy beteg AstraZenaca oltást kapott, az ötödik beteg súlyos állapotban van az intenzív terápián, nem tudnak kommunikálni vele, így nem derült ki, melyik vakcinával immunizálták. András-Nagy Róbert kifejtette, mind az öt beteg az első dózis utáni kevesebb mint tíz nap alatt fertőződött meg, valószínű nem alakult még ki a védettség. Nem kizárt, hogy már az oltás beadásakor fertőzöttek voltak, vagy közvetlenül utána fertőződtek meg.
Szerdán beadták az utolsó emlékeztető oltásokat, befejeződött az egészségügyi alkalmazottak oltáskampánya, bezárták a sepsiszentgyörgyi kórházban működő oltásközpontot. December óta ebben a központban összesen 719 személyt immunizáltak, de csak egy részük volt a kórház alkalmazottja, hiszen ott kapták meg a vakcinát a mentősök, a háziorvosok és asszisztenseik, a fogorvosok, gyógyszerészek, a közegészségügyi igazgatóság munkatársai is. András-Nagy Róbert elmondta, a kórház alkalmazottainak mintegy 40 százaléka élt a lehetőséggel, ám többen átestek a betegségen, így szereztek védettséget, és ezért nem kérték az oltást.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.