Naponta gyűl a hulladék
Fotó: Haáz Vince
Ugyan beüzemelték decemberben a Maros megyei integrált hulladéktározót Kerelőszentpál község határában, de teljes gőzzel csak akkor fog működni, amikor Maros megye hét régiójának mindegyikével sikerül szerződést kötni.
2019. február 07., 15:092019. február 07., 15:09
A hatékonyabb hulladékgyűjtés érdekében Maros megyét hét régióra osztották: az 1. számú régió Kerelőszentpál, a 2. Marosvásárhely és a környező községek, a 3. Segesvár, a 4. Szászrégen, az 5. Dicsőszentmárton, a 6. Balavásár, a 7. pedig Mezőrücs és környéke. Mostanáig csak a marosvásárhelyi és szászrégeni régiókkal sikerült szerződést kötni, de hamarosan a többivel is megállapodnak. A segesvári közbeszerzési pályázat elbírálása éppen a napokban zajlik, két héten belül megkötik a szerződést is – fejezi ki reményét Tóth-Brezovszky Andrea, az Ecolect közösségfejlesztési egyesület ügyvezető igazgatója.
Ottjártunkkor Szászrégenből érkezett két konténernyi hulladék a biológiai-mechanikai feldolgozóba. Mielőtt a teherautó felkanyarodna, a bejáratnál lemérik, 18 tonna a súlya. Azt követően felhalad a csarnokba, ahol egy sarokba üríti a hulladékot, amit az automatizált gépek szelektálnak:
majd egy másik, 30 köbméter befogadására alkalmas konténerbe teszik. Onnan egy másik helyszínre szállítják, ahol komposztálják – magyarázza Pál Csaba környezetvédelmi szakember, aki érdeklődésünkre azt is elmagyarázza, hogy e művelet által mintegy húsz százalékkal csökken a hulladék mennyisége.
– teszi hozzá a környezetvédelmi szakember.
Lemérik az érkező teherautót. Most éppen 18 tonna hulladékot hoztak Szászrégenből
Fotó: Haáz Vince
Az igencsak furcsán hangzó integrált hulladékmenedzsment azt jelenti, hogy a régiónként összegyűjtött szemetet előbb különválogatják valamelyik szelektáló- és átrakóállomáson. A marosvásárhelyi és szentpáli hulladékot például előbb a keresztúri állomásra viszik, onnan jut tovább a nagy lerakóhoz, feldolgozóhoz. Azt, ami a szelektálás után marad, felviszik a hulladéktelepre, ahol, miután a kocsiból a földre ürítették, egy réteg talajjal beborítják. A hulladéklerakó 2017. február 16-a óta működik.
Amennyiben az elképzelés szerint sikerül csökkenteni a szeméttermelést, nyolc évig lesz elégséges – magyarázza Tóth-Brezovszky Andrea. Miután az betelik, megnyitják a következőt, a második cellát. A tároló alul betonszigetelést kapott, hogy a csurgaléklé ne juthasson a talajba. Alul, egy e célra épített csatornán keresztül kifolyik, ott kifogják és kezelik.
A biológiai-technológiai kezelőben szelektálják és kezelik az odaszállított hulladékot
Fotó: Haáz Vince
Minden önkormányzatnak kötelessége volna szelektív módon gyűjteni a szemetet, ennek ellenére Maros megyében alig látni szelektív hulladéktárolókat. Ám hamarosan e téren is pozitív változás lesz – ígéri az igazgató –, a közbeszerzési versenytárgyalások után működésbe lép a szelektív gyűjtés, a lakosságnak pedig újból lehetősége nyílik rá, hogy külön kukákba helyezze a háztartási, szerves szemetet, illetve a papírt, műanyagot, üveget, fémet.
Marosvásárhelyen évekig különböző színes kukák jelezték, hogy melyikbe mi dobható: külön volt tárolója az üvegnek, a papírnak, a műanyagnak és a szerves hulladéknak. Mire azonban a lakosság ezt megszokta és megtanulta, a színes kukák eltűntek a szemétlerakók mellől, és újból
Marosvásárhelyen is számíthatunk a pozitív változásra – hangsúlyozza Tóth-Brezovszky Andrea –, ahogyan a megye különböző településein is az önkormányzatoknak kell gondoskodniuk a szelektív gyűjtést szolgáló tározókról. Ezeket olyan helyekre teszik majd ki, ahol a tapasztalat szerint legnagyobb az igény, amelyek a legfrekventáltabbak.
A szennyvízkezelés elmulasztása és természetvédelmi területek felégetése voltak idén a legsúlyosabb természet és környezet elleni törvénysértések Hargita megyében. A környezetőrség majdnem húsz ügyben bűnvádi feljelentést is tett a tettesek ellen.
Ne hajtsanak rá a frissen aszfaltozott útra a Fenyő utcában, mert az elkészült munkát tönkretehetik – ezzel a kéréssel fordult az érintett szentegyháziak felé a polgármesteri hivatal.
Az esemény előtt két héttel a szervezők bejelentették, hogy elmarad az idei TEDx rendezvény. Az előadássorozat lemondásának okairól érdeklődtünk.
Idén is megajándékozza Kovászna megye rászorulóit a Salvatore Egyesület. A tombolaárusítás már megkezdődött, a befolyt összegből állítanak össze alapélelmiszer csomagokat. Tomboláról lévén szó, az is nyer, aki támogat.
Lesodorták az úttestről és emiatt felborult egy gépjármű egy kedd délutáni balesetben Réty közelében. Az ütközés során ketten sérültek meg. A balesetet szabálytalan előzés miatt következett be.
Először mutatkozott be a Caritas Vidékfejlesztés gyergyószentmiklósi sajtműhelyének egy terméke a World Cheese Awards szakmai világversenyen, a kézműves érlelt sajtjuk pedig rögtön aranyérmes minősítést kapott.
November 28-án kerül moziforgalmazásba Mazzag Izabella Baukó Attiláról, művésznevén Azahriahról készült dokumentumfilmje, amit a Filmtett Distribution a magyarországi mozipremierrel egyidőben a romániai, ezen belül az erdélyi mozikba is elhoz.
Parkolóhelyeket számolnak fel, buszsávot alakítanak ki és teljesen felújítják Marosvásárhelyen a köznyelven Hosszú utcának hívott útszakaszt. Átalakítják a főteret is.
A Sepsi Metropoliszövezet számára harminc elektromos autóbusz beszerzésére pályázik a sepsiszentgyörgyi önkormányzat. A járművek tizenkét faluból hozzák-viszik az ingázókat, de a városi közlekedésbe is bekapcsolódnak.
szóljon hozzá!