
Naponta gyűl a hulladék
Fotó: Haáz Vince
Ugyan beüzemelték decemberben a Maros megyei integrált hulladéktározót Kerelőszentpál község határában, de teljes gőzzel csak akkor fog működni, amikor Maros megye hét régiójának mindegyikével sikerül szerződést kötni.
2019. február 07., 15:092019. február 07., 15:09
A hatékonyabb hulladékgyűjtés érdekében Maros megyét hét régióra osztották: az 1. számú régió Kerelőszentpál, a 2. Marosvásárhely és a környező községek, a 3. Segesvár, a 4. Szászrégen, az 5. Dicsőszentmárton, a 6. Balavásár, a 7. pedig Mezőrücs és környéke. Mostanáig csak a marosvásárhelyi és szászrégeni régiókkal sikerült szerződést kötni, de hamarosan a többivel is megállapodnak. A segesvári közbeszerzési pályázat elbírálása éppen a napokban zajlik, két héten belül megkötik a szerződést is – fejezi ki reményét Tóth-Brezovszky Andrea, az Ecolect közösségfejlesztési egyesület ügyvezető igazgatója.
Ottjártunkkor Szászrégenből érkezett két konténernyi hulladék a biológiai-mechanikai feldolgozóba. Mielőtt a teherautó felkanyarodna, a bejáratnál lemérik, 18 tonna a súlya. Azt követően felhalad a csarnokba, ahol egy sarokba üríti a hulladékot, amit az automatizált gépek szelektálnak:
majd egy másik, 30 köbméter befogadására alkalmas konténerbe teszik. Onnan egy másik helyszínre szállítják, ahol komposztálják – magyarázza Pál Csaba környezetvédelmi szakember, aki érdeklődésünkre azt is elmagyarázza, hogy e művelet által mintegy húsz százalékkal csökken a hulladék mennyisége.
– teszi hozzá a környezetvédelmi szakember.
Lemérik az érkező teherautót. Most éppen 18 tonna hulladékot hoztak Szászrégenből
Fotó: Haáz Vince
Az igencsak furcsán hangzó integrált hulladékmenedzsment azt jelenti, hogy a régiónként összegyűjtött szemetet előbb különválogatják valamelyik szelektáló- és átrakóállomáson. A marosvásárhelyi és szentpáli hulladékot például előbb a keresztúri állomásra viszik, onnan jut tovább a nagy lerakóhoz, feldolgozóhoz. Azt, ami a szelektálás után marad, felviszik a hulladéktelepre, ahol, miután a kocsiból a földre ürítették, egy réteg talajjal beborítják. A hulladéklerakó 2017. február 16-a óta működik.
Amennyiben az elképzelés szerint sikerül csökkenteni a szeméttermelést, nyolc évig lesz elégséges – magyarázza Tóth-Brezovszky Andrea. Miután az betelik, megnyitják a következőt, a második cellát. A tároló alul betonszigetelést kapott, hogy a csurgaléklé ne juthasson a talajba. Alul, egy e célra épített csatornán keresztül kifolyik, ott kifogják és kezelik.
A biológiai-technológiai kezelőben szelektálják és kezelik az odaszállított hulladékot
Fotó: Haáz Vince
Minden önkormányzatnak kötelessége volna szelektív módon gyűjteni a szemetet, ennek ellenére Maros megyében alig látni szelektív hulladéktárolókat. Ám hamarosan e téren is pozitív változás lesz – ígéri az igazgató –, a közbeszerzési versenytárgyalások után működésbe lép a szelektív gyűjtés, a lakosságnak pedig újból lehetősége nyílik rá, hogy külön kukákba helyezze a háztartási, szerves szemetet, illetve a papírt, műanyagot, üveget, fémet.
Marosvásárhelyen évekig különböző színes kukák jelezték, hogy melyikbe mi dobható: külön volt tárolója az üvegnek, a papírnak, a műanyagnak és a szerves hulladéknak. Mire azonban a lakosság ezt megszokta és megtanulta, a színes kukák eltűntek a szemétlerakók mellől, és újból
Marosvásárhelyen is számíthatunk a pozitív változásra – hangsúlyozza Tóth-Brezovszky Andrea –, ahogyan a megye különböző településein is az önkormányzatoknak kell gondoskodniuk a szelektív gyűjtést szolgáló tározókról. Ezeket olyan helyekre teszik majd ki, ahol a tapasztalat szerint legnagyobb az igény, amelyek a legfrekventáltabbak.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
szóljon hozzá!