A műtárgy-aukció jelentőségét ismertették a szervezők
Fotó: Antal Erika
Nagyszabású képzőművészeti aukciónak ad helyet november 2-án a Kultúrpalota Tükörterme, ahol 100 klasszikus magyar és román festő alkotását bocsátják árverésre. A festményeket szerdán állították ki a Kultúrpalota előcsarnokában, csütörtök délutánig még megtekinthetők.
2017. október 25., 17:252017. október 25., 17:25
2017. október 25., 17:272017. október 25., 17:27
Ugyanabban az időben egyszerre két helyen – Bukarestben az Athéneé Palace-ban és Marosvásárhelyen a Kultúrpalota Tükörtermében – szervezik meg az őszi aukciót, ahol képzőművészeti alkotások kikiáltási ára 600 eurónál kezdődik, de felmehet egészen 90 ezer euróig is.
A szervezők, a bukaresti Artmark Egyesület és a Maros Megyei Múzeum vezetői szerdán sajtótájékoztatón ismertették az egyedülálló eseményt. Mivel Erdélyben is kezd teret hódítani a műtárgykereskedés, a bukaresti Artmark lehetőséget látott abban, hogy Marosvásárhelyre szállítsa az alkotásokat, amelyekre nem csupán személyesen, de online, illetve telefonon is lehet licitálni.
A beharangozó sajtótájékoztatón Soós Zoltán, a Maros Megyei Múzeum igazgatója és Péter Ferenc, a Maros megyei önkormányzat elnöke, mint házigazdák értékelték az eseményt, illetve hangsúlyozták, hogy a múzeum folyamatosan gyarapodik, most is számítanak arra, hogy vásárolnak a magyar és román klasszikusok közül. Köszönetképpen, hogy Marosvásárhelyen a Kultúrpalota ad helyet az aukciónak az Artmark egy 3000–3500 eurót érő Dürer-metszetet adományozott a múzeumnak.
Csütörtök délutánig még megtekinthetők az árverésre bocsátott alkotások
Fotó: Antal Erika
Horia-Roman Patapievici művészettörténész, az Artmark elnöke ismertette a kiállított műveket, felhíva a figyelmet egy-két darabra, amely az illető festő stílusát viseli, vagy az adott kor, a festőiskola jellegzetességeire. Beszélt a Nagybányai festőiskoláról, annak egyik alapítójáról, Hollósy Simonról, illetve Ziffer Sándorról, aki a festőiskola harmadgenerációs művésze volt. Felhívta a figyelmet egy Grigorescu-festményre, illetve Nicolae Tonitza kislányportréjára is, amelynek kikiáltási ára 60 és 90 ezer euró között lesz.
Azoknak a magánszemélyeknek, akik a jövő heti aukción festményt vásárolnak, az Artmark egy nagyvonalú javaslatot tesz, eltekint a kezelési költségtől – ismertette a tervet Patapievici.
Nagyon meglepődtek a hatóságok, amikor több hüllőfajt, pitonokat, boákat, rendkívül ritka viperákat, tarantulákat, egy krokodilt és egy varánuszt fedeztek fel egy 12 négyzetméteres szobában Bihar megyében.
Nagy az aggódalom és a felháborodás is az egészségügyi és a szociális ellátórendszerben a kormány 10 százalékos költségcsökkentési terve miatt. Az érdekvédelem képviselője szerint éppen a jó szakembereket veszíthetik el az ágazatok, ha ez megvalósul.
Egy 59 éves nő életét vesztette, egy másik pedig megsérült csütörtökön, a Kolozs megyei Gyerőfalva és Körösfő között az 1-es országúton történt közúti balesetben; a balesetet okozó sofőr elhajtott a helyszínről.
Marosvásárhelyen csaknem ötszáz utca van és ezek csupán felében járnak a hókotró gépek. Soós Zoltán polgármester szerint a prioritás az, hogy a városi közlekedés folyamatos legyen, ne álljon le.
Nicușor Dan csütörtökön kijelentette, reménykedik abban, hogy 2026 elhozza a békét Európában, és Románia támogatja Donald Trump amerikai elnök erőfeszítéseit a gyors és tartós békét eredményező tárgyalásokra.
Marosvásárhelyen idén is megszervezik az ökumenikus imahetet, amikor a különböző felekezetű hívők más-más templomban gyűlnek össze igét hallgatni, imádkozni. Idén az imahét január 18-án, vasárnap kezdődik.
A tűzoltók helyszínelése nyomán kiderült, hogy nem gázpalack robbanása okozta a csütörtök délutáni bikfalvi balesetet.
Mindössze néhány másodperc választott el egy járókelőt attól, hogy súlyos sérüléseket szenvedjen, amikor a lugosi rendőrség egyik melléképületében robbanás történt.
Sepsiszentgyörgyön január 20-án, kedden, 17 órától lakossági fórumot tartanak, amelynek fő témája az adóemelés lesz – jelentette be közösségi oldalán a város polgármestere, Antal Árpád.
Inkább érdeklődtek, mintsem fizettek – nem alakultak ki hosszú sorok a csíkszeredai városháza ügyfélközpontjában az adófizetésre a pénztáraknál. A tumultus elmaradt az első adófizetési napon, csütörtökön.
szóljon hozzá!