A műtárgy-aukció jelentőségét ismertették a szervezők
Fotó: Antal Erika
Nagyszabású képzőművészeti aukciónak ad helyet november 2-án a Kultúrpalota Tükörterme, ahol 100 klasszikus magyar és román festő alkotását bocsátják árverésre. A festményeket szerdán állították ki a Kultúrpalota előcsarnokában, csütörtök délutánig még megtekinthetők.
2017. október 25., 17:252017. október 25., 17:25
2017. október 25., 17:272017. október 25., 17:27
Ugyanabban az időben egyszerre két helyen – Bukarestben az Athéneé Palace-ban és Marosvásárhelyen a Kultúrpalota Tükörtermében – szervezik meg az őszi aukciót, ahol képzőművészeti alkotások kikiáltási ára 600 eurónál kezdődik, de felmehet egészen 90 ezer euróig is.
A szervezők, a bukaresti Artmark Egyesület és a Maros Megyei Múzeum vezetői szerdán sajtótájékoztatón ismertették az egyedülálló eseményt. Mivel Erdélyben is kezd teret hódítani a műtárgykereskedés, a bukaresti Artmark lehetőséget látott abban, hogy Marosvásárhelyre szállítsa az alkotásokat, amelyekre nem csupán személyesen, de online, illetve telefonon is lehet licitálni.
A beharangozó sajtótájékoztatón Soós Zoltán, a Maros Megyei Múzeum igazgatója és Péter Ferenc, a Maros megyei önkormányzat elnöke, mint házigazdák értékelték az eseményt, illetve hangsúlyozták, hogy a múzeum folyamatosan gyarapodik, most is számítanak arra, hogy vásárolnak a magyar és román klasszikusok közül. Köszönetképpen, hogy Marosvásárhelyen a Kultúrpalota ad helyet az aukciónak az Artmark egy 3000–3500 eurót érő Dürer-metszetet adományozott a múzeumnak.
Csütörtök délutánig még megtekinthetők az árverésre bocsátott alkotások
Fotó: Antal Erika
Horia-Roman Patapievici művészettörténész, az Artmark elnöke ismertette a kiállított műveket, felhíva a figyelmet egy-két darabra, amely az illető festő stílusát viseli, vagy az adott kor, a festőiskola jellegzetességeire. Beszélt a Nagybányai festőiskoláról, annak egyik alapítójáról, Hollósy Simonról, illetve Ziffer Sándorról, aki a festőiskola harmadgenerációs művésze volt. Felhívta a figyelmet egy Grigorescu-festményre, illetve Nicolae Tonitza kislányportréjára is, amelynek kikiáltási ára 60 és 90 ezer euró között lesz.
Azoknak a magánszemélyeknek, akik a jövő heti aukción festményt vásárolnak, az Artmark egy nagyvonalú javaslatot tesz, eltekint a kezelési költségtől – ismertette a tervet Patapievici.
Egy Facebook-bejegyzésből indult, végül több száz sepsiszentgyörgyit mozgatott meg a felhívás, amelyben Fazakas Péter békés tiltakozásra hívta a városlakókat.
Huszonöt év körüli besztercei fiatalember sérült meg súlyosan, és újra kellett éleszteni, miután az általa vezetett autót elütötte hétfőn délután a város egyik vasúti átkelőjén egy személyvonat.
A 2026-os költségvetés előkészítését egy bizottság fogja segíteni, amelyet Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes irányít majd.
Egy hétfőn közzétett felmérés szerint a szülők és nagyszülők mintegy háromnegyede úgy véli, hogy az influenza elleni védőoltás megelőzheti a megbetegedést.
Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint a decemberben 2,3 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban. A tagállamok közül továbbra is Romániában volt a legmagasabb az infláció, 8,6 százalék.
Nyílt napokkal, tudományos konferenciákkal, az elkészült épületek megnyitásával ünnepli a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem a negyedévszázados születésnapját Csíkszeredában, Kolozsváron, Marosvásárhelyen és Sepsiszentgyörgyön is.
Gyakori hőmérséklet-ingadozásokra lehet számítani a következő két hétben, január 24. után pedig többfelé várható csapadék – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) január 19. és február 1. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Közel nyolcvan fogat gyűlt össze vasárnap a csíkjenőfalvi húsfeldolgozónál az első felcsíki lovasszán-ünnep megnyitóján, hogy mintegy nyolc kilométert megtéve eljussanak a csíkkarcfalvi közbirtokosság erdei házához.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) konzultál a tagjaival arról, hogy maradjanak-e kormányon a továbbiakban – nyilatkozta hétfőn az alakulat alelnöke, Lia Olguța Vasilescu.
A külügyminisztérium szerint román állampolgárok eddig nem kértek konzuli segítséget Románia külképviseletétől a csaknem 40 halálos áldozatot követelő spanyolországi vonatbaleset nyomán.
szóljon hozzá!