A műtárgy-aukció jelentőségét ismertették a szervezők
Fotó: Antal Erika
Nagyszabású képzőművészeti aukciónak ad helyet november 2-án a Kultúrpalota Tükörterme, ahol 100 klasszikus magyar és román festő alkotását bocsátják árverésre. A festményeket szerdán állították ki a Kultúrpalota előcsarnokában, csütörtök délutánig még megtekinthetők.
2017. október 25., 17:252017. október 25., 17:25
2017. október 25., 17:272017. október 25., 17:27
Ugyanabban az időben egyszerre két helyen – Bukarestben az Athéneé Palace-ban és Marosvásárhelyen a Kultúrpalota Tükörtermében – szervezik meg az őszi aukciót, ahol képzőművészeti alkotások kikiáltási ára 600 eurónál kezdődik, de felmehet egészen 90 ezer euróig is.
A szervezők, a bukaresti Artmark Egyesület és a Maros Megyei Múzeum vezetői szerdán sajtótájékoztatón ismertették az egyedülálló eseményt. Mivel Erdélyben is kezd teret hódítani a műtárgykereskedés, a bukaresti Artmark lehetőséget látott abban, hogy Marosvásárhelyre szállítsa az alkotásokat, amelyekre nem csupán személyesen, de online, illetve telefonon is lehet licitálni.
A beharangozó sajtótájékoztatón Soós Zoltán, a Maros Megyei Múzeum igazgatója és Péter Ferenc, a Maros megyei önkormányzat elnöke, mint házigazdák értékelték az eseményt, illetve hangsúlyozták, hogy a múzeum folyamatosan gyarapodik, most is számítanak arra, hogy vásárolnak a magyar és román klasszikusok közül. Köszönetképpen, hogy Marosvásárhelyen a Kultúrpalota ad helyet az aukciónak az Artmark egy 3000–3500 eurót érő Dürer-metszetet adományozott a múzeumnak.
Csütörtök délutánig még megtekinthetők az árverésre bocsátott alkotások
Fotó: Antal Erika
Horia-Roman Patapievici művészettörténész, az Artmark elnöke ismertette a kiállított műveket, felhíva a figyelmet egy-két darabra, amely az illető festő stílusát viseli, vagy az adott kor, a festőiskola jellegzetességeire. Beszélt a Nagybányai festőiskoláról, annak egyik alapítójáról, Hollósy Simonról, illetve Ziffer Sándorról, aki a festőiskola harmadgenerációs művésze volt. Felhívta a figyelmet egy Grigorescu-festményre, illetve Nicolae Tonitza kislányportréjára is, amelynek kikiáltási ára 60 és 90 ezer euró között lesz.
Azoknak a magánszemélyeknek, akik a jövő heti aukción festményt vásárolnak, az Artmark egy nagyvonalú javaslatot tesz, eltekint a kezelési költségtől – ismertette a tervet Patapievici.
Hegyimentőt ütött meg egy férfi, miután elégedetlen volt azzal, hogy nem segített megtalálni felesége hóba esett mobiltelefonját.
Javasolni fogja Craiova polgármestere, hogy a város tiszteletbeli polgárává avassák azt az indiai – mint utólag kiderült, nem nepáli – vendégmunkást, aki megmentette a befagyott tóba esett ötéves kislány életét.
A Intelligens Energia Egyesület (AEI) szerint a háztartási villamosenergia-fogyasztók akár 35 százalékkal is csökkenthetnék a számláikat, ha szolgáltatót váltanának, mivel a piacon jelenleg 1 lej/kWh alatti ajánlatok is elérhetők.
Tavaly összesen 3950 halálos és súlyos sérüléssel járó közúti balesetet történt országos szinten, kevesebb, mint az előző évben – közölte vasárnap a Román Rendőrség.
Egy nepáli vendégmunkás ugrott be elsőként szombaton egy craiovai park jeges tavába, hogy megmentsen egy ötéves kislányt. Aztán további öten – köztük a lánya apja – siettek a gyermek segítségére, de csak a vendégmunkásnak sikerült elérnie a kislányig.
Romániában a tartós, kemény fagyok idején csak korlátozottan növelhető a belföldi földgáz-kitermelés és a tartalékok kitárolási üteme, ezért az import – elsősorban Magyarország felől – elengedhetetlenné válik – figyelmeztetett a szakértő.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat szombaton egy figyelmeztető előrejelzést, valamint több, szerda reggelig érvényben lévő sárga jelzésű riasztást adott ki kemény fagy és rendkívül alacsony hőmérsékletek miatt Románia legnagyobb részére.
Robbanás történt szombaton reggel egy gyulafehérvári tömbházban, amelynek következtében egy férfi súlyos égési sérüléseket, egy fiatal nő pedig lábsérülést szenvedett, és huszonkét lakót kellett ideiglenesen kiköltöztetni az épületből.
A Salvamont ötvenkét emberen segített az elmúlt huszonnégy órában, egyvalaki életét azonban nem tudták megmenteni.
A korkedvezménnyel nyugdíjba vonult romániai bírák és ügyészek átlagosan 4000 eurónak megfelelő nettó szolgálati nyugdíjat kapnak kézhez havonta, ami csaknem kilencszerese a közalkalmazotti átlagnyugdíjnak.
szóljon hozzá!