Van pénz, csak igényelni kell azt. Sok papírmunkával jár, de megéri pályázni. Képünk illusztráció
Fotó: Pál Árpád
A központi fejlesztési régióban augusztus végéig 64 mikrovállalkozásnak ítéltek meg vissza nem térítendő európai uniós támogatást, és újabb 93-nak hagyták jóvá kérését. Hargita és Maros megyében egyelőre kevesen pályázták meg ezeket az alapokat, holott a papírmunka ellenére megéri igényelni. A következő időszakban a kis- és középvállalkozások nyújthatnak be pályázatokat.
2020. szeptember 09., 15:552020. szeptember 09., 15:55
A kilenc alkalmazottnál kevesebbet foglalkoztató mikrovállalkozások uniós támogatása kapcsán tájékoztatott a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség igazgatója, Simion Crețu. A 2014–2020-as időszakban a mikrovállalkozások fejlesztésére, elsősorban termelési eszközök és gépek vásárlására a központi régióban 164 millió lejt lehetett megpályázni.
a benyújtott iratokat folyamatosan elbírálják, egész addig, amíg a pénzalap elfogy. Az első 64 céggel már megkötötték a támogatási szerződést, a többieket csak értesítették, hogy pályázatukat elbírálták és nyertesnek minősítették. A támogatási szerződéssel is rendelkező cégek által benyújtott pályázatok összértéke 72 millió lej, ebből 48 millió uniós támogatás, a többi önrész.
Fotó: Veres Nándor
Simion Crețu szerint a mikrovállalkozások támogatása pozitív hatással van az egész gazdaságra, hiszen a kis cégeknek nő a termelékenysége, új ötleteket tudnak megvalósítani, nagyobb hatékonysággal tudnak dolgozni. Emlékeztetett, hogy 2017-ben volt még egy ilyen kiírásuk, amikor a központi fejlesztési régió szintjén 388 mikrovállalkozást kapott uniós, vissza nem térítendő támogatást.
A nyertes listán összesen 11 Maros, 9 Hargita és 3 Kovászna megyei mikrovállalkozás szerepel, Brassó megyéből 19 nyertes pályázat volt. Az egyik Hargita megyei mikrovállalkozás vezetője, a székelyudvarhelyi Kiss Kálmán a Székelyhonnak elmondta, cége már korábban is pályázott uniós pénzalapokra, s mindig élnek ezzel a támogatási lehetőséggel. A cégvezető kifejtette, azt tapasztalták, hogy
„Mindenképpen érződik, hogy az uniós pénzt szét akarják osztani, az a céljuk, hogy a pályázatok sikeresek legyenek. Egy-egy ilyen pályázattal több az utánajárás, mint amire én számítottam, de a vissza nem térítendő támogatás egy valós segítség, amivel új gépeket lehet vásárolni, a termelést lehet bővíteni. Ha körbenézek a partnereink, ismerős cégek között, azt látom, hogy bár sokan fejlesztenek, de nem élnek az uniós támogatás lehetőségével” – mondta a vállalkozó. Tőle azt is megtudtuk, hogy egy éve fogtak neki – szaktanácsadók segítségével – összeállítani a pályázatot, és legalább 20 százalékos önrészt is kellett biztosítsanak. Azt is elmondta, hogy a pályázati összegből csak új gépeket, eszközöket lehet vásárolni, s lehetséges, hogy sokan azért nem pályáznak, mert az önrész megpótolásával használt gépeket, eszközöket már be tudnak szerezni.
A Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség a napokban hirdette meg a pályázati kiírást a kis- és középvállalatok számára, akinek pályázatait októberben és novemberben fogadják. A régióban működő kis- és középvállalatok rendelkezésére egy 100 millió lejes vissza nem terítendő támogatáskeret áll.
Keresési és mentési akció zajlik Maroshévízen, a Maros folyónál, ahol egy férfi eltűnését jelentették.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
szóljon hozzá!