Van pénz, csak igényelni kell azt. Sok papírmunkával jár, de megéri pályázni. Képünk illusztráció
Fotó: Pál Árpád
A központi fejlesztési régióban augusztus végéig 64 mikrovállalkozásnak ítéltek meg vissza nem térítendő európai uniós támogatást, és újabb 93-nak hagyták jóvá kérését. Hargita és Maros megyében egyelőre kevesen pályázták meg ezeket az alapokat, holott a papírmunka ellenére megéri igényelni. A következő időszakban a kis- és középvállalkozások nyújthatnak be pályázatokat.
2020. szeptember 09., 15:552020. szeptember 09., 15:55
A kilenc alkalmazottnál kevesebbet foglalkoztató mikrovállalkozások uniós támogatása kapcsán tájékoztatott a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség igazgatója, Simion Crețu. A 2014–2020-as időszakban a mikrovállalkozások fejlesztésére, elsősorban termelési eszközök és gépek vásárlására a központi régióban 164 millió lejt lehetett megpályázni.
a benyújtott iratokat folyamatosan elbírálják, egész addig, amíg a pénzalap elfogy. Az első 64 céggel már megkötötték a támogatási szerződést, a többieket csak értesítették, hogy pályázatukat elbírálták és nyertesnek minősítették. A támogatási szerződéssel is rendelkező cégek által benyújtott pályázatok összértéke 72 millió lej, ebből 48 millió uniós támogatás, a többi önrész.
Fotó: Veres Nándor
Simion Crețu szerint a mikrovállalkozások támogatása pozitív hatással van az egész gazdaságra, hiszen a kis cégeknek nő a termelékenysége, új ötleteket tudnak megvalósítani, nagyobb hatékonysággal tudnak dolgozni. Emlékeztetett, hogy 2017-ben volt még egy ilyen kiírásuk, amikor a központi fejlesztési régió szintjén 388 mikrovállalkozást kapott uniós, vissza nem térítendő támogatást.
A nyertes listán összesen 11 Maros, 9 Hargita és 3 Kovászna megyei mikrovállalkozás szerepel, Brassó megyéből 19 nyertes pályázat volt. Az egyik Hargita megyei mikrovállalkozás vezetője, a székelyudvarhelyi Kiss Kálmán a Székelyhonnak elmondta, cége már korábban is pályázott uniós pénzalapokra, s mindig élnek ezzel a támogatási lehetőséggel. A cégvezető kifejtette, azt tapasztalták, hogy
„Mindenképpen érződik, hogy az uniós pénzt szét akarják osztani, az a céljuk, hogy a pályázatok sikeresek legyenek. Egy-egy ilyen pályázattal több az utánajárás, mint amire én számítottam, de a vissza nem térítendő támogatás egy valós segítség, amivel új gépeket lehet vásárolni, a termelést lehet bővíteni. Ha körbenézek a partnereink, ismerős cégek között, azt látom, hogy bár sokan fejlesztenek, de nem élnek az uniós támogatás lehetőségével” – mondta a vállalkozó. Tőle azt is megtudtuk, hogy egy éve fogtak neki – szaktanácsadók segítségével – összeállítani a pályázatot, és legalább 20 százalékos önrészt is kellett biztosítsanak. Azt is elmondta, hogy a pályázati összegből csak új gépeket, eszközöket lehet vásárolni, s lehetséges, hogy sokan azért nem pályáznak, mert az önrész megpótolásával használt gépeket, eszközöket már be tudnak szerezni.
A Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség a napokban hirdette meg a pályázati kiírást a kis- és középvállalatok számára, akinek pályázatait októberben és novemberben fogadják. A régióban működő kis- és középvállalatok rendelkezésére egy 100 millió lejes vissza nem terítendő támogatáskeret áll.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
szóljon hozzá!