Rekordot döntött a bárányhús ára

•  Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

A pénztárcánkhoz képest meglehetősen borsos áron kínálják a bárányhúst: esetenként 45–55 lejt is elkérnek egy kilogramm húsvéti eledelért a székelyföldi piacokon, boltokban. Ezért sokan csak fél vagy negyed bárányt vásárolnak, egy egész jószág ára ugyanis akár a 600 lejt is meghaladhatja. A drágaság mögött a gazdák szerint az áll, hogy élősúlyban jó áron, könnyebben értékesíthetik, így kevesebb állatot vágnak le eladásra a piacokon.

Székelyhon

2023. április 05., 21:022023. április 05., 21:02

Hargita megyében három ideiglenes vágópontnak adtak engedélyt a húsvéti ünnepek előtti bárányvágásra: Kászonban, Sófalván és Szépvízen – közölte lapunkkal a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője. István Róbert megjegyezte, mindezek a vágópontok több mint egy évtizede, hogy rendszeresen működnek az évnek ebben az időszakában. Ezeken kívül még Ivóban üzemel nagyvágóhíd, ahol kifejezetten csak bárányt vágnak egész évben, továbbá engedélyezett kisvágóhíd még a csomortáni szövetkezet létesítménye is.

Mint megtudtuk, az ideiglenes vágópontok csak a csíkszeredai piacot látják el bárányhússal, amit engedélyezett hűtőkocsikban szállítanak a helyszínre. Az állategészségügyi hatóság által kinevezett

állatorvosok vizsgálják meg a bárányokat, és pecséttel jelzik, hogy jótállnak érte, fogyasztható a hús.

Arról is érdeklődtünk, hogy mekkora bárányállománnyal érkeznek az eladók a piacra, ennek kapcsán az igazgató elmondta, évekkel ezelőtt sokkal több bárányt adtak el a csíkszeredai piacon, mint most. Mint magyarázta,

akkoriban Kászonból 600–800 bárányt is behoztak, további állatokat pedig Sófalváról és Szépvízről szállítottak a hargitai megyeszékhelyre.

Az utóbbi időben alig kétszáz bárányt biztosítanak Kászonból, és a másik két ideiglenes vágópontról is kevesebbet, mint korábban – jegyezte meg.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Az okok közé sorolta, hogy élősúlyban jó áron tudják értékesíteni a gazdák a bárányt, nagy szállítmányokat visznek el, egyszerre sok állatot tudnak eladni, így nem vessződnek a levágásukkal és az eladásukkal.

Ugyanakkor az is tény, hogy a vágott báránynak is jó ára van, az emberek viszont emiatt egyre kevesebbet, és egyre kisebb súlyban veszik a bárányhúst. Többen csak fél vagy negyed bárányt vásárolnak. Ezt tapasztaltuk mi is, amikor a helyi piacra látogattunk.

45–48 lej kilogrammja

A felsősófalvi Mátyus Zsigmond, aki több mint két évtizede árul a csíkszeredai piacon, érdeklődésünkre elmondta, többnyire 13–14 kilogrammos bárányai vannak levágva. Emlékei szerint tavaly is hasonló ára volt a báránynak. Standjánál egy kilogramm hús 48 lejbe került, így egy teljes bárány akár több mint 600 lejbe is kerülhet. Volt olyan bolt is, ahol 45 lejt kértek el a bárányhús kilójáért.

Kerekes Csaba csatószegi juhtartó gazdát arról kérdeztük, hogy miért ilyen drága idén a húsvéti eledel. Válaszában ezt azzal indokolta, hogy vidékünkön egyre kisebb a bárányállomány, így most 40–50 lejt is elkérnek egy kiló húsért. Ráadásul a húsvét korai időpontra esett, amely miatt kevesebb a vágósúlyt elérő állat.

A báránynak legalább hathetesnek és legkevesebb 8–10 kilogrammosnak kell lennie, hogy megérje levágni.

Továbbá kitért arra is, hogy a takarmány és a gabona ára is emelkedett, így költségesebbé vált a juhtartás.

A kisebb állatállománnyal rendelkező gazdák közül akadtak, akik a Facebookon is kínálták eladásra állataikat. Élősúlyban többnyire 20–25 lejt, levágva pedig 40–45 lejt kértek el a bárányhús kilogrammjáért.

Tíz évvel ezelőtt egyébként 29–30 lejt ért egy kilogramm bárányhús, tavaly látványosan többet, 40–45 lejt kértek el érte. Idén rekordot döntött az ár, 45–48 lejért adják a húsvéti eledel kilogrammját.

Udvarhelyen elmarad a bárányvásár a barompiacon

Bőven van kínálat bárányhúsból Székelyudvarhelyen és környékén, a jószágokat egészben, valamint félbe és negyedbe vágva is meg lehet vásárolni a hentesüzletekben. Ezek kilogrammonkénti ára némileg változó, ám átlagosan 50–55 lejbe kerülnek. Ennél valamivel jobban járhat az, aki gazdáktól vásárol, hiszen ők élősúlyban kilogrammonként nagyjából 25 lejért kínálják a bárányokat, levágva pedig 45–50 lejt kérnek ugyanekkora mennyiségért.

•  Fotó: Fülöp Attila Galéria

Fotó: Fülöp Attila

Zörgő Noémi, Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának szóvivője lapunknak elmondta, idén sajnos elmarad a hagyományos bárányvásár a barompiacon, hiszen azt nem engedélyezték az állategészségügyi hatóságok.

Online kereskednek Maros megyében is

Húsvét közeledtével egyre többen keresik a bárányhúst, ugyanakkor a gidahúsra is megnőtt a kereslet Maros megyében. A különböző közösségi csoportokban a gazdák a bárányt élősúlyban 20 lejért kínálják, aki házhoz szeretné kérni, annak valamivel többért. Levágva a bárányhús kilogrammja 45–50 lej között váltakozik.

Fél bárányt csak akkor adnak, ha megvan a másik félre is a vevő.

Aki inkább a gidahúst választja, az olcsóbban megússza: levágva és házhoz szállítva 40 lej kilogrammja. A kis állatok általában tíz kilogrammosok, élve.

Fontos tudnivaló, hogy mivel idén nem volt igény, nem is nyitnak vágópontot a marosvásárhelyi Cuza Voda utcai napi piacon, így nem lehet helyben bárányt kiválasztani és levágatni. A nagy üzletekben a bárányhús kilogrammja 47–55 lej között változik, de ezért az árért nem lehet csak combhúst kérni, hanem a csontosabb résszel együtt adják – csonton terem a hús alapon.

Csökkent a bárányállomány

Háromszéki állatorvosok egybehangzó véleménye, hogy tavalyhoz képest csökkent a bárányállomány Kovászna megyében, akárcsak Hargita megyében. Ami még ennél is aggasztóbb hír a vásárlók szemszögéből, hogy a legtöbb bárány külföldre kerül,

a nagygazdák 80 százaléka az arab államokban, illetve Olaszországban, Görögországban, Törökországban értékesíti az állatait.

„Az állattartó nagygazda dönt, előnyben van, ugyanis az említett országokban a kereslet mindenhol jelentős” – mondta Hencs András állatorvos.

Infografika: Csáki Ferencz Galéria

Infografika: Csáki Ferencz

Azok a háromszéki állattartók, akik kevesebb bárányt értékesítenek, azzal kell szembesüljenek, hogy olcsóbban tudják eladni mind a levágott, mind az élő állatot, mint tavaly. Székelyföld szintjén itt a legolcsóbb az ára. A fővárosban például 50–60 lej egy kiló bárányhús, Háromszéken pedig már 30–40 lejért be lehet szerezni. Tavaly egy kiló hús ára 40 lejtől kezdődött, tavalyelőtt 25–30 lejért lehetett vásárolni.

Az inflációt figyelembe véve, lényegesen olcsóbb, mint a tavaly, ez azzal magyarázható, hogy csökken a kereslet, az emberek pénztárcája egyre inkább megsínyli a válságot. Élősúlyban is kevesebbet kérnek idén: míg tavaly a kiinduló összeg 20 lej volt, ma már 18 lejért is lehet venni bárányt; Háromszéken.

5 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. december 03., kedd

Több mint sírkert: a város történelmét rejti a székelyudvarhelyi református temető

Számos értéket rejt a református temetőkert Székelyudvarhely szívében: a több száz éves sírkövek révén tulajdonképpen a város történelme elevenedik meg, a növény- és madárvilág miatt pedig ökológiai szempontból is jelentős a sírkert szerepe.

Több mint sírkert: a város történelmét rejti a székelyudvarhelyi református temető
2024. december 03., kedd

Baleset történt Szejkefürdőn, öten megsérültek

Baleset történt a 13A jelzésű országút Szejkefürdőn áthaladó szakaszán kedden reggel, öt személy megsérült. A helyszínen kisebb várakozási idővel kell számolniuk az autósoknak.

Baleset történt Szejkefürdőn, öten megsérültek
2024. december 03., kedd

Bemutatják Zsigmond Győző képeskönyvét a toplászat mesterségéről

A toplászat mint népi mesterség mintegy másfél évszázaddal ezelőtt honosodott meg Udvarhelyszéken, azon belül főként Korondon. Zsigmond Győző témába vágó könyvét kedden mutatják be a Székely Nemzeti Múzeumban.

Bemutatják Zsigmond Győző képeskönyvét a toplászat mesterségéről
2024. december 03., kedd

Menhelyi kutyák elaltatása: kegyetlen gyilkosság vagy szükségszerű intézkedés?

Egyre élesebb vita körvonalazódik a civilszervezetek és a sepsiszentgyörgyi önkormányzat között, miután elterjedt a hír: a szépmezői kutyák egy részét rövidesen elaltatják. Körülbelül harminc menhelyi eb sorsa dől el a napokban.

Menhelyi kutyák elaltatása: kegyetlen gyilkosság vagy szükségszerű intézkedés?
2024. december 02., hétfő

Kiterjedt területeket erdősítettek Székelyudvarhely közelében

Többhektáros területen ültettek tölgy, kőris és hegyi juhar facsemetéket a Bükkfatetőn, illetve a Szarkakő aljában – tájékoztat Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.

Kiterjedt területeket erdősítettek Székelyudvarhely közelében
2024. december 02., hétfő

Bőven lesz árus az udvarhelyi karácsonyi vásáron

Összesen 69 árus jelentkezett a megszabott határidőig arra, hogy részt vegyen a székelyudvarhelyi karácsonyi vásáron – közli a polgármesteri hivatal.

Bőven lesz árus az udvarhelyi karácsonyi vásáron
2024. december 02., hétfő

Utcák telekkönyvezéséről döntöttek Gyergyószentmiklóson

Számos utca telekkönyvezéséről, díszpolgári cím és Pro Urbe-díj odaítéléséről, továbbá a Gyilkostó Szövetkezet Fürdő utcai ingatlanjainak esetleges megvásárlásárlásáról esett szó a gyergyószentmiklósi képviselő-testület hétfői ülésén.

Utcák telekkönyvezéséről döntöttek Gyergyószentmiklóson
2024. december 02., hétfő

Jogosítvány nélkül, bejegyzetlen járművel és ittasan is vezettek hétvégén

Szépvízen jogosítvány nélkül vezetett egy nő, Szentábrahámon ittasan balesetezett egy férfi, Csíkszeredában pedig bejegyzetlen járművel közlekedett egy személy az elmúlt hétvégén – derül ki a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság hétvégi összesítőjéből.

Jogosítvány nélkül, bejegyzetlen járművel és ittasan is vezettek hétvégén
2024. december 02., hétfő

Szurkolnak a negyedik képviselői mandátumért Maros megyében

Maros megyében az RMDSZ kapta a legtöbb szavazatot, és legutóbb 2004-ben volt ennél több támogatója az érdekképviseletnek – hangsúlyozta Csibi Attila Zoltán, a megyei RMDSZ vezetője hétfőn, amikor köszönetet mondott a szavazóknak, stábnak.

Szurkolnak a negyedik képviselői mandátumért Maros megyében
2024. december 02., hétfő

A Mikulás földet ért Székelyföldön – tudósítónk pedig folyamatosan követi

Marosvásárhelyen landolt az igazi Mikulás, Joulupukki magángépe, és már el is kezdte erdélyi körútját.

A Mikulás földet ért Székelyföldön – tudósítónk pedig folyamatosan követi
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!