Mennyi az annyi? A hiányos nyilvántartás miatt nem tudni pontosan, mennyi szemetet termel a hazai lakosság
Fotó: Haáz Vince
Románia volt a legkevesebb települési hulladékot termelő ország 2020-ban az Eurostat friss jelentése szerint: az országban 287 kilogrammos hulladéktermelést jegyeztek fejenként, miközben az európai uniós átlag 505 kilogramm, Dániában pedig 845 kilogramm. Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter szerint a hazai adatok nem feltétlenül tükrözik a valóságot.
2022. február 26., 17:492022. február 26., 17:49
Első hallásra igencsak meglepő adatokat hozott nyilvánosságra frissen közzétett kutatásában a hulladékgazdálkodás témájában az Európai Unió Statisztikai Hivatala, az Eurostat. Azt vizsgálták, hogy az egyes tagállamokban mennyi települési (kommunális) hulladékot termelnek; ez a háztartásokban keletkező szilárd vagy folyékony hulladékra, illetve az ehhez hasonló, és ezzel együtt kezelhető más hulladékokra vonatkozik.
Mint a kutatásban rámutattak, az Európai Unió (EU) tagállamaiban az egy főre eső településihulladék-termelés 505 kilogramm volt 2020-ban, ami 2019-hez képest négy kilogrammal, 1995-höz képest pedig 38 kilogrammal jelent többet. 2020-ban összesen 225,7 millió tonna települési hulladék keletkezett, ami 1 százalékos (1,8 millió tonna) növekedést jelent 2019-hez és 14 százalékos (27,7 millió tonna) növekedést 1995-höz képest. Az egyes uniós tagállamok által jegyzett adatok ugyanakkor jelentős eltérést mutattak e tekintetben.
2020-ban négy uniós tagállamban volt 600 kilogramm feletti az egy főre jutó települési hulladék mennyisége: Dániában (845 kg/fő), Luxemburgban (790 kg/fő), Máltán (643 kg/fő) és Németországban (632 kg/fő). A lista másik végén elhelyezkedő három uniós országban 365 kilogramm alatt volt az egy főre eső települési hulladék mennyisége 2020-ban. Ezek az államok
Az adatokból az is kiderül továbbá, hogy 1995-höz képest 2020-ban csak hét uniós tagállamban csökkent az egy főre eső hulladéktermelés: Bulgáriában (mínusz 36 százalék), Magyarországon (–21 százalék), Szlovéniában (–18 százalék), Romániában (–16 százalék), Spanyolországban (–10 százalék), Belgiumban (–9 százalék) és Hollandiában (–1 százalék). Az Eurostat szerint
Utóbbit emelte ki megkeresésünkre Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter is, aki szerint a romániai adatok nem feltétlenül tükrözik a valóságot, mivel
„Nem vagyok meggyőződve arról, hogy a legkevesebb hulladékot termeljük. Elképzelhető, hogy olyan hulladékok, amelyeket nem raknak le, nem is szerepelnek a nyilvántartásban, ezért kell sokkal szigorúbb szabályokat bevezetni az illegális hulladéklerakással szemben, és
A nem háztartási hulladékot továbbá egy országos rendszerben kell begyűjtésre fogni, erre építjük ki a hulladéklerakókat, ahová például elektronikai eszközöket, bútorokat, matracokat vagy építkezési hulladékot is le lehet adni. Így ezek is nyilvántartásba kerülnének. Tehát nagy valószínűséggel azért szerepel nálunk kevesebb szemét, mert továbbra sincs megfelelőképpen kiépítve megyei szinten a hulladékgazdálkodási rendszer” – húzta alá a miniszter.
A tárcavezető hozzátette, továbbra is vannak olyan önkormányzatok, amelyek nem szervezik meg a hulladékgyűjtést, vagy ahol a mennyiséget nem jelentik, esetleg valótlan számokat közölnek annak érdekében, hogy a büntetések alacsonyabbak legyenek.
„A helyzet javítása érdekében a megyei hulladékgazdálkodási rendszereket kell fejleszteni, és főleg ott, ahol több tízmillió eurós uniós beruházás született, működőképessé kell tenni, és nem éveken át hagyni rozsdázni a berendezéseket, ahogy a gyergyóremetei hulladékgazdálkodási központnál. Sajnos Hargita megye egy nagyon rossz példa ebből a szempontból. A megyei és a helyi önkormányzatok felelőssége óriási, főleg ott, ahol megkapták a finanszírozást arra, hogy egy hatékony rendszert felépítsenek és működtessenek” – hangsúlyozta Tánczos Barna.
Zárásként arra is kitért, hogy a valóságban statisztikai szempontból valószínűleg Románia is valahol az EU-s átlag szintjén van a hulladék mennyisége szempontjából.
Hat esztendeje egy helyben
Nem hiába hozta fel rossz példaként Tánczos Barna miniszter a gyergyóremetei hulladékgazdálkodási központot. Mint ismert, meghiúsult a Gyergyóremetén immáron hat éve átadott Hargita megyei regionális hulladéklerakó működtetésére kiírt közbeszerzés, így elölről kell kezdeni a folyamatot. Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke ezelőtt egy évvel még megközelítőleg sem mert jóslatokba bocsátkozni arra vonatkozóan, hogy mikor indulhat el a tevékenység a létesítménynél. A gyergyóremetei hulladéklerakó a Hargita Megye Integrált Hulladékgazdálkodási Rendszere című projekt keretében épült fel és látták el a szükséges berendezésekkel. Közel harminc szemétszállításra tervezett jármű várja immár évek óta, hogy munkába álljon, a berendezések gombnyomásra készek. Amint működni kezd, évente 49 130 tonna hulladék kerülhet majd ide, azaz napi 194,5 tonna. 25 éven át fog kiszolgálni mintegy 290 ezer Hargita megyei lakost. A projekt teljes értéke 164 millió lej – mindezt a 2016-os ünnepélyes avatás alkalmával írtuk.
Forradalmi lépést tett a csíkszeredai kórház: elindították a VR-terápiás programot az intenzív osztályon, a kórház tudomása szerint elsőként az országban – olvasható az intézmény szerkesztőségünknek is elküldött közleményében.
Többek között a felelősségteljes motorozás népszerűsítése a célja annak a rendezvénynek, amelyet május 11-én a Marosvásárhelyhez közeli Transilvania Motor Ring versenypályán tartanak.
Folyamatosan megy felfelé az euró, avagy tovább gyengül a román deviza.
A szerdán jegyzett évi 6,47 százalékról 7,25 százalékra nőtt csütörtökön a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Victor Ponta képviselő, elsőkörös elnökjelölt szerdán a Facebook-oldalán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását.
Május 10–11-én a marosvásárhelyi vár megtelik füsttel, ízekkel és vidámsággal, hiszen Erdélyben először rendezik meg a Transylvanian Steak & BBQ Festet. A rendezvény célja nem kevesebb, mint a grillezés és BBQ-kultúra ünnepe.
Fekete füst szállt fel a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből szerda este, vagyis első körben nem sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét. A sikeres pápaválasztáshoz kétharmados többség szükséges.
Tűz ütött ki egy fát szállító kamionon a 15-ös országúton, a Maros megyei Galonya és Ratosnya települések között szerda délután. Az utat mindkét irányba lezárták az oltás idejére.
A pápaválasztó bíborosok a konklávé napján a megválasztandó pápáért bemutatott misén vettek részt a Szent Péter-bazilikában. Giovanni Battista Re bíboros arról beszélt hogy az új pápának elő kell segítenie az egyházon belüli összetartást és egységet.
Kilencmillió lejes állami támogatásból fejlesztheti eszközparkját a Székelyudvarhelyi Városi Kórház. A modern műszerek gyorsabb és biztonságosabb ellátást tesznek lehetővé.
szóljon hozzá!