Antal Árpád polgármester. Archív
Fotó: Vargyasi Levente
Egy normális országban áprilisban már a következő évi költségvetést fogadják el, mondta el Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester annak kapcsán, hogy az országos költségvetés késői elfogadása miatt csak most csütörtökön tudták napirendre tűzni a város büdzséjét.
2021. április 08., 15:512021. április 08., 15:51
Az elöljáró a tanácsülést megelőző sajtótájékoztatón kifejtette, óvatosan és kissé pesszimistán terveznek a bevételekkel, ám az előző évek tapasztalata szerint az év végéig pluszban egészítik a költségvetést.
Tavaly a büdzsé megszavazáskor 149,2 millió lej bevétellel terveztek, idén 195,4 millió lejjel, ami 31 százalékos növekedést jelent. Az idei tervezet szerint a legnagyobb tételt az oktatásra szánt kiadás jelenti, a 42,2 millió lej 36 százalékkal több, mint tavaly.
Szinte nincs olyan terület, ahol csökkennek a tételek, arra törekedtek, hogy legalább a tavalyi szinten tartsák. Növekszik az egészségügyre, a szociális területre, a környezetvédelemre és a szállításra szánt összeg. A kultúrára szánt finanszírozás 2–3 százalékkal csökkent, de arra számítanak, hogy a személyi jövedelemadó 2 százalékát visszaosztják az önkormányzatoknak a színházak, operák, filharmóniák finanszírozására, ebből tízmilliós nagyságrendű bevétel lehet.
A helyi büdzsé 23,5 százalékát, tehát szinte az egynegyedét uniós forrásokból finanszírozzák, ez az év végéig még növekedhet.
– mutatott rá a polgármester. A bevételnövekedés ugyanakkor központi költségvetésből is származik, például az ipari park fejlesztésére nyolcmillió lejt kapnak. Idén nagy hangsúlyt fektetnek a programokra, gazdaságösztönző, szociális, oktatási, egészségügyi projekteket indítanak és finanszíroznak.
A saját roncsautóprogram, amiben 3000 lejért felvásárolják a nem használt gépkocsikat, már péntektől elrajtol. Erre egymillió lejes keretet különítettek el, ha igény lesz rá, kiegészítik, így nem kell azonnal megrohamozni a kérésekkel a városházát. Antal Árpád hangsúlyozta, annak örülne, ha sokan élnek a lehetőséggel, és jelentős mértékben csökkenne a közterületen elhagyott gépkocsik száma.
Nagyjából 10 ezer sertést vágnak le a most kezdődő disznóvágási szezonban Hargita megyében. Noha bérvágásokat is vállalnak a megyében működő vágóközpontokon, vágóhidakon, a lakosság a disznóvágások jó részét háztáji körülmények között végzi el.
Hálával és örömmel teli búcsús ünnepségen adták át a Krisztus Király Plébánia új épületét Sepsiszentgyörgyön az egyházi év utolsó vasárnapján. A többfunkciós, közösségi érdekeket szolgáló plébániaközpontról Takó István plébános mesélt.
Egy tucatnyi cég jelentkezett a fogyatékkal élő személyeknek szervezett marosvásárhelyi állásbörzére, amelyet szerdán délelőtt tartanak.
Hogyan kell cselekedni egy egészségügyi vészhelyzetben, mikor indokolt mentőt hívni, és hogyan kell újraélesztést végezni – többek között ilyen kérdésekre kaphattak választ a Bethlen Gábor Általános Iskola tanulói (is) egy rendhagyó oktatás révén.
Sepsiszentgyörgyön még mindig a cégek kevesebb mint fele él az önkormányzat által nyújtott de minimis támogatás igénylésének lehetőségével. Idén 123 helyi vállalkozás kérte ingatlanadójának részleges visszatérítését.
Előzetes letartóztatásba került egy 19 éves fiatalember, miután tetten érték drogok eladása közben – tájékoztatta kedden a Bihar megyei rendőrség az Agerprest.
6000 ezer lejt adott át Brance Orbán csapatkapitány a gyergyószentmiklósi kórháznak, amivel prosztatarák szűrővizsgálatok elvégzését támogatják. A Gyergyói Hoki Klub idén is igyekszik felkelteni a figyelmet a szűrővizsgálatok fontosságára.
Lángok csaptak fel egy csíkrákosi lakóház tetőzetén kedd reggel – adja hírül a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Statisztikát tett közzé a Kovászna megyei Közüzemek Rt., amelyben a városok közül Kézdivásárhely fest a legrosszabbul a meghibásodások, csőtörések tekintetében. A város alpolgármestere viszont éppen a szolgáltató bíbelődésében látja ennek okát.
szóljon hozzá!