Fotó: Szalay-Bobrovniczky Kristóf/Facebook
Az 1956-os forradalom és szabadságharc a budapesti diákoknak az egyetemekről kiinduló békés tüntetésével kezdődött 1956. október 23-án, majd november 4-én hajnalban a szovjet csapatok hadüzenet nélküli háborút indítottak Magyarország ellen.
2024. november 04., 12:112024. november 04., 12:11
A történelemkönyvek lapjai a következőképpen emlékeznek: az október 23-i budapesti tömegtüntetés a kommunista pártvezetés ellenséges reakciója és a fegyvertelen tömegre leadott véres sortűz következtében még aznap éjjel fegyveres felkeléssé nőtt, amely október 30-án a pártház elfoglalásával végül győzött.
November első napjaiban az új kormány megkezdte a tárgyalásokat a Szovjetunióval a szovjet csapatok teljes kivonásáról, a Varsói Szerződésből való kilépésről és az ország semlegességéről.
A szovjet politikai vezetés azonban a kezdeti hajlandóság után meggondolta magát, és miután számíthatott arra, hogy a nyugati nagyhatalmak nem nyújtanak a magyar kormánynak segítséget (azok ugyanis a Szuezi válsággal voltak elfoglalva – azaz annak rendezését tartották fontosabbnak),
Fotó: Szalay-Bobrovniczky Kristóf/Facebook
A magyar honvédségi laktanyák, repülőterek a Szovjet Hadsereg egységeinek gyűrűjébe kerültek. Az aránytalanul nagy túlerővel szemben egyedül maradt ország több napon át folytatott hősi forradalma így végül elbukott.
Hétfőn katonai tiszteletadás mellett ünnepélyesen felvonták, majd félárbócra engedték a nemzeti lobogót a nemzeti gyásznapon, az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésének, a szovjet csapatok bevonulásának évfordulóján hétfőn az Országház előtti Kossuth Lajos téren.
Fotó: Szalay-Bobrovniczky Kristóf/Facebook
Az MTI emlékeztet, hogy a nemzeti gyásznapon emlékkoncertet rendeznek a budapesti Szent István Bazilikában, amelyet a Bartók rádió romániai idő szerint 19 órától élőben, az M5 kulturális csatorna pedig 23.42 perctől felvételről közvetít. Az emlékkoncertet követően a Bazilika főlépcsőjén közös gyertyagyújtás lesz.
November 4-ét a magyar kormány 2013-ban hivatalosan is nemzeti gyásznappá nyilvánította, ezen a napon az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésének, a szovjet csapatok bevonulásának évfordulóján az áldozatokra emlékezik a világ magyarsága.
A madéfalvi veszedelem évfordulója alkalmából fényfestéssel emlékeztek meg a több száz lemészárolt áldozatról. Csíkszeredában idén is kivetítették a székely zászlót a Mikó-vár homlokzatára. Fotókon mutatjuk.
Egy rendőrautó és egy személygépkocsi ütközött össze Székelyudvarhelyen, Kaufland áruház előtti körforgalomban kedden este – olvasható az Udvarhelyszéki Közlekedési INFO Facebook-csoportban.
A Siculicidium azért történt, mert a székely nép autonóm népként kívánt létezni. Elvárta, és elvárja ma is, hogy tiszteletben tartsák hitét, identitását, kultúráját – emelte ki Hankó Balázs a madéfalvi emlékműnél tartott keddi megemlékezésen.
Lesodródott az úttestről és felborult kedd este egy személygépkocsi a DJ 138 jelzésű út Zetelaka és Ivó közötti szakaszán – számolt be a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Holtan találták otthonában a Constanța Megyei Sürgősségi Elsősegélynyújtó Kórház (UPU) 28 éves ápolónőjét, aki állítólag öngyilkosságot követett el.
Öt nap leforgása alatt háromszor értek tetten jogosítvány nélküli vezetésen a Kolozs megyei rendőrök egy suceavai férfit.
Több, korábban játszott előadását is újra színre viszi a Figura Stúdió Színház január folyamán, de az idei évad produkciói is közönség elé kerülnek.
2011 óta január 11-én, Szathmáry Pap Károly születésnapján ünnepeljük a romániai fotográfia napját. E jeles nap alkalmából rendhagyó fotókiállításra készül Gyergyóalfaluban a Gyergyói Fotóklub.
A szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat az Erdélyi-szigethegységre és a Keleti-Kárpátok nagy részére, így Hargita és Maros megye hegyvidékére is.
Véget ér a téli szünidő, szerdától folytatódik a tanítás az iskolákban.
1 hozzászólás